درمان خانگی تبخال روی لب

تبخال روی لب یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد آن را حداقل سالی یکبار تجربه می کنند و موقع غذا خوردن برای برخی  و همچنین موقع آرایش کردن خانم ها آزار دهنده است. اگر شما هم دنبال درمان خانگی تبخال روی لبتان هستید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

درمان خانگی تبخال در لب

درمان خانگی تبخال روی لب


برای دریافت اطلاعات در خصوص بهترین دارو برای تبخال لب ما سعی کرده ایم که تا روشهای مختلف رفع تبخال را بیان کنیم از جمله درمان تبخال با سیر و همینطور روشهای خانگی دیگر برای رفع این مشکل.

درمان یک روزه تبخال لب

تبخال چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس(Herpes Simplex)، عفونتی است که باعث ظاهر شدن تبخال می‌شود و ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر شود. با این حال تبخال بیشتر اطراف دهان و در ناحیه تناسلی به چشم می‌خورد. به‌طور کلی با دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس مواجه هستیم:

HSV نوع اول: این نوع ویروس باعث به وجود آمدن تبخال در اطراف دهان می‌شود و در کل عامل تبخال و تاول های کوچک دور لب و روی صورت است.
HSV نوع دوم: این ویروس هم باعث ظاهر شدن تبخال در ناحیه تناسلی می‌شود و عامل ایجاد تبخال تناسلی است.
اگر شما به این عفونت مبتلا شوید، این ویروس تا پایان عمر همراه شما خواهد بود؛ با این حال این احتمال وجود دارد که علائم آن در برخی افراد ظاهر نشود. HSV ویروسی رایج است و بر اساس گفته‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO) حدود 67 درصد از مردم جهان به HSV نوع اول و حدود 11 درصد مردم هم به HSV نوع دوم مبتلا می‌شوند.

چگونه تبخال لب را سریع و یک روزه در خانه درمان کنیم

درمان خانگی تبخال لب با کمپرس یخ

یکی از درمانهایی که از دید بسیاری تاثیر شگفت انگیزی بر روی کاهش رشد و درمان تبخال دارد اعمال کمپرس یخ بر روی تبخال است. برای این کار بهترین روش قرار دادن یک تکه یخ درون کیسه فریزر و قرار دادن آن بر روی تبخال است. اعمال این کمپرس را روزی چند بار و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ادامه دهید. کمپرس یخ بر روی تبخال همچنین باعث کاهش تورم اطراف آن می گردد.

درمان تبخال لب با استفاده از سیر

سیر به علت اثر ضد میکروبی که دارد برای بهبود تبخال و همچنین پیشگیری از آن موثر است. برای این کار یک حبه سیر را از وسط به دو نیم تقسیم کرده و ان را بر روی تبخال قرار دهید.

استفاده از نمک برای درمان تبخال

استفاده از نمک بیشتر در مراحل اولیه ایجاد تبخال توصیه می شود. بدین معنی که در ابتدای سوزش و یا برجستگی لب و قبل از شکل گیری تاول های تبخال ، نمک میتواند از پیدایش تبخال جلوگیری کند. اما پس از بوجود آمدن تبخال قرار دادن نمک بر روی آن می تواند به جلوگیری از گشترش و همچنین کاهش دوره درمان آن کمک کند.

درمان تبخال لب با عسل

از عسل برای درمان انواع عفونت ها و همچنین ویروس های مختلف استفاده می شود. بسیاری بر این عقیده اند که با استفاده از عسل طول دوره درمان تبخال کاهش می یابد.

سرکه سیب برای درمان تبخال لب:

سرکه سیب به کاهش شدت شیوع تب خال به خاطر ضد عفونی کنندگی و خواص ضد التهابش کمک می کند.

یک تکه پنبه را در سرکه سیب فرو کنید و آن را روی مناطق متاثر برای سه یا چهار بار در روز برای دو یا سه روز قرار دهید.
برای بهترین نتیجه، آن را به محض اینکه احساس سوزش اولیه را تجربه می کنید، اعمال کنید ؛ آگاه باشید، احتمال دارد کمی بسوزد.
همچنین می توانید یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و دو بار در طی روز بنوشید.

درمان خانگی تبخال لب با هیدروژن پروکسید:

آب اکسیژنه دارای خواص ضد عفونی کننده است و به همین دلیل یک درمان خانگی کاملاً محبوب برای تب خال است.

کمی محلول آب اکسیژنه حاوی 3% را در ناحیه آسیب دیده با استفاده از یک تکه پنبه بگذارید.
بگذارید چند دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.
این فرآیند را هر چند ساعت یک بار برای چند روز تکرار کنید.
برای زخم های دهانی، مخلوطی از آب اکسیژنه و سه نسبت آب را چند بار در روز برای دو یا سه روز استفاده کنید.

بهبود تبخال لب با بادرنجویه:

بادرنجویه برای کاهش شدت شیوع تب خال مفید است به علاوه، اثرات ضد ویروسی و ضد باکتری دارد.

بادرنجویه همچنین شامل یک ترکیب با نام اوگنول است که به عنوان مسکن کاهنده طبیعی کار می کند.

چند بار در روز به مدت چند روز چای بادرنجویه بنوشید تا این که علائم فروکش کند.
برای سه یا چهار بار در روز، کیسه های چای بادرنجویه و یا روغنش را روی منطقه بمالید.
هم چنین می توانید این ناحیه را با چای بادرنجویه بشویید.
به همین ترتیب، کمی عصاره بادرنجویه روی منطقه آسیب دیده بمالید و بگذارید تا خشک شود ؛ این کار را چند بار در روز انجام دهید.

استفاده از روغن درخت چای برای درمان تبخال لب:

روغن درخت چای یک درمان موثر دیگری است که خواص ضد التهاب و ضد درد دارد ؛ آنها شامل ترپنس و فنیلپروپانویید هستند که روی فعالیت ضد ویروسی کار می کنند.

علاوه بر این، مطالعه ای که در سال 2001 منتشر شد، نشان داد که روغن های اساسی مثل روغن درخت چای و روغن اکالیپتوس فعالیت ضد ویروسی را علیه ویروس تب خال نشان می دهند.

برای رقیق کردن روغن درخت چای، یک – نیم اونس روغن گیاهی به 10 قطره روغن درخت چای رقیق کنید. همچنین می توانید پنج قطره روغن اسانس گل شمعدانی و دو قطره روغن نعناع را اضافه کنید.

محلول را 5-3 بار در روز به مدت چند روز به مدت چند روز کار با این محلول را ادامه دهید.

جلوگیری از خارش تبخال با خمیر جوش شیرین:

مالیدن خمیر جوش شیرین ممکن است به خشک کردن ضایعات و تسکین خارش کمک کند.

برای انجام این کار، یک پنبه مرطوب را در مقدار کمی جوش شیرین فرو کنید و آن را روی زخم خود بکشید.

درمان خانگی تبخال روی لب

آستون پاک کننده ناخن برای درمان تبخال:

باور کنید یا نکنید، بسیاری از مردم این درمان را امتحان کرده اند و تاثیر گذار بوده است. استون به خشک شدن تب خال کمک میکند.
یک تکه پنبه را آغشته به استون کنید، روی تب خال خود اعمال کنید. این درمان را چندین بار در روز، هر کدام به مدت یک ساعت تکرار کنید.

درمان تبخال با چای کیسه ای:

چای حاوی اسید تانیک است و دارای خواص ضد ویروسی می باشد و از این رو می تواند برای درمان تبخال موثر باشد. همچنین، چای دارای بسیاری از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که به بهبود زخم کمک می کند.
یک عدد چای کیسه ای (چای سیاه یا چای سبز) را در یک فنجان آب جوش برای یک دقیقه قرار دهید.
کیسه چای را بردارید و آن را خنک کنید.
و بعد به مدت 5 دقیقه آن را روی تبخال اعمال کنید. این را پنج تا شش بار در روز برای سه تا چهار روز تکرار کنید.

درمان یک روزه تبخال لب با داروهای رایج و بدون نسخه

آسیکلوویر (به انگلیسی: Aciclovir) مهمترین داروی درمان تبخال است. آسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر، از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می‌شود. برای مصرف این پماد ابتدا محل تبخال را شسته و خشک نمایید. سپس مقدار کمی از پماد آسیکلوویر را بر روی موضع تبخال گذاشته به نحوی که تمامی آن را بپوشاند. این کار را هر سه ساعت یکبار تکرار نمایید. این پماد باعث می شود که طول دوره درمان تبخال کاهش یافته و اصطلاحا سریعتر خشک شود. دقت کنید که این پماد را در دمای محیط نگهداری نمایید و از تماس آن با چشم جلوگیری کنید.
همانطور که پیشتر گفته شد برای از بین بردن تب خال در یک روز این پماد را در ابتدایی ترین مراحل پیدایش تب خال استفاده نمایید یعنی هنگامی که علائم اولیه ظاهر شده است درمان را شروع نمایید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه