آیا رژیم کتوژنیک برای همه مفید است؟

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 24 دسامبر

اگر شما بدنبال لاغری و کاهش وزن هستید احتمالاً در خصوص رژیم کتوژنیک چیزهایی شنیده اید. اما آیا رژیم کتوژنیک برای همه مفید است؟ یا برای همه کار می کند؟

آیا رژیم کتوژنیک برای همه مفید است؟

آیا رژیم کتوژنیک برای همه مفید است؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

رژیم کتوژنیک چیست؟

به گفته دکتر فرزاد روشن ضمیر متخصص تغذیه  و رژیم درمانی، ” رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.”

آیا کتوژنیک باعث کاهش وزن و لاغری می شود؟

طرفداران رژیم کتوژنیک می گویند این رژیم با کربوهیدرات خیلی کم و چربی بالا می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود.

دکتر روشن ضمیر موافق این حرف است و می گوید: «بله، در رژیم کتوژنیک بخصوص در اوایل رژیم، افراد وزن کم می کنند. در واقع بسیار بیشتر و سریع تراز هر رژیمی وزن کم می‌شود.

اما آیا همه افراد بدون مشکل و عوارض خواهند بود یا می توانند این وزن را حفظ کنند؟ برای اکثر مردم، پاسخ به این سؤالات منفی است.» به عبارت دیگر، رژیم کتوژنیک لزوماً رژیم سالمی نیست و باعث تغییر دائمی در شیوه زندگی و لاغری ماندگار نمی شود.

تفاوت در کجاست؟ رژیم کتوژنیک اصولی و غیر اصولی

اینکه اغلب افراد در رژیم کتوژنیک دچار عوارض می شوند و یا سریع وزنشان بر می گردد بیشتر به این دلیل است که یک رژیم غیر اصولی را بدون راهنمایی از یک متخصص شروع می کنند و سرخود هم آن را رها می کنند.

همانگونه که احتمالاً شما هم می‌دانید یا دیده‌اید فضای مجازی از گوگل گرفته تا اینستاگرام مطالب بسیار زیادی در خصوص رژیم کتوژنیک منتشر می‌شود اما معمولاً مشخص نیست که منابع این مطالب چیست یا نویسندگان این مطالب، آیا تخصص لازم را دارند.

این است که می‌بینیم رژیم کتوژنیک در فضای مجازی در حد یکسری باید نبایدها است که فقط عنوان می‌شود چه چیزی مصرف شود و چه چیزی مصرف نشود! نه یک رژیم علمی و تخصصی.

بگفته دکتر روشن ضمیر اینگونه است که مشاهده می شود بعد از مدتی گرچه فرد وزن کم می کند اما اکثر افراد دچار عوارض می شوند. عوارض رژیم کتوژنیک معمولاً در اثر همین رژیم های سرخود است که هیچ اساس علمی ندارد. بعد از مدتی که فرد از رژیم خسته شد یا دچار عوارض گردید آن را رها می کند که نتیجه آن برگشت سریع وزن است.

بنابراین همیشه توصیه می شود اگر قصد گرفتن رژیم کتوژنیک دارید زیر نظر متخصص تغذیه، یک رژیم کتوژنیک تخصصی بگیرید.

آیا رژیم کتوژنیک برای همه مفید است؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

چه کسانی می توانند رژیم کتوژنیک را امتحان کند؟

بجز موارد پزشکی خاص مثل صرع، بعضی سرطان ها و بیماری های خاص دیگری که ممکن است پزشک توصیه به داشتن رژیم کتوژنیک کند، در صورتی که فردی از تمام رژیم های دیگر ناامید و خسته شده و از نظر سلامتی مشکلی نداشته باشد می تواند این رژیم را زیر نظر متخصص امتحان کند.

طبیعی است رژیم کتوژنیک برای بسیاری از افراد مثلاً خانم های باردار و شیرده، کودکان یا بیماری های خاص مثل بیماری های کلیوی، دیابت نوع ۱، پانکراتیت، نارسایی کبدی، یا سایر اختلالات متابولیسم ممنوع است.

نتیجه نهایی: رژیم کتوژنیک برای همه کار نمی کند

رژیم کتوژنیک می‌تواند برای برخی افراد بخصوص مبتلایان به بیمارهایی خاص مثل صرع مفید باشد. حتی بدن بعضی به این رژیم بسیار سازگار است حتی اگر وزن خود را کم نکنند، کتوز ایجاد شده در بدن به آنها می سازد.

اما هنوز تحقیقات زیادی در مورد تأثیرات بلند ‌مدت رژیم کتوژنیک وجود ندارد و همچنان داشتن این رژیم برای طولانی مدت پیشنهاد نمی شود.

از سوئی دیگر رژیم کتوژنیک به بعضی افراد نمی سازد و بدن آنها نمی تواند به این رژیم سازکار شود، این افراد حتی با داشتن یک رژیم اصولی زیر نظر متخصص هم نمی توانند اسن رژیم را ادامه دهند.

در نهایت افرادی که داشتن رژیم کتوژنیک برای آنها مشکلی ندارد یعنی بیماری خاصی ندارند و می خواهند سریعتر وزن کم کنند به شرطی که کوتاه مدت و تحت نظر متخصص اینکار را انجام دهند می توانند این رژیم را داشته باشند.

منبع: رژیم آنلاین آردایت (رژیم آنلاین تخصصی دکتر روشن ضمیر)

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي