جاذبه های گردشگری در تور مشهد

مشهد، دومین شهر پرجمعیت ایران، مورد بررسی قرار می گیرد. این شهر به غیر از وجود نازنین حضرت امام رضا ع ، مکان های تفریحی و گردشگری زیادی دارد . در این مقاله سعی می کنم به شما نشان دهم که حتما باید سفر کنید و چند روز به این نقطه از ایران سری بزنید. پس همین حالا با رزرو تور مشهد را از سایت سفرآس 24 رزرو کنید.

پارک خوب در مشهد کجاست؟

جاذبه های گردشگری در تور مشهد

در یکی از صبح های زمستانی دریاچه یخ زده پارک ملت یکی از محبوب ترین مناظر در این پارک قدیمی مشهد است. البته یک بعدازظهر بهاری و تابستانی نیز رقص نور آن برای تماشا فوق العاده بنظر می‌رسد. از دیگر پارک های محبوب می توان به پارک بانوان (حجاب)، باغ ملی، پارک وحدت بزرگ، امام رضا (گلشهر)، پارک کوه شادی، پارک رازی، پارک امت، پارک مطهر، پارک قائم پردیس، پارک میرزا کوچک خان، پارک خورشید و کوهسنگی، باغ گیاه‌شناسی، باغ بانوان نرگس اشاره کرد.

پارک خورشید اولین پارکی است که در آن زمین فوتبال ساحلی و زمین والیبال ساحلی با استاندارد ساخته شده است. لازم به ذکر است روشنایی پارک از انرژی خورشیدی تامین می شود.

پارک‌های جنگلی مشهد ، زیبا

از جمله پارک های جنگلی مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارک بزرگ غدیر (پارک جنگلی طرق): این پارک جنگلی که در جنوب شرقی مشهد قرار دارد، یکی از بزرگترین مکان های کمپینگ و ارائه خدمات گردشگری به مردم و زائران می باشد. این پارک در سال 1340 افتتاح و در سالهای بعد مجدداً بازسازی شد.

پارک جنگلی وکیل آباد: در 8 کیلومتری شمال غرب مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد نزدیک ترین پارک حومه شهر به مشهد است و روستا و پارک جنگلی وکیل آباد را به میدان آزادی و وکیل آباد متصل می کند. بیش از 70 هزار متر مساحت و رودخانه فصلی دارد. این پارک بیشترین درخت مربوط به دوره قاجار و قبل آن را دارد! در سفر به مشهد به این پارک بروید و از رودخانه پرآب آن در فصل بهار لذت ببرید.

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد در جنوب غربی مشهد و در نزدیکی پارک جنگلی وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی است. دارای حیوانات گوشتخوار و گیاهخوار، جانوران دریایی، خزندگان و پرندگان مختلف است.این باغ وحش بسیار جذاب است و مسافران علاقه زیادی به آن دارند.

مراکز تجاری و بازرگانی

مراکز تجاری عمده شهر عبارتند از زیست خاور، مصلی یاقوت، الماس شرق، وصال، پروما، تابان، مرکز کیان، بازار رضا، آفتاب، گوهرشاد، بازار مرکزی، شهر شبانه، مجتمع تک، مجتمع تابان، مرکز سلطنتی، قسطنطنیه، ونک، شهدا، مجد و کوهسنگی.

با توجه به جاذبه های تاریخی، مذهبی و فرهنگی فراوان در مشهد، نیمی از هتل ها و هتل آپارتمان های ایران در مشهد قرار دارند. نمایشگاه بین المللی مشهد در حال حاضر دومین نمایشگاه بین المللی بزرگ و فعال در ایران پس از نمایشگاه بین المللی تهران می باشد. مشهد به دلیل همجواری با کشورهای آسیای مرکزی و موقعیت صنعتی خود، سالانه میزبان ده ها نمایشگاه بین المللی است.

تاریخ فرش مشهد

جاذبه های گردشگری در تور مشهد

هنر قالی بافی در مشهد قدمتی حدود پانصد سال دارد. یکی از قدیمی ترین فرش های مشهد که در ایران موجود است فرش نماز (سجاده) است که در سال 1556 توسط شاه طهماسب به سلیمان اعظم داده شد.

یکی از نمونه های درجه یک آن دو سال پیش در لندن بود و برخی معتقدند که اکنون متعلق به کلکسیونر معروف قطری شیخ سعود آل ثانی است. از نمونه های درجه دو و سه ، هنوز در موزه توپکاپی موجود است. در قرن 19 و 20 فرش مشهد به قدری محبوب تولید شد که علاوه بر مصارف داخلی برای  دیگر کشورها نیز صادر می‌شد.

الیاف پشمی در این فرش‌ها آنقدر صیقل داد ه میشد که رنگ را بهتر می‌کرد، اما باعث کاهش عمر فرش شد. همین امر عاملی شد تا تصویر بدی از فرش مشهد در مصرف همگان ایجاد شود و پس از مدتی که این فرش به اروپا می رسد به شدت کاهش تقاضا پیدا می کند. متأسفانه قالی‌های باقی مانده متعلق به آن دوره همگی در معرض فرسایش هستند.

موزه مرکزی آستان قدس رضوی

هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در حرم علی بن موسی الرضا (ع) ایجاد غرفه اقلام کمیاب نفیس گرانقیمتی است که در طول زمان توسط مداحان مختلف اهل بیت امام رضا (ع) اهدا شده است. این مکان پس از آخرین تغییرات در سال 200 افتتاح شد. مجموعه جدید اکنون دارای 11 موزه با موضوعات مختلف است. طبقه همکف ساختمان به انبار و نمایش گنجینه هدایای آیت الله خامنه ای اختصاص دارد. این اشیا و هدایا از سوی شخصیت ها و سیاستمداران ایرانی و خارجی به آیت الله خامنه ای داده شده است.

موزه علوم طبیعی و تاریخ خراسان

سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی به منظور ارتقای سطح دانش عمومی افراد در سال 1378 اقدام به تاسیس موزه طبیعی و تاریخ خراسان کرده است که برخی از اشیای ارزشمند این موزه توسط مردم اهدا شده است. در تور مشهد از قم یا هرکدام از شهرهای ایران به مشهد بازدید از موزه ها را فراموش نکنید.

موزه علوم زمین

این سایت در زمینی به مساحت حدود 450 متر مربع در سال 1385 تاسیس شد و بخش‌های مختلف آن شامل سالن‌های مرکزی با انواع نمونه‌های سنگ، کانی‌ها، فسیل‌ها، مخزن با بیش از 1000 نمونه، سالن سینما و کارگاه می‌باشد.

گنجینه آب

این مکان در سال 1378 توسط کارشناسان آب منطقه ای خراسان که در بلوار سازمان آب قرار دارد افتتاح شد. هدف از ایجاد چنین مجموعه ای بررسی، کاوش و شناخت سازه های آبی استان از جمله شیوه های آبیاری سنتی و آداب و رسوم مرتبط با آب در مناطق مختلف و معرفی صنعت آب، پل ها، نحوه و چگونگی آن بود. قنات ها و آب انبارها برای ارائه اطلاعات و اسناد برای افراد کار می کنند.

 موزه آرامگاه نادری

این موزه در آرامگاه نادری در چهارراه مسجد مشهد واقع شده است. فضای موزه دارای ویترینی است که بیشتر اشیای جنگی و رزمی دوران افشاریه و قاجاریه در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه حوضخانه هزاردستان

این مکان به مساحت 350 متر مربع در وسط بازار جنت قرار دارد و قبل از تغییر کار به حوض در محله قدیمی سراب قرار داشت. هدف از ایجاد چنین فضای سنتی، ارائه و شناخت فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی به گردشگران داخلی و خارجی و زائران حرم مطهر امام رضا (ع) است.

دیدنی های مذهبی

مهم‌ترین دیدنی‌های مذهبی مشهد که مهم‌ترین شهر مذهبی ایران است، حرم مطهر علی‌بن‌موس‌الرضا است. سالانه حدود 30 تا 35 میلیون نفر از حرم مطهر مشرف می شوند. سایر مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها از جمله اماکن مذهبی هستند که زائران زیادی دارند. مسجد گوهرشاد واقع در محدوده حرم رضوی، مسجد کرامت و حسینیه، امامزاده ناصر و یاسر و امامزاده یحیی بن زاید بن علی بن الحسین (میامی)، آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد. سبز، از اماکن مذهبی مشهد هستند.

پیست‌های ورزشی مشهد

پیست دوچرخه سواری مشهد در سال 1390 به عنوان بهترین پیست دوچرخه سواری ایران معرفی شد.  در 10 کیلومتری جاده مشهد – شاندیز پیست های اتومبیل رانی، موتور سواری و موتور کراس وجود دارد. بلوار شهید باهنر پیست اسکیت، پیست اسکی کوهسنگی، پیست اسکی کوهستان مشهد و پیست اسب سواری مشهد نیز از دیگر پیست های ورزشی مشهد هستند. اولین زمین گلف کشور نیز در مجموعه شهر ثامن مشهد واقع شده است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به سفر به هر نقطه از ایران می توانید با سفرآس24 همراه باشید .

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه