هزینه انصراف از دانشگاه دولتی در سال 1402

در این مطلب از سایت گهر هزینه انصراف از دانشگاه دولتی در سال 1402 و دانشگاه های دیگر را برای شما عزیزان قرار داده ایم. دانشجویانی که قصد انصراف از دانشکده دولتی و تحصیل مجدد در رشته و دانشگاه دیگری را دارند، باید مراحل انصراف خود را به طور کامل انجام دهند.

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی در سال 1402

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی در سال 1402

تعرفه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه 

دانشگاه دولتی در سه دوره روزانه، شبانه و پردیس خودگردان اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. دوره روزانه برترین دوره تحصیلی دانشگاه ها محسوب می شود که هر ساله دانشجویان بسیاری از طریق شرکت در کنکور وارد آن می شوند. از جمله مهم ترین مزایای دانشگاه دولتی، اعتبار مدرک دانشگاه روزانه و تحصیل رایگان این دانشگاه می باشد. به عبارتی دانشجویان دوره روزانه در قبال استفاده از خدمات تحصیلی دانشگاه هیچگونه هزینه ای پرداخت نمی کنند.
آن دسته از دانشجویان دوره روزانه که قصد طی کردن مراحل انصراف از دانشگاه دولتی و شرکت در کنکور مجدد را دارند در صورت داشتن شرایط ثبت نام کنکور می توانند برای ورود به رشته جدید اقدام نمایند. یکی از مهم ترین مسائلی که دانشجویان دوره روزانه باید بدان توجه داشته باشند موضوع انصراف از تحصیل و پرداخت جریمه انصراف می باشد.
دانشجویان انصرافی دوره روزانه به دو دسته تقسیم می شوند و پرداخت هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه دولتی روزانه در تمامی مقاطع برای این افراد به شرح زیر می باشد:
دسته اول: پذیرفته شده در دوره روزانه
آن دسته از دانشجویان دوره روزانه که مجددا در کنکور شرکت کرده و موفق به قبولی در دوره روزانه شدند. به دلیل عدم تغییر در دوره تحصیلی شان مشمول پرداخت هزینه انصراف نمی شوند و تنها با انصراف از تحصیل در رشته قبلی خود می توانند وارد رشته محل پذیرفته شده خود شوند. لازم به ذکر است تعهد رشته قبلی به تعهد رشته جدید اضافه می شود.
دسته دوم: پذیرفته شده در سایر دوره ها
همانطور که گفته شد، تحصیل در دوره روزانه به صورت کاملا رایگان انجام می شود. آن دسته  از دانشجویان دوره روزانه که در یکی از دوره های شبانه، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد می شوند برای ورود به رشته جدید باید علاوه بر تکمیل مراحل انصراف از تحصیل اقدام به پرداخت هزینه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه نیز نمایند این هزینه برابر است با:

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه به سایر دوره ها = هزینه شهریه شبانه ترم های گذرانده (10 تا 15 درصد بیشتر)

آن دسته از افرادی که امسال در دوره روزانه پذیرفته شده و قصد شرکت در کنکور سال آینده را به جهت انتخاب رشته دوره روزانه دارند، برای انتخاب رشته دوره می بایست توسط سیستم پاسخگویی سنجش لغو محرومیت نمایند. برای آشنایی با جزئیات درخواست رفع محرومیت از کنکور سراسری مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی شبانه

دومین دوره ای که دانشگاه دولتی در آن اقدام به پذیرش دانشجو کرده و متقاضیان بسیاری دارد نوبت دوم یا شبانه می باشد. دانشگاه دولتی شبانه در مقابل آموزش های خود اقدام به دریافت مبلغ اندکی به عنوان شهریه می کند. اعتبار مدرک دانشگاه شبانه تفاوت چندانی با دانشگاه روزانه ندارد بلکه تفاوت این دو دوره در نحوه ارائه خدمات توسط دانشگاه می باشد.
آن دسته از دانشجویان دوره شبانه که قصد انصراف از تحصیل به جهت شرکت در رشته ای جدید را دارند مشمول پرداخت هزینه انصراف از دانشگاه دولتی شبانه می باشند. این مبلغ برابر است با:

هزینه انصراف از دانشگاه دولتی شبانه = 1.5 برابر شهریه ثابت یک ترم دانشجو

هزینه انصراف ازدانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و پردیس های خودگردان سال ۱۴۰۲ 

انصراف از این دانشگاه ها نیز شامل هیچ ممنوعیتی نخواهد بود و داوطلبان پذیرفته شده در این دانشگاه ها که قصد انصراف از تحصیل در این دو دانشگاه را دارند، ملزم به پرداخت 1.5 (یک و نیم) برابر شهریه ثابت مصوب این دانشگاه به عنوان هزینه انصراف از دانشگاه در سال ۱۴۰۲ ، می باشند.

هزینه انصراف از دانشگاه پردیس خودگردان در سال 1402

پردیس‌ خودگردان یکی از دوره های مورد پذیرش در دانشگاه سراسری می باشد که امروزه از طریق آزمون سراسری و یا ثبت نام بدون کنکور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. این دانشگاه در قبال خدماتی که ارائه می دهد هزینه نسبتا بالایی دریافت می کند. شهریه پردیس خودگران در هریک از گروه های پزشکی و غیر پزشکی و هم چنین مقاطع مختلف متفاوت می باشد.
دانشجویان این دوره تحصیلی در صورت انصراف از تحصیل و ورود به رشته ای دیگر، مانند سایر دوره های تحصیلی مشمول پرداخت جریمه انصراف می باشند.

جریمه انصراف پردیس خودگردان از سایر دوره ها بالاتر بوده و به نحو متفاوتی محاسبه می گردد.

هزینه انصراف از دانشگاه پردیس خودگردان برابر است با:

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، اخذ شهریه ثابت ترم های باقیمانده دانشجویان انصرافی شعب خودگردان، تکمیلی و مازاد ظرفیت ممنوع شد.

هزینه انصراف از دانشگاه غیرانتفاعی

دانشگاه غیرانتفاعی یکی از دانشگاه های سراسری زیر نظر وزارت علوم می باشد که به دو دسته دانشگاه غیر انتفاعی و موسسات غیر انتفاعی تقسیم می شود. یکی از سوالات که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که آیا مدرک دانشگاه غیرانتفاعی معتبر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مورد تایید وزارت علوم بوده و از اعتبار علمی نسبتا خوبی برخوردار هستند.
امروزه موسسات غیر انتفاعی در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری به صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. هر ساله شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از داوطلبان مخصوصا در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه غیر انتفاعی شده و در کنار آن مجددا در کنکور شرکت می کنند تا شانس قبولی خود را در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و … نیز بسنجند. دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی که به دنبال تحصیل مجدد پزشکی و پیراپزشکی و یا … می باشند،
در صورت قبولی در رشته مورد نظر خود مشمول پرداخت هزینه انصراف از دانشگاه غیرانتفاعی می باشند که به شرح زیر محاسبه می گردد:

هزینه انصراف از دانشگاه غیرانتفاعی = شهریه ثابت 1 ترم + شهریه متغیر 7 واحد درسی

هزینه انصراف از دانشگاه پیام نور در سال 1402
دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های کشور است که بر اساس آموزش از راه دور و یا تدریس به صورت نیمه حضوری تاسیس گردیده است. این دانشگاه امروزه در تمامی استان های کشور دایر می باشد و پذیرش آن به صورت با کنکور و بدون کنکور در تمامی مقاطع تحصیلی انجام می شود. لازم به ذکر است دانشگاه پیام نور در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو ندارد. آن دسته از دانشجویانی که وارد دانشگاه پیام نور شدند و اکنون تصمیم به انصراف از این دانشگاه و ثبت نام در دانشگاهی دیگر دارند، می بایست از هزینه انصراف از دانشگاه پیام نور برای تکمیل مراحل انصراف خود آگاه باشند. این هزینه در تمامی واحدهای دانشگاه پیام نور به صورت زیر محاسبه می گردد:

هزینه انصراف از دانشگاه پیام نور = 1.5 برابر شهریه ثابت یک ترم دانشجو

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه