قرص گریپین (نحوه مصرف و عوارض گریپین)

تاريخ : 16 نوامبر

قرص گریپین در طبقه بندی دارویی جزو قرص های ضد تب، ضد التهاب و مسکن خفیف محسوب می شود. برای آشنایی با شیوه مصرف و عوارض قرص گریپین در ادامه با همراه باشید. به خاطر داشته باشید که در واقع نام  ژنریک این قرص Aduht cold است. همچنین لازم به ذکر است که افراد مبتلا به فشار خون، بیماری های قلبی عروقی و زنان باردار باید با احتیاط  و زیر نظر پزشک این قرص را استفاده نمایند.

شیوه مصرف و عوارض قرص گریپین

قرص گریپین (نحوه مصرف و عوارض گریپین), جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

قرص گریپین تری با نام ژنریک Aduht cold است. قرص روکشدار برای درمان حساسیت و سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه شما را بیشتر با این دارو آشنا می سازیم.

اطلاعات دارویی قرص گریپین تری

ترکیبات قرص سرماخوردگی بزرگسالان شامل کلرافنیرامین، استامینوفن و فنیل افرین می باشد. که در درمان علائم سرماخوردگی ویروسی بزرگسالان نظیر سرفه، تب، گلودرد و آبریزش بینی، همچنین بهبود احتقان بینی، حساسیت های تنفسی و کاهش درد موثر می باشد. علاوه بر آن برای درمان آنفولانزا، آلرژی و سینوزیت مورد مصرف قرار می گیرد. در واقع این قرص  از جمله داروهای مسکن، ضد التهاب و ضد تب محسوب می گردد.

میزان مصرف دارو:

میزان مصرف دارو با نظر پزشک تعیین می گردد، اما به طور کلی مصرف قرص سرماخوردگی(Aduht cold) برای بزرگسالان در طول روز هر ۴ یا ۶ ساعت و در هر نوبت ۱ الی ۲ عدد قرص می باشد.

برای کودکان نیز هر ۶ ساعت ۱ عدد قرص می باشد، که باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار گیرد.

مکانیسم اثر دارو:

اسامینوفن موجود در این قرص، سنتز پروستاگلاندین ها را مهار می کند و تب کاهش پیدا می کند. دستگاه تنفس و گوارش، همچنین عروق خونی با تاثیر کلرفنیرامین با هیستامین رقابت و آن را مهار می کند و موجب کاهش حساسیت می گردد. تاثیر فنیل افرین نیز باعث انقباض عروق و سبب کاهش احتقان مخاطی، آبریزش بینی و چشم می شود.

عوارض جانبی دارو:

از عوارض شایع مصرف داروی سرماخوردگی خواب آلودگی، احساس گیجی و تحریک پذیری می باشد. همچنین مصرف آن ممکن است، فشار خون را افزایش دهد و باعث افزایش ضربان قلب (تاکیکاردی) گردد.

تداخل دارویی:

از مصرف همزمان داروی سرماخوردگی با داروهای نظیر کاربامازپین، فنی توئین و ریفامپین، همچنین داروی مهار کننده MAO خودداری نمایید.

توصیه های دارویی در رابطه با قرص سرماخوردگی:

۱- افراد مبتلا به فشار خون، بیماری های قلبی عروقی و بیماران مسن باید با احتیاط  و زیر نظر پزشک این دارو را مصرف نمایند.

۲- در هنگام مصرف این دارو از انجام کار و فعالیت های که نیاز به هوشیاری کامل دارند، خودداری کنید.

۳- از افزایش خودسرانه میزان دوز این قرص خودداری نمایید.

۴- بیماران مبتلا به نارسایی های کبدی، آسم، انسداد مجاری ادرار، پروستات و نقص G6PD از مصرف دارو اجتناب نمایند.

۵- زنان در طول بارداری و شیردهی و یا تصمیم به بارداری از مصرف قرص گریپین تری پرهیز و با پزشک مشورت کنند.

۶- از مصرف همزمان این دارو با الکل اجتناب کنید.

۷- این دارو و میزان مصرف آن برای کودکان باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار گیرد.

نکاتی دیگر در مورد قرص سرماخوردگی بزرگسال

  • – قرص سرماخوردگی بزرگسالان یا Adult Cold از جمله قرص های نام آشنای سرماخوردگی است که مصرف آن امروزه رواج زیادی دارد.
  • – قرص  Adult Cold از سه بخش استامینوفن، فنیل آفرین و کلرفنیرامین تشکیل شده است.
  • – قرص استامینوفن ضد تب و کاهش دهنده درد می باشد، فنیل آفرین موجود در این قرص ها نیز در واقع نوعی ترکیب ضد احتقان بینی و نیز ضد حساسیت هستند.
  • – قرصهای سرماخوردگی بزرگسالان برای درمان علائم سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی و سینوزیت کاربرد دارند.
  • – میزان مصرف Adult Cold در بزرگسالان هر ۴ تا ۶ ساعت بوده و در کودکان نیز هر ۴ ساعت می باشد، همچنین از مصرف این قرص ها برای افراد بزرگسال در طول روز و بیش از ۱۲ عدد قرص و برای کودکان روزانه بیش از ۶ عدد قرص خودداری شود.
  • – در صورت آشنایی با شیوه تاثیر این قرص های سماخوردگی در بدن باید به بررسی ساز و کار هر یک از سه جزء آن بپردازید؛ بخش استامینوفن این قرصها از طریق مهار پروستاگلاندین ها، می تواند تب را کاهش دهد.
  • – کلرفنیرامین نیز از طریق اثر بر عروق خونی، دستگاه تنفس و دستگاه گوارش و از راه رقابت با هیستامین، قادر به کاهش پاسخ حساسیتی از طریق مهار هیستامین می باشد. فنیل آفرین هم موجب انقباض سریع و طولانی مدت شریانچه ها شده و در نتیجه ترشح مایعات و احتقان مخاطی را کاهش می دهد.
  • – گیجی، خواب آلودگی و تحریک پذیری از عوارض مهم مصرف دارو های سرماخوردگی می باشند.
  • – کلرافنیرامین موجود در این قرص ها موجب ایجاد خواب آلودگی می شوند، از این رو توصیه شده است که به هنگام رانندگی یا انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری و دقت دارند، تا چند ساعت بعد از مصرف دارو خودداری شود.
  • – قرص گریپین تری با دارو های فنی توئین، کاربامازپین و ریفامپین تداخل دارویی دارد، از این رو اگر هر یک از این دارو ها را مصرف می کنید، حتما پزشک تان را در جریان داروی مصرفی خود قرار دهید تا مقدار کمتری از دارو را تجویز نماید.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي