روش پاك كردن چسب رازی از روي لباس (چند روش عالی)

در این مطلب از گهر به بررسی روش پاك كردن چسب رازی از روي لباس می پردازیم. قبل از انجام هر یک از روش‌ها، تست روی یک قسمت کوچک و پنهانی از لباس را انجام دهید تا مطمئن شوید که روش مورد استفاده به لباس آسیب نمی‌رساند. همچنین، توصیه می‌شود که لباس را هرچه سریعتر پس از پاک کردن چسب بشویید تا از ایجاد لکه بر روی لباس پیشگیری شود.

چند روش پاک كردن چسب رازی از روي لباس 

 

روش پاك كردن چسب رازی از روي لباس (چند روش عالی)

پاک کردن چسب رازی از روی لباس چگونه است

چسب رازی یکی از انواع پرطرفدار چسب است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. ماده اصلی این چسب سیانواکریلات بوده که سریعا خشک و مقاوم می‌شود اما با دانستن حلال چسب رازی به راحتی می‌توان آن را جدا و پاک کرد.

برای پاک کردن جای چسب رازی کافی است قسمت سخت و سفت شده چسب را به آرامی بردارید و لکه باقیمانده را با یکی از مواد زیر آغشته کنید. کمی صبر کنید و لباس را آب و مواد شوینده بشویید

انواع حلال چسب رازی شامل موارد زیر است:

استون

روغن

ژل پترولیوم

نمک

روش پاك كردن چسب رازی از روي لباس (چند روش عالی)


 

پاک کردن جای برچسب یا چسب نواری از لباس

پاک کردن مانده چسب از روی لباس زمان‌بر است اما باید بتوانید جای لکه را پاک کنید چون اگر پاک نشود بخاطر چسبندگی که دارد به مرور زمان به خود پرز میگیرد و سیاه رنگ می شود. برای این کار طبق روش زیر عمل کنید:

سرکه سفید غلیظ را در مایکروفر حرارت دهید تا کمی گرم شود.

با کمک اسفنج ناحیه چسبی را کاملاً آغشته به سرکه گرم کنید و اجازه دهید تا چسب کاملاً نرم شود.

لکه را با آب سرد آب کشی کنید، سپس آن قسمت را با لکه بر تمیز کنید و مطابق معمول با آب سرد بشویید. (آب خنک با دمای کمتر از ۴۰ درجه برای شستن لباس مناسب است.)

قبل از قرار دادن لباس در خشک‌کن ابتدا آن را کاملاً بررسی کنید و اگر چیزی از چسب روی لباس باقی مانده بود، مراحل را تکرار کنید.

اگر چسبی روی لباس باقی مانده باشد و آن را در خشک‌کن بیندازید باید چندین بار آن را با سرکه گرم پاک کنید تا به‌خوبی پاک شود.

راه دیگر این است که قبل از شست‌وشو روی لکه کمی الکل بمالید؛ اما توجه داشته باشید که باید این کار را ابتدا روی قسمتی که دیده نمی‌شود امتحان کنید و مطمئن شوید الکل رنگ پارچه را از بین نمی‌برد.

 


پاک کردن چسب اکلیلی از روی پارچه

روش پاک کردن چسب اکلیلی به این بستگی دارد که چسب خیس است یا خشک شده است.

اگر چسب خشک شده است: با استفاده از جسمی کند مانند پشت چاقو یا کاردک پلاستیکی تا آنجا که امکان دارد، چسب خشک شده را جدا کنید. پس از کندن قسمت‌های خشک شده چسب بقیه مراحل مانند پاک کردن چسب اکلیلی خیس به روش زیر است.

ابتدا با آب سرد لکه را کاملاً خیس کنید. (دقت کنید که استفاده از آب گرم موجب پختن پروتئین چسب می‌شود، پس از آب گرم استفاده نکنید)

محلولی از آب سرد و سفید کننده با ترکیب اکسیژن‌دار تهیه کنید و لباس را درون محلول قرار دهید و بگذارید ۸ ساعت خیس بخورد. با این کار رنگ چسب پاک خواهد شد.

اگر با این کار چسب پاک شد، آن را به روش همیشه بشویید در غیر این صورت دوباره محلول را درست کرده و مراحل بالا را تکرار کنید.


پاک کردن چسب PVC

برای پاک کردن چسب پی وی سی از روی پارچه و لباس ۴ روش کلی زیر می‌تواند به شما کمک کند:

۱- لباس را به مدت یک ساعت در فریزر قرار داده و بعد با چاقو یا کاردک چسب را بکنید.

۲- گرم کردن چسب با اتوی داغ؛ برای این منظور دمای اتو را تا جایی که به بافت لباس آسیب نمی‌زند بالا ببرید سپس یک تکه حوله کاغذی یا کاغذ جاذب را روی لکه گذاشته و با اتو به آن حرارت دهید تا شل شده و به کاغذ بچسبد. این کار را با کاغذ تمیز تا از بین بردن چسب روی لباس تکرار کنید.

۳- روی لکه چسب پودر لکه بر ریخته و اجازه دهید برای چند دقیقه روی آن باقی بماند. سپس با استفاده از ماشین لباسشویی آن را بشویید.

۴- اسپری WD-40 را روی چسب زده و پس از یکساعت لکه را جدا کرده و لباس را با ماشین لباسشویی بشویید. (دقت داشته باشید که فرمول این اسپری بهه بافت لباس یا رنگ آن آسیبی نرساند)


پاک کردن چسب با یخ

یخ را روی ناحیه‌ای که چسب، چسبیده شده است بگذارید؛ و یا قسمتی از لباس و پارچه که لک شده است را داخل ظرفی که از آب و یخ پر شده است قرار دهید. پانزده الی بیست دقیقه زمان خشک شدن چسب با یخ و چند ثانیه زمان خشک شدن چسب روی پارچه با آب و یخ است. پس از انجام این مراحل چسب خشک می‌شود. شما نیز می‌توانید با خراشیدن آن  لباستان را پاک کنید

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه