سم پاشی: بهترین روش محافظت از نهال های گردو، بادام و گلابی

یکی از چالش‌های مهم کشاورزان محافظت از نهال گردو بادام و گلابی باغ خودشان هستند، مخصوصاً نهال‌ های تازه کاشته شده به خاطر ضعیف بودن ریشه و احتمال ناسازگار بیشتری در معرض هجوم آفات و بیماری هستند، یکی از روش‌های علمی و اصولی برای محافظت درختان سمپاشی است، البته به شرطی که باردار زمان دقیق و نوع سمپاشی درختان را به خوبی آشنا بوده و طبق اصول و قواعد این عملیات را انجام دهد.

سم پاشی: بهترین روش محافظت از نهال های گردو، بادام و گلابی

چند نکته مهم در سمپاشی درخت گردو، بادام و گلابی

تمامی عملیاتی که بر روی باغ میوه انجام می‌شود باید تمامی جوانب کار سنجیده شود، چون درختان بسیار حساس بوده و هرگونه بی‌دقتی آسیب‌های جدی به باغ میوه وارد می‌کند، به همین خاطر توصیه می‌شود کشاورزان قبل از خرید نهال گردو گلابی و بادام حتماً تحقیقات زیادی در مورد نگهداری درختان مخصوصاً سمپاشی آنها داشته باشند، رعایت کردن چند نکته ریز و پیش پا افتاده باعث می‌شود تا عمر باغ شما طولانی شده و سالیان دراز سود و درآمد ثابت را تجربه کنید، از نکات مهم سمپاشی درست نهال گردو باید به موارد زیر اشاره کرد:

  1. 1- البته کارشناسان نهالستان زمان فروش نهال بادام، گردو و گلابی توضیحات و راهنمایی‌هایی در مورد سمپاشی درختان به کشاورزان می‌دهند، ولی یک باغدار باید زمان دقیق و مناسب سموم را بداند.
  2. 2- روش‌های مختلفی برای استفاده از سموم وجود دارد، سمپاشی سطحی محلول پاشی، تزریق و چالکود
  3. 3- همان اندازه که شناختن سموم و روش‌های استفاده از آنها بسیار مهم است، نوع ابزار مصرفی نیز مهم و تاثیرگذار است.
  4. 4- میزان PH آبی که برای رقیق کردن سموم مصرف می‌شود مهم است.
  5. 5- میزان EC تب باید قبل از اضافه کردن به سموم سنجیده شود.
  6. 6- تمام سموم باید به صورت یکنواخت در بین درختان استفاده شود به غیر از درختان بیمار که سمپاشی مخصوص به خود را دارد.
  7. 7- کشاورز قبل از اینکه از سموم و آفت کش‌ها استفاده کند ابتدا آفتی که درخت او را بیمار کرده است شناسایی کرده سپس نسبت به درمان اقدامات لازم را انجام دهد، برای این کار لازم است، خاک اطراف درخت، همچنین برگ و شاخه‌های بیمار درخت را به یک آزمایشگاه گیاه پزشکی ببرید تا آزمایشات لازم بر روی آن را انجام داده و آفات مخرب را شناسایی کنند‌.
کنترل بیماری و آفات کمک زیادی به طول عمر طولانی درختان گردو بادام و گلابی می‌کنند، ولی یکی دیگر از نکاتی که توصیه می‌شود، حتما به خرید نهال گردو، بادام و گلابی دقت کنند، درختان گردو ژنوتیپ و درختان بادام و گلابی پیوندی که پایه آنها قوی‌تر باشد نسبت به درختان سنتی سیستم دفاعی قویتری داشته و نیاز آنها به سموم و آفت کش کاهش پیدا می‌کند.

 

سم پاشی: بهترین روش محافظت از نهال های گردو، بادام و گلابی

دو شیوه مهم برای تاثیر بیشتر سموم و آفت کش

ماهیت اصلی آفت کش‌ها از بین بردن آفات و عامل باکتریایی و قارچی بوده و با توجه به اینکه تنوع بیماری و آفات در بین درختان میوه زیاد است، معمولاً از دو نوع آفت کش تماسی یا آفت کش‌های سیستماتیک برای دفع آنها استفاده می‌کنند، انتخاب آفات سیستماتیک و غیر سیستماتیک یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای کشاورزان است، بنابراین باغداران می‌توانند بعد از خرید نهال گلابی، گردو و بادام در هر کدام از مراحل کاشت، نگهداری و سمپاشی درختان دچار مشکل شدند به سایت مراجعه کرده و فیلم های آموزشی را مشاهده کنند.

آفت کش غیر سیستماتیک یا تماسی

در آفت کش تماسی همانطور که از نامش پیداست، سموم باید بطور مستقیم با آفات در تماس باشند تا از بین بروند، بطور مثال برای نابود کردن شته و کنه بعد از خارج شدن از لارو از آفت کش تماسی استفاده می‌کنند، برای نابود کردن علف‌های هرز باید آفت کش‌ها به طور کامل بر روی سطح علف‌ها پاشیده شود تا آنها را از بین ببرد‌

آفت کش سیستماتیک

گاهی برخی از آفات به بافت درونی درخت نفوذ می‌کنند بنابراین کشاورزان مجبور هستند برای نابودی آنها از آفت کش سیستماتیک استفاده کنند، منظور از آفت کش سیستماتیک یعنی این آفات را از طریق عضوی از درخت به تمام قسمت‌های آن برسانند، آفت مانند کرم خراط و کرم ریشه‌ها که به بافت درونی درخت نفوذ کردند با استفاده از آفتکش‌های سیستماتیک از بین می‌رود.

سم پاشی: بهترین روش محافظت از نهال های گردو، بادام و گلابی

کلام آخر

هر کدام از مراحل احداث باغ حرفه‌ای و تجاری گلابی گردو و بادام بسیار مهم و تاثیرگذار است، کشاورزانی که تجربه طولانی در زمینه کشاورزی ندارند، می‌توانند برای اطلاع از جهت خرید نهال، استعلام قیمت نهال همچنین اطلاعات لازم برای کاشت نهال در باغ از کارشناسان و مهندسین نهالستان پالیز نهال کمک بگیرند، البته کشاورزان برای تضمین سرمایه خود به هنگام خرید نهال بادام، گردو و گلابی باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

  1. 1- نهال خریداری شده حتماً دارای لیبل و شناسه باشد
  2. 2- نهال خریداری شده را با ضمانت‌نامه کتبی تحویل بگیرید.
  3. 3- از مراکز و نهالستان‌های نهال را خریداری کنید که مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده و مشاوره و خدمات پس از فروش خود را به صورت رایگان انجام دهد.

 

تماس با برتر نهال: 09141832393
تماس با پالیز نهال: 09144501003
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه