هزینه گواهینامه موتور + مدارک لازم با جزییات

برای دانستن آخرین تعرفه و قیمت گواهینامه موتور و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن با ما همراه باشید. لازم به ذکر است که گواهینامه موتور تنها برای آقایان صادر می‌گردد و تاکنون هیچ قانونی جهت صدور گواهینامه برای بانوان تصویب نشده است. یکی از اولین شرایط مورد نیاز برای دریافت این گواهینامه داشتن حداقل ۱۸ سال تمام است.

قیمت گواهینامه موتور و مدارک مورد نیاز

 

هزینه گواهینامه موتورسیکلت سال ۱۴۰۲

پیش از این گفتیم که قیمت گواهینامه موتور نسبت به گواهینامه پایه ۳ پایین‌تر است. اما داستان هزینه‌های آموزشگاه‌های رانندگی متفاوت است.

هزینه گواهینامه موتور سیکلت به این شرح است :

۱- هزینه کلاس های تئوری ۱۷ ساعته = ۷۵ هزار تومان

۲- هزینه کلاس های عملی = ۴۳۰ هزار تومان

۳- هزینه های اضافه = ۱۸۰ هزار تومان (شامل هزینه بازدید چشم و گرفتن آزمایش خون و گروه خونی و هزینه عکس و …)

۴- هزینه خرید کتاب آیین نامه موتور سیکلت ۲۰ هزار تومان است .

در مجموع هزینه ثبت نام حدودا ۶۸۵ هزار تومان می شود .

گام به گام با اخذ گواهینامه موتور سیکلت

یافتن آموزشگاهی است که کلاس‌های مربوط به موتورسیکلت داشته باشد، تعداد این آموزشگاه‎‌ها زیاد نیست، نزدیک‌ترینشان را به محل سکونت خود پیدا کنید.

چه مدارکی برای ثبت نام لازم است؟

پاسخ سوال اول:

از آنجایی که اخذ گواهینامه موتور در حال حاضر تنها برای آقایان امکان پذیر است پس برای متقاضیان اخذ گواهینامه موتور لازم است که وضعیت خدمت مشخص باشد. یا کارت پایان خدمت یا معافی یا گواهی اشتغال به تحصیل و …، اگر هم هیچ کدام را ندارید که باید دفترچه پر کنید که خودش چند روزی کار شما را عقب می‌اندازد.

مدرک بعدی هشت تا عکس سه در چهار زمینه سفید و جدید و … ، بابت عکس گواهینامه موتور حسابی سختگیری می‌کنند. مدرک سوم اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی است، اگر گواهینامه ماشین دارید، با خود همراه داشته باشید.

چگونه در آزمون آیین نامه موتور قبول شویم؟

آزمون آیین‌نامه موتور پیچیدگی خاصی ندارد. کافیست چند نمونه سوال در اختیار داشته باشید و پاسخ‌نامه‌ها را نیز بررسی کنید. همین کار به شما کمک خواهد کرد که به سادگی این مرحله را پشت سربگذارید.

میزان ساعات کلاس عملی بستگی به انتخاب شما دارد. پس از کلاس تئوری به شهرک آزمایش اعزام می‌شوید. آزمون عملی موتور سیکلت ساده نیست. اگر تصور می‌کنید توانایی شرکت در کلاس‌های عملی را دارید و به این آموزش‌ها نیاز دارید حتما اقدام کنید، احتمالا میزان رد شدن شما در آزمون عملی کاهش می‌یابد. البته قیمت گواهینامه موتور بالا خواهد رفت.

یک نوبت آزمون آیین نامه  نیز در شهرک آزمایش از شما گرفته می‎شود. همانطور که گفته شد با دانلود سوالات آزمون موتورسیکلت می‌توانید از پس این آزمون برآیید.

به دنبال گواهینامه موتور تا شهرک آزمایش خواهید رفت

در شهرک آزمایش آزمون عملی انتظار شما را می‌کشد. البته پیش از آزمون عملی مدارک را تحویل میدهید و آزمون آیین نامه خواهید داد. آزمون عملی به نحوی است که باید موتور را به صورت زیگزاگ از بین موانع عبور دهید.

شاید با تماشای موانع به نظرتان بیاید کار ساده‌ایست اما باید بدانید که بسیاری از افراد که مدت‌هاست با موتور کار می‌کنند نیز ممکن است در این آزمون بارها رد شوند.

در آزمون عملی موتور چه نکاتی را باید رعایت کرد

چند مانع چیده شده و شما باید به صورت زیگزاگ از آن‌ها عبور کنید. نباید به موانع برخورد کنید، نباید روی خطوط بروید، دستتان نباید بلرزد، نباید پایتان از روی رکاب برداشته شود، باید مقدار گاز را دقیق تنظیم کنید، باید بتوانید سرعت موتور را با کلاچ تنظیم کنید.

در طی این آزمون باید به افسر نشان دهید که علاوه بر آنکه کامل بدون نقص از موانع عبور کردید، کاملا به موتور مسلط بودید. پس از قبولی در آزمون عملی کار تمام است و میتوانید پس از اخذ گواهینامه موتور با خیال آسوده برانید.

یادتان باشد که آزمون با موتور سی‌ جی ۱۲۵ گرفته می‌شود. فهرست آموزشگا‌های معتبر را از منابع رسمی پلیس+۱۰ دریافت کنید و وقت خود را با لیست‌هایی که برخی وب‌سایت‌ها ارائه می‌کنند تلف نکنید. به هزینه‌های بالایی که توسط برخی وب‌سایت‌ها به عنوان هزینه گواهینامه موتور ارائه می‌شود اعتماد نکنید.

هزینه‌ها را بپرسید و حتما در مورد تعداد ساعاتی که مجبور به حضور در کلاس‌ها هستید اطلاع داشته باشید تا بتوانید هزینه گواهینامه موتور سیکلت خود را مدیریت کنید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه