قیمت سفته ۱۴۰۲ + خطرات سفته که باید بدانید

دسته بندي : اقتصاد,⭐ اخبار
تاريخ : 9 آگوست

از جمله مهمترین اسناد تجاری سفته است که نوعی تعهد پرداخت وجه تلقی می شود. قیمت سفته ۱۴۰۲ و خطرات سفته دادن از جمله مواردی است که افراد باید از آن اطلاع پیدا کنند. در ادامه مطلب به این موضوع می پردازیم.

قیمت و خطرات سفته ۱۴۰۲

قیمت سفته ۱۴۰۲ + خطرات سفته که باید بدانید, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

قیمت سفته ۱۴۰۲

در واقع می‌توان گفت قیمت سفته را مجلس شورای اسلامی مشخص کرده و به تصویب می‌رساند. در سال ۱۴۰۲ به این صورت است که به ازای هر یک میلیون تومان سفته، متقاضی سفته ۵۰۰ تومان باید پرداخت نماید. این کاهش قیمت سفته، مشکلات و چالش‌هایی را برای افرادی که با سفته سر و کار داشتند ایجاد کرد.

جدول قیمت سفته

ردیفقیمت خرید سفته مبلغ اسمی نوشته شده روی سفته 
۱قیمت سفته ۲۰۰ تومان ۴۰۰٫۰۰۰
۲قیمت سفته ۲۵۰ تومان ۵۰۰٫۰۰۰
۳قیمت سفته ۳۰۰ تومان ۶۰۰٫۰۰۰
۴قیمت سفته ۴۰۰ تومان۸۰۰٫۰۰۰
۵قیمت سفته ۴۵۰ تومان ۹۰۰٫۰۰۰
۶قیمت سفته ۵۰۰ تومان ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۷قیمت سفته ۶۰۰ تومان ۱٫۲۰۰٫۰۰۰
۸قیمت سفته ۷۵۰ تومان ۱٫۵۰۰٫۰۰۰
۹قیمت سفته ۱۰۰۰ تومان ۲٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۰قیمت سفته ۱٫۲۵۰ تومان ۲٫۵۰۰٫۰۰۰
۱۱قیمت سفته ۱٫۵۰۰ تومان۳٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۲قیمت سفته ۲٫۵۰۰ تومان ۵٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۳قیمت سفته ۳٫۰۰۰ تومان۶٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۴قیمت سفته ۵٫۰۰۰ تومان۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۵قیمت سفته ۶٫۰۰۰ تومان۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۶قیمت سفته ۱۰٫۰۰۰ تومان۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۷قیمت سفته ۱۵٫۰۰۰ تومان۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۸قیمت سفته ۲۰٫۰۰۰ تومان۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۹قیمت سفته ۲۵٫۰۰۰ تومان۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰قیمت سفته ۳۰٫۰۰۰ تومان۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۱قیمت سفته ۴۵٫۰۰۰ تومان ۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۲قیمت سفته ۷۵٫۰۰۰ تومان۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۳قیمت سفته ۹۰٫۰۰۰ تومان۱۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۴قیمت سفته ۳۰۰٫۰۰۰ تومان۶۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۵قیمت سفته ۶۰۰٫۰۰۰ تومان۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۶قیمت سفته ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۷قیمت سفته ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان۶٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

 از کجا سفته بخریم؟

  • فروش سفته با مبالغ خرد در تمامی شعب بانک ملی ایران انجام می شود.
  • سفته با مبالغ بالای ۵،۲،۱ و ۱۰ میلیارد ریالی در شعب منتخب بانک ملی به فروش می رسد .

خطرات سفته

یکی از دغدغه‌های مهم افرادی که اقدام به صدور سفته می‌کنند، در مورد عواقب وصول نشدن آن است. دارنده سفته می‌تواند علیه صادرکننده، پشت‌نویس یا ضامن اقدام قانونی کند؛ اما لازم است بدانید سفته یک سند حقوقی است نه کیفری، یعنی عدم پرداخت آن در تاریخ مقرر، جرم محسوب نمی‌شود.

 

در صورتی ‌که صدور چک بلامحل جرم است زیرا چک برخلاف سفته جنبه کیفری دارد. گرچه دارنده سفته می‌تواند با طرح دعوی در دادگاه حقوقی علیه صادرکننده آن حکم جلب و بازداشت او را دریافت کند، اما این به ‌منزله داشتن آثار کیفری و سوءپیشینه کیفری برای او نخواهد بود.

دارنده می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت درخواست توقیف اموال بلامعارض صادرکننده و ضامن را داده و برای وصول طلب خود درخواست دهد یا با قسط‌‌بندی مبلغ مورد نظر طلب خود را وصول نماید. اگر دارنده، با تمام این اقدامات موفق به وصول آن نشود می‌تواند با دریافت برگ جلب از دادگاه صادرکننده را تا زمان پایان پرداخت در بازداشت نگه دارد.

 

در مطالبات حقوقی سفته ضمانت اجرایی اولیه، زندان نیست و اگر حکم قطعی محکومیت صادر شود و فرد با وجود تمکن مالی از پرداخت وجه خودداری کند، طبق قانون می‌توان او را تا زمان پرداخت بازداشت کرده و چون موضوع اصلی، خسارت و جریمه در نظر گرفته می شود، این بازداشت، ضمانت اجرایی ثانویه است. طبق ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی برای مبلغی که در سفته ذکر شده با توجه به نرخ تورم سالیانه باید خسارت در نظر گرفته شود.

 

سفته

تمام افراد از یک فرد معمولی تا یک تاجر و بازرگان در معاملات خود از اسناد تجاری مختلفی استفاده می‌کنند. سفته نوعی سند برای تعهد پرداخت است که کسی که آن را امضا کرده ملزم به پرداخت مبلغ مندرج در تاریخ مقرر یا به‌صورت عندالمطالبه به یک شخص خاص یا در وجه حامل است.

«فته طلب» دیگر نام تجاری این سند است، گرچه استفاده از این لفظ مرسوم نیست، اما در ماده ۳۰۷ قانون تجارت به‌جای استفاده از کلمه سفته از فته طلب استفاده ‌شده است.

درگذشته به دلیل خطراتی که برای حمل‌ونقل و انتقال پول وجود داشت صاحبان کسب‌وکار و بازرگانان از این سند استفاده می‌کردند. امروزه در بیشتر معاملات از ریز تا درشت از این سند تجاری استفاده می‌شود. حتماً برای شما هم پیش ‌آمده که آن را تهیه ‌کرده‌اید اما نمی‌دانید چطور آن را پرکنید، چه قسمت‌هایی باید خالی بماند یا پر و خالی گذاشتن کدام قسمت برایتان مشکل به وجود خواهد آورد.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي