اجزاء تابلو برق PLC چیست؟ آشنایی کامل با تابلو برق پی ال سی

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 30 نوامبر

حتما‌ تا به حال نام PLC را برای تابلو برق ها شنیده اید که یک فناوری جدید در این حوزه است و باعث ایجاد مزایایی شده است. امروزه این تابلو برق ها جای خود را به نوع کلاسیک در کارخانه های بزرگ داده اند و وظایف خود را بهتر از آن ها انجام می دهند. اما آیا قصد استفاده از این نوع تابلو برق را دارید یا علاقمند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است، پیشنهاد می کنیم در این مقاله با ساتل تابلو همراه باشید تا اجزاء تابلو برق PLC را برای شما بیان کرده و راهنمای خرید آن را بررسی کنیم.

اجزاء تابلو برق PLC چیست؟ آشنایی کامل با تابلو برق پی ال سی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

با تابلو برق PLC بیشتر آشنا شویم

قبل از آن که اجزاء تابلو برق PLC را بررسی کنیم، اجازه دهید تا کمی با این تابلو آشنا شده و اطلاعات لازم‌ درباره آن را کسب کنیم. درواقع PLC ها رایانه های کوچکی هستند که برنامه پذیر بوده و برای خودکار شدن پروسه های کنترل طراحی شده اند. این قطعه کنترل پذیر است یعنی شما با برنامه نویسی می توانید آن را کنترل کنید.

قبل از پی ال سی و در تابلو های کلاسیک از رله ها که به صورت مجموعه در تابلو ها قرار داشتند استفاده می شد. اما تعداد این‌ رله ها معمولا بسیار زیاد بودند و گاهی اوقات یک محفظه جدا برای آن ها طراحی می شد. اما امروزه با وجود PLC تمامی این رله ها جای خود را به آن داده اند که بسیار کوچکتر است‌.

پی ال سی ها معمولا برای کارخانه های بزرگ استفاده می شوند و از آن ها‌‌ برای کنترل پمپ ها، فن ها، چراغ ها یا موتور ها استفاده شده و به سایر ماشین آلات هم متصل می شوند. فردی که تابلو برق پی ال سی را طراحی می کند باید برنامه نویسی آن را یاد گرفته باشد و برای هر تابلو برق وابسته به مکانی که قرار است در آن نصب شود، برنامه ای جدا بنویسد‌.

اجزاء تابلوبرق PLC شامل چه قطعاتی است؟

حال که با PLC بیشتر آشنا شدیم، بهتر است تا تا‌ درباره اجزاء تابلو برق PLC و کارایی آن ها آگاهی کسب کنیم. اصولا تابلو برق یک محفظه است ‌که در آن می توان انواع تجهیزات الکترونیکی، کنتاکتور های قطع و وصل، مدارهای فرمان،‌ فیوز های مختلف و… وجود دارند.

این اجزا برای تمامی تابلو ها از جمله PLC یکسان است. پی ال سی که در تابلو برق قرار می گیرد شامل یک پردازنده، ورودی ها و خروجی است. درواقع برنامه نویس، کدهای نوشته شده را به PLC می دهد و با استفاده از پردازنده پی ال سی ورودی ها را بر اساس منطق تحلیل می کند.

سپس دستورات لازم بر خروجی ها اعمال می شوند که شامل خاموش و روشن شدن دستگاه ها است‌.‌ اغلب پی ال سی ها همان طور گفتیم در کارخانه های بزرگ که تعدد ماشین آلات و انواع لوازم الکترونیکی در‌ آن ها زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرند. این موضوع باعث می شود تا انواع دستگاه های برقی به راحتی کنترل شوند و ایرادی برای آن ها پیش نیاید. به همین دلیل است که خرید تابلو برق سه فاز که شامل PLC باشد بسیار رواج یافته است.

اجزاء تابلو برق PLC چیست؟ آشنایی کامل با تابلو برق پی ال سی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

استفاده از تابلو برق PLC چه مزایایی دارد؟

در بالا نیز بیان کردیم که اجزاء تابلو برق PLC به دلیل اینکه پی ال سی جای‌ بسیاری از قطعه های کنترل در محفظه را می گیرد، بسیار کمتر است. به جز کوچکتر شدن تابلو های پی ال سی، مزایای دیگر نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است که در زیر آن ها را بیان می کنیم:

  • • مصرف برق پی ال سی بسیار کمتر از دیگر قطعات است.
  • • بسیار سریع تر از قطعات کلاسیک عمل می کند‌.
  • • تعمیر و نگهداری پی ال سی بسیار راحت است و گاهی با اتصال یک رایانه‌ به آن می توان خطا های‌ برنامه را پیدا کرد.
  • • عملیات های‌ بسیار پیچیده را به راحتی کنترل می کند.

هم چنین اگر قصد یادگیری برنامه نویسی پی ال سی را دارید، یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی است که افراد مبتدی هم به راحتی می توانند آن را فرا بگیرند.

بهترین شرکت برای سفارش تابلو برق PLC

بعد از اینکه درباره اجزاء تابلو برق PLC آشنا شدیم و درباره مزایای آن آگاهی کسب کردیم، نوبت به آشنایی با بهترین شرکت در زمینه تولید این تابلو ها می رسد. شما می توانید برای خرید تابلو برق شرکت ساتل تابلو را انتخاب کنید.

این شرکت در زمینه تولید انواع تابلو برق بیش از ۲۹ سال تجربه کاری داشته و می تواند انواع نیاز های شما از جمله تابلو برق PLC را فراهم کند. برای ثبت سفارش می توانید به سایت جامع ساتل تابلو مراجعه کرده و پس از آشنایی با نمونه کارها، از خدمات این شرکت با تجربه بهره مند شوید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي