آیا یادگیری گرامر زبان انگلیسی لازم است؟ (5 راه حل استراتژیک)

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 30 نوامبر

در این مقاله با اشتباهات رایج در امر یادگیری بخش های مختلف آموزش زبان انگلیسی آشنا می شوید و همچنین راهکارهای کاربردی و مطمئن برای پیشگیری و یا برطرف کردن این گونه مشکلات را می آموزید.

آیا یادگیری گرامر زبان انگلیسی لازم است؟ (5 راه حل استراتژیک), جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تمرکز بیش از حد بر گرامر

مشکل اکثر افرادی که شروع به یادگیری زبان دوم کرده اند این است که از همان ابتدا تلاش می کنند تا قواعد و ساختار آن زبان را یاد بگیرند. یادگیری قواعد یکی از الزامات یادگیری زبان است ولی در ابتدای کار تمرکز روی این ناحیه از زبان دوم ایجاد دلسردی و سردرگمی کرده و درنهایت موجب متوقف شدن پروسه یادگیری می شود. دومین ایراد تمرکز بر یادگیری گرامر بدون روش های استاندارد، زمان بر بودن این پروسه است. وقتی زمان زیادی صرف یادگیری نکات گرامری شود بعد از چند ماه و حتی چند سال فرد هنوز قادر به استفاده از موارد یاد گرفته شده در قالب جمله نیست و در حقیقت به شکست زبان آموز منجر می شود.

وقتی که شروع به یادگیری زبان جدیدی می کنید باید بدانید که اگر یادگیری گرامر در اولویت قرار بگیرد می تواند بسیار خطرناک باشد. رولی ریچاردز (مربی و زبان آمو حرفه ای که قادر است به ۸ زبان دنیا صحبت کند) این چنین در ۴ گام دلیلش را توضیح می دهد.

  1. ۱٫ هرچیزی فرصتی می طلبد. به بیان دیگر وقتی برای چیزی زمان صرف می کنید برای چیز دیگر زمان از دست می دهید.
  2. ۲٫ گرامر خیلی پیچیده است و یادگیری کامل آن به شدت زمان بر است.
  3. ۳٫ وقتی به مکالمه در زبان خارجی می پردازید فقط ۲۰% مکالمه شامل گرامر می شود ۸۰% باقی از لغات می آید.
  4. ۴٫ بنابراین اگر شما فردی معمولی هستید که قصد دارید به زبان مورد نظر صحبت کنید، عاقلانه به نظر نمی آید که وقتتان را برای گرامر صرف کنید چرا که درصد زیادی از زمان شما صرف چیزی می شود که نسبت به بقیه بی اهمیت است.

آیا حاضرید تمام این دردسرها را فقط برای ۲۰% تحمل کنید؟ برای یادگیری زبان باید نگران موارد دیگری نیز باشید که یکی از مهمترین ها با انگیزه ماندن است. و برای با انگیزه ماندن باید مهارتتان را در آن ۸۰% باقی بالا ببرید. می توان گفت مهمترین بخش، قسمت لغات می باشد.

اهمیت یادگیری نکات گرامری

آیا برای کسانی که در حال آموختن زبان دوم هستند گرامر مهم است یا خیر؟ جواب همیشه بله است. ولی پرسش اصلی این است که در واقع آیا گرامر مهم است یا خیر. نکته مهم این است که چگونه گرامر و قواعد ساختاری جمله را یاد بگیریم. شاید متعجب شوید ولی اکثر زبان آموزانی که در سطح پیشرفته هستند آگاهی خیلی کمی از اصطلاحات و واژگان تخصصی گرامر دارند اما به خوبی می توانند از آن نکات گرامری در جملات استفاده کنند.

در درجه نخست اساتید زبان باید بدانند که زبان آموزان را به چه سمت و هدفی سوق بدهند. همان طور که می دانید هدف از آموختن زبان جدید ارتباط و به کارگیری آن زبان در موقعیت های مختلف است. بنابراین باید زبان آموزان را برای استفاده از زبان و الگوهای مناسب در وضیعت های ارتباطی متفاوت آموزش دهیم. در نتیجه هدف اولیه اساتید باید پرورش کاربران و سخنگویان به آن زبان باشد و نه پرورش زبان شناس.

آیا یادگیری گرامر زبان انگلیسی لازم است؟ (5 راه حل استراتژیک), جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

چگونه گرامر بیاموزیم؟

گرامر جنبه ای از زبان انگلیسی است که زبان آموزان نظرات متفاوتی درباره آن دارند. بعضی از آن ها تمایل دارند تا قوانین گرامر را بیاموزند و تمرینات زیادی در مورد آن انجام دهند. عده ای دیگر از گرامر نفرت دارند و فکر می کنند، خسته کننده ترین بخش یادگیری زبان است. به هر حال نمی توانید از یادگیری گرامر زبان انگلیسی فرار کنید. زیرا در هر جمله ای که می خوانید یا می نویسید، صحبت می کنید یا می شنوید، وجود دارد.

بیشتر افرادی که یک زبان جدید را می آموزند زمان کافی در اختیار ندارند و در محیط ایده آلی نیز قرار نمی گیرند، بنابراین بهترین روش برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی چیست؟

در یادگیری گرامر انگلیسی نیز دو نوع گرامر داریم، گرامر رسمی و گرامر ادراکی یا حسی. در گرامر ادراکی قواعد دستوری و اصول گرامری به صورت حسی و ناخودآگاه فرا گفته می شود، نه به صورت مجموعه ای از اصول گرامری که باید حفظ شوند. مغز بزرگسالان قابلیت پیدا کردن نظم و الگو از تجربیات روزانه و دنیای اطراف خود را دارند و در یادگیری اصول گرامری از مغز کودکان جلوتر هستند. به این ترتیب گرامر ادراکی و فعال به صورت ناخودآگاه از طریق تجربیات و امور روزمره در موقعیت ها به زبان انگلیسی فرا گرفته می شود.

یادگیری فعال و حسی گرامر زبان جدید، بی درنگ و ناخودآگاه اتفاق می افتد و نیاز به تکرار و حفظ کردن قواعد دستوری نیست. به این ترتیب هر چه بیشتر درگیر زبان انگلیسی و فرهنگ زبان جدید شوید، مغز شما به صورت ناخودآگاه قواعد جمله سازی و دستوری انگلیسی را بهتری بیرون می کشد و نهایتا بدون مشکل قادر به صحبت کردن خواهید بود.

راه حل چیست؟

هدفی برای خود تعیین کنید که گرامر و قواعد زبان را در قالب جملات یاد بگیرید. تمرکزتان را از چگونگی قواعد بردارید. زمان زیادی را صرف تشریح و تحلیل ساختارها در ابتدای کار نکنید زیرا هم زمان بر است و هم بعد از مدت زمان طولانی که فقط صرف یادگیری و نه تولید جملات شده است، صحبت کردن و جمله سازی بسیار دشوار و استرس زا خواهد بود.

نیازهای ضروری شما از دانش گرامر

  • • از جملات ساده شروع کنیم.

وقتی با کلمات و نقش هایی که می گیرند آشنا شدید وقت آن می رسد که به سراغ عبارت و ساختن جمله بروید. برای این کار هم همیشه از ساده ترین ساختار شروع کنید. یعنی ابتدا عبارت ها و سپس جملات ساده را یاد بگیرید. جایگاه بخش های مختلف جمله مثل فاعل و فعل را یاد بگیرید و سعی کنید جمله بسازید.

 

  • • افعال (to be) و کاربرد آن ها را بیاموزید.

در زبان انگلیسی فعل be  در جملات مختلف نقش های مختلف می گیرد مثلا می تواند زمان جمله را استمراری کند، می تواند جمله را مجهول کند، می تواند گذشته کند و … با تمرکز کردن روی برخی از این افعال خاص می توانید بخش اعظمی از دستور زبان را یاد بگیرید.

 

  • • زمان های مختلف را یاد بگیرید.

جنبه های زمانی افعال بخش مهمی از دستور زبان هر زبانی را شامل می شوند. شاید در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسند، چون زمان ها در هر زبانی کم و بیش کاربردهای متفاوت دارند، یا شاید زبانی یک زمان را داشته باشد که در زبان مادری شما آن زمان وجود نداشته باشد، اما با تمرین می توانید تفاوت ها را یاد بگیرید.

مهارت استفاده کردن درست از زمان ها بدون شک ۳۰% دانش دستور زبان شما را تشکیل می دهد. پس سعی کنید با پرکاربردترین و ساده ترین زمان یعنی حال ساده شروع کنید و یکی یکی زمان ها را یاد بگیرید و برای شروع زمان های اصلی و پایه را که (حال ساده؛ گذشته؛ آینده) است را بیاموزید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي