دانلود فیلم خارجی رایگان

علائم کرونای جدید دی ۱۴۰۱ سویه جدید امیکرون

تاريخ : 31 دسامبر
علائم کرونای جدید دی ۱۴۰۱ سویه جدید امیکرون بعد از پیک ششم کرونا در کشور و نزدیک شدن تعداد مبتلایان به صفر آغاز شد. در این مطلب به طور کامل علائم و ویژگی های سویه جدید امیکرون قرار داده شده است.

علائم کرونای جدید دی ۱۴۰۱ سویه جدید امیکرون

علائم کرونای جدید دی ۱۴۰۱ سویه جدید امیکرون, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

علائم سویه جدید کرونا

به گفته دکتر حسین کرمانپور مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، علائم سویه BA.4 و BA.5 تفاوتی با گونه‌های قبلی ندارند. این علائم شامل موارد زیر است.
 • – آبریزش بینی و چشم
 • – تب
 • – بدن درد
 • – کلافگی
 • – درد چشم یا سردرد
 • – اختلال در حس بویایی و چشایی
 • – تنگی نفس
 • – سرفه
 • – خس خس و سنگینی سینه
 • – در برخی موارد اسهال و استفراغ
به گفته محققان و پزشکان متخصص، از علت‌های اصلی شیوع دوباره ویروس کرونا و وقوع پیک هفتم، کاهش تدریجی ایمنی زایی واکسن‌های تزریق شده است. همچنین برخی معتقدند مقاومت واکسن های تزریق و تایید شده، نمیتواند مانع ابتلا به جهش‌های BA.4 و BA.5 شوند. البته این به معنی عدم تزریق دوز بوستر واکسن کرونا نخواهد بود. سازمان جهانی بهداشت و همه پزشکان و متخصصان به جهت پیشگیری از وقوع موج هفتم کرونا، بر تزریق دوز سوم و دوز چهارم واکسن کرونا اتفاق نظر دارند.

امیکرون چیست؟

گسترش اولیه و شیوع سویه امیکرون کرونا، سرعت بسیار بالایی داشت، به طوریکه در کمتر از سه ماه کل جهان را درگیر خود کرد. البته این شیوع ناگهانی با سرعت زیاد، فروکش کردن با سرعغت زیادی راهم به همراه داشت. هم‌اکنون تقریبا همه کشورهای جهان موج ششم کرونا را پشت سر گذاشته‌اند و تا به حال روند کاهشی بیماری را تجربه می‌کردند. پس از این فروکش کردن ناگهانی، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافت و برخی پایان کرونا را تصور می‌کردند.

زیرسویه های سویه جدید امیکرون

امیکرون زیرسویه هایی نیز داشت که به شرح زیر است:
 • BA.1: اولین آن بود که باعث جهش و مواجهه جهان با موج جدیدی از کرونا شد.
 • BA.2 (امیکرون پنهانکار): نوع جهش یافته امیکرون بود که قدرت سرایت پذیری بالاتری نسبت به سویه‌های قبلی داشت. اکنون در بسیاری از کشورها نوع غالب، همین زیرسویه است.
 • XE: از ترکیب دو زیرسویه BA.1 و BA.2 به وجود آمد که سازمان جهانی بهداشت (WHO) این سویه را مسری ترین سویه کرونا دانسته بود. اولین بار در انگلیس شناسایی شد. جهان آماده باش در مقابله با این ویروس بود، ولی مصونیت زیاد افراد جهان به جهت گسترش زیرسویه BA.2 امیکرون از همه گیری این سویه جلوگیری کرد.
 • XD: این سویه نیز از خانواده امیکرون بوده و در کشورهای فرانسه، بلژیک و دانمارک شناسایی شد، اما همه گیر نشد.
 • BA.4 و BA.5: در برخی از کشورها مانند آفریقای جنوبی و انگلیس اولین بار دیده شده است. تاکنون گزارشی از میزان سریات‌پذیری و بیماری‌زایی این دو سویه منتشر نشده است ولی برخی این دو سویه را عامل وقوع موج جدید کرونا ‌می‌ دانند.

امار مبتلایان به کرونا

با کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا، برخی صاحب نظران نظریه پایان کرونا را مطرح کردند که دیگر امکان موج جدید وجود نخواهد داشت و کرونا در حال پایان است. اما آمارها نشان می‌دهد که در بیشتر کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران پس از روند کاهشی بعد از پیک ششم، حالا شاید افزایش تعداد مبتلاها هستیم. پس فعلا با این وجود نظریه پایان کرونا رد شده و در آینده‌ای نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در گفتگوی اخیر خود ذکر کرد: موارد ابتلا به کرونا در ۱۱۰ کشور جهان درحال اوج گیری است و موارد ابتلای جهانی ۲۰ درصد افزایش داشته و تعداد فوتی‌ها نیز روند صعودی دارند. در هفته اخیر در کشور فرانسه آمار مبتلایان افزایش ۵۴ درصدی داشته و مقامات، آغاز موج هفتم کرونا در این کشور را اعلام کرده‌اند.
همانطور که قابل پیش‌بینی بود، بعد از دوره سکون چندماهه، سناریوی رخ داده در اروپا و آمریکا در کشور ایران هم در حال وقوع است. ساب واریانت‌های BA.4 و BA.5 و همچنین دلتا از نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۱ پیک هفتم در ایران را آغاز کردند. اگرچه تعداد مبتلایان کمتر از پیک پنجم با زیرسویه‌های BA.1 BA.2 خواهد بود، اما موارد بستری و فوتی نسبت به ابتلا بیشتر خواهد شد. پزشکان معتقدند توانایی این دو زیرسویه در آلوده کردن و شدت درگیری بیشتر از سویه‌های قبل خواهد بود.

 فوتی‌های روزانه بیماری کرونا در ایران

طبق آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت، در تاریخ ۴ شهریور ۱۴۰۱ تعداد مبتلایان جدید ۲۰۱۹ نفر و متاسفانه تعداد فوتی‌ها ۳۵ نفر بوده است. تعداد شهرهای قرمز ۶۴ عدد، شهرهای نارنجی ۱۶۳ عدد، شهرهای زرد ۲۰۷ عدد و شهرهای آبی ۱۴ عدد می‌باشد.
خوشبختانه آمار‌ها نشان از کاهشی بودن آمار مبتلایان و فوتی‌ها در کشور است. از قله این پیک عبور کرده‌ایم و حالا امیدواریم این روند کاهشی دیگر روبه صعود نباشد.

ممنوع شدن ارائه نکردن خدمات به واکسن نزده‌ها

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ ۲۵ تیر ۱۴۰۱ و همزمان با اعلام پیک هفتم کرونا در ایران اعلام کرد:
این مصوبه به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده که از ۱۵ مرداد ماه ارائه خدمات به افراد در بستر ایران من، بر مبنای تزریق دو دوز واکسن به همراه یک دوز یادآور خواهد بود. یعنی افرادی که شش ماه از تزریق دوز دوم واکسنشان گذشته است باید نسبت به تزریق دوز یادآور اقدام نمایند؛ در غیر این صورت از ارائه خدمات به این افراد جلوگیری خواهد شد.
با توجه به شایعه‌ای که در رسانه‌ها مبنی بر تزریق واکسن تاریخ مصرف گذشته به مردم مطرح شده بود؛ وزرات بهداشت تزریق هرگونه تاریخ مصرف گذشته را تکذیب کرد و معاون بهداشت در این باره توضیح داد که هر واکسن باید دو مجوز و دو تاریخ از سازمان غذا و دارو دریافت کند.

علل وقوع موج جدید بیماری کرونا

دکتر کلوگ، از پزشکان WHO گفت:
سه شرط برای موج جدید کرونا و وقوع پیک هفتم در آینده وجود دارد:
 • سویه جدید
 • واکسینه نشدن همه افراد جامعه
 • افزایش مراودات اجتماعی بدون رعایت موارد بهداشتی
 • متاسفانه کشور ایران نیز مانند سایر کشورها از این قاعده مستثنی نیست.
 • زیرسویه‌های جدید در صورت شیوع در جهان به ایران هم خواهند رسید.
 • هنوز حدود ۲۰ میلیون نفر در ایران حتی دوز اول واکسن کرونا را نیز تزریق نکرده‌اند.
 • همچنین عدم رعایت پروتکل‌ها و عادی انگاری این ویروس بیش از سایر کشورها در ایران انجام شده است.
برخی دانشمندان بر این باورند با توجه به تجریبات دوسال گذشته از ویروس کرونا، افزایش تعداد مبتلاها هر سه ماه یکبار یک الگوست. تغییرات و جهش‌های ویروس در مدتی باعث موج جدیدی خواهد شد. همچنین از دیگر علت‌های وقوع موج جدید کرونا این است که افرادی که حتی پیش از این به سایر زیرسویه‌های امیکرون مبتلا شده‌اند نیز مصونیت برای عدم ابتلا ندارند و احتمال ابتلای مجدد آنان نیز وجود دارد. حال آنکه قبل‌تر افرادی که آنتی بادی ناشی از ابتلای قبلی به این ویروس را داشته‌اند در مقابل سویه‌های جدید مقاومت نسبی داشتند.
ما انسان‌ها ذاتاً موجودات اجتماعی هستیم؛ پس از دو سال طاقت فرسا و کم شدن رفت و آمدها و مراودات اجتماعی، زمانی که به این مقدار مبتلایان و فوتی ها کاهش یافت، به سرعت تمامی جشنواره‌ها، مراکز آموزشی، کنسرت‌ها و رویدادهای اجتماعی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. این یکی از علت‌های اصلی وقوع پیک جدید است.

جلوگیری از وقوع پیک جدید

قطعاً تاکنون این موارد را زیاد شنیده‌اید، اما هنوز هم ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدامات مهمی هستند که می‌توانیم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام دهیم. حالاکه آمار کرونا در کشور رو به کاهش است، باید توجه کنثم و با رعایت نکاتی ساده از وقوع پیک بعدی جوگیری کنیم و خوشخیال به پایان کرونا نباشیم. در ادامه به برخی نکاتی که باید برای جلوگیری و مهار پیک جدید کرونا رعایت کنیم اشاره میکنیم:

به شاخص های کووید در منطقه خود توجه کنید

آمار مبتلایان به کرونا را در منطقه خود رصد کنید. یک راه آسان برای این کار، کنترل رنگ بندی‌های روزانه ارائه شده توسط مقامات بهداشتی کشور است. رنگ آبی نشان دهنده وضعیت عادی است، رنگ زرد نسبتاً پرخطر و رنگ قرمز نشان دهنده وضعیت پرخطر است. با آگاهی از وضعیت منطقه و شهر خود ‌می‌توانید به محض تغییر رنگ‌بندی، اقدامات لازم و پیشگیرانه را انجام دهید.

از ماسک های با کیفیت استفاده کنید

توجه داشته باشید که هنوز هم ماسک یکی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه ابتلا به کروناست. در این میان افرادی هستند که دیگر ماسک زدن را ضروری نمی‌دانند و بدون ماسک در مکان‌های خطرآفرین تردد می‌کنند. باید گفت که هنوز کرونا تمام نشده و استفاده از ماسک، لازمه جلوگیری از شیوع و قطع زنجیره کرونا می‌باشد. از ماسک های باکیفیت پزشکی یا ماسک های پارچه‌ای که به رعایت استانداردهای اعلام شده تهیه می‌شوند استفاده کنید. در این لینک می‌توانید درباره مزایا و معایب انواع ماسک بیشتر بخوانید.

فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید

این جمله را زیاد شنیده‌اید اما تنها راه قطع زنجیره و مهار پیک کرونا رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. حتی الامکان از حضور در محیط‌های بسته و شلوغ خودداری نمائید و در صورت حضور حتماً از ماسک استفاده نمائید. تهویه مطبوع هوا در محیط‌های سربسته از دیگر اقدامات مهم و ضروری است.

واکسیناسیون خود را تکمیل کنید

تحقیقات نشان داده‌است افرادی که حداقل دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به نسبت افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند کمتر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و یا در صورت ابتلا نیز به نوع خفیف آن دچار شده‌اند. همچنین مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد واکسینه به طور محسوسی کمتر است.
در کشور ایران مانند دیگر کشورهای جهان بیشتر مردم یک یا دو دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند و به آن اکتفا نموده‌اند؛ اما حال که خبرها ناشی از وقوع پیک جدید به میان است، سازمان جهانی بهداشت و مسئولین بهداشتی بر تزریق دوز سوم و دوز چهارم تاکید زیادی کرده‌اند.
همچنین یکی دیگر از علت هایی که ضرورت تزریق واکسن کرونا را تایید می‌کند این است که WHO اعلام کرده واکسن‌های ساخته شده و موجود کرونا، در مقابل واریانت دلتا موثر است. چراکه احتمالا موج جدید با سویه دلتا نیز همراه است و ممکن است دلتا، سویه غالب شود.

تست PCR کرونا انجام دهید

یکی از موثرترین راه‌ها به جهت کاهش تعداد مبتلایان، انجام تست کرونا می‌باشد. در صورتی که علائمی دارید که از علائم مربوط به کرونا خوانده شده، در اولین قدم خود را قرنطینه کرده و استراحت نمائید. پس از گذشت ۲ روز از شروع علائم نسبت به انجام تست PCR اقدام نمائید. همچنین به جهت کاهش این زنجیره از مراجعه به آزمایشگاه خودداری کرده و در منزل اقدام به انجام نمونه گیری نمائید.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي