جریمه نقدی ماسک نزدن و خارج شدن از قرنطینه اعلام شد

رئیس جمهور کشور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ، از جریمه نقدی ماسک نزدن ، جریمه خارج شدن فرد مبتلا از قرنطینه و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را به شرح ذیل اعلام کرد.

جریمه نقدی ماسک نزدن و خارج شدن از قرنطینه اعلام شد

جریمه نقدی ماسک نزدن و خارج شدن از قرنطینه اعلام شد

رئیس جمهوری با اعلام میزان و سازوکار اخذ جریمه از متخلفان بهداشتی، گفت: اگر فرد مبتلا به کرونا از قرنطینه خارج و تخلف کند، ۲۰۰ هزار تومان و کسی که در سطح جامعه ماسک نزدن ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشکر از مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام اربعین گفت: برای مردم خیلی مهم بود که در مراسم راهپیمایی در مسیر نجف به کربلا حضور یابند و زیارت کنند اما به خاطر پروتکل‌های بهداشتی صرف نظر کردند و زیارت و توجه شان به سالار شهیدان در منازل و مجالسی که برپا شده بود را با پروتکل‌های بهداشتی انجام دادند.

وی با تاکید بر تداوم رعایت پروتکلهای بهداشتی تا پایان این هفته که ایام رحلت پیامبر و شهادت حضرت مجتبی(ع) و امام رضا(ع) است، افزود: امسال پیاده روی به سمت خراسان رضوی مشهد و حرم امام رضا(ع) نداریم و مراسمی که برگزار میشود باید با مراعات همه پروتکل‌ها باشد که قبلا به مردم ابلاغ شده است.

رییس جمهوری تاکید کرد: همه ما باید توجه داشته باشیم که عامل اصلی برای فاصله گرفتن از شر این ویروس و ابتلا و مراحل حادی که برای مردم پیش آمده، فرهنگ عمومی مردم است. این فرهنگ است که می‌تواند ما را حراست کند و در بهداشت بهترین و تنها راه در شرایط فعلی برای مقابله با کرونا است مثلا ما ممکن است با آنفلوانزا هم مواجه شویم برای آن دارو و امور بهداشتی داریم، ولی برای کرونا دارو و واکسنی نداریم و تنها راه توسل به امور بهداشتی است.

 افزایش ده‌ هزار تست به تست‌های روزانه/ اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید کیت‌های تشخیصی

روحانی یادآور شد: خیلی مهم است که بیمار را سریعا کشف کنیم و راه آن این است که تست‌هایی که انجام می‌دهیم را گسترش دهیم. دیروز با وزیر بهداشت تلفنی صحبت کردیم و امروز هم اعلام کردیم که آماده‌ایم ده هزار تست علاوه بر تست‌های روزانه انجام شود بودجه آن را تامین می‌کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به گفت و گوی روز گذشته خود با وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دیروز که با وزیر بهداشت صحبت کردیم، برای خریداری تست‌هایی که خیلی آسان و کوتاه زمان به ما جواب می‌دهد بحث شد. ظرف یک ربع و بیست دقیقه این تست انجام شود که صد میلیون دلار برای این کیت‌های مورد نیاز و خریدهای خارجی مقرر کردیم البته در داخل هم در حال ساخت است و هم تامین از خارج، این یک تحول بزرگی در تست به زودی خواهیم داد با این شرایط جدیدی که مهیا می شود.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه عامل اصلی برای فاصله گرفتن از بیماری، مسیر انتقال است، اظهار داشت: ما ویروس کرونا را داریم، افراد جامعه و مسیر انتقال داریم. ویروس وجود دارد که معلوم نیست چه زمانی از بین برود، افراد جامعه هم باید خود را حفظ کرده و فعالیت هم بکنند اما اینکه این ویروس به انسان برسد، عاملش خود انسان است یعنی انسان مبتلا این ویروس را به دیگری منتقل می‌کند.

روحانی اضافه کرد: فرد مبتلا ممکن است علامت هم نداشته باشد و قوی باشد، اما ناقل بوده و انتقال‌دهنده است. مهم است که جلوی مسیر انتقال را بگیریم و برای اینکه این مسیر گرفته شود، به محض آنکه فرد فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع داده و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را ندارد.

 سازوکار اخذ جریمه از متخلفان بهداشتی 

وی با بیان اینکه اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود، افزود: سازوکار و سامانه آن مشخص شده و وزارت بهداشت مسئول آن است. این تخلف باید به حسابی که وزارت بهداشت امروز اعلام می‌کند، واریز شود و اگر آن را واریز نکند از روش‌های دیگر گرفته می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: این جریمه‌ها باید به حسابی که امروز توسط وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌شود باید واریز بشود و اگر فردی پرداخت نکرد از راه‌های دیگر به عنوان بدهکاری آن افراد اقدام می‌کنیم که جزو مصوبات امروز ستاد ملی کرونا بود.

رییس جمهوری یادآورشد: همه افراد جامعه وقتی در جامعه حضور پیدا می‌کنند و از منزل خارج می‌شوند باید از ماسک استفاده کنند، اگر کسی از ماسک استفاده نکرد ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود. نیروی انتظامی و بسیج و ناظرین و بازرسان وظیفه دارند مشخصات افراد را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و او باید ظرف دو هفته در حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، مبلغ جریمه را واریز کند و اگر واریز نکند از راه‌های مختلف از حساب او کسر خواهد شد و نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که در اختیار دارد استفاده می‌کند.

وی افزود: ممکن است فردی ماسک ندارد و کسی هم با او مواجه نشود و با او صحبت نکند در عین حال به او ابلاغ خواهد شد که چه روزی و در چه خیابانی بدون ماسک بوده است و موظف است ۵۰ هزار تومان جریمه را پرداخت کند

رییس جمهوری بیان کرد: مصوبات امروز فقط برای تهران بزرگ است که ممکن است بعدا به استان‌هایی دیگر که مورد نیاز است تعمیم پیدا کند.

روحانی در ادامه به مصوبات امروز ستاد درباره اصناف اشاره کرد و اظهار داشت: اصناف باید مراعات کنند، اگر فردی که به عنوان خدمت‌دهنده در اصناف حضور دارد، خودش مراعات نکند، جریمه می‌شود، اگر به افرادی خدمت بدهد که دارای ماسک نیستند، باز هم جریمه می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: بنابر گزارشی که نظار خواهند داد برای صنوف و فردی که در اصناف مراعات نمی‌کند در مرحله اول تذکر داده می‌شود، در مرحله دوم فرد ۳۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود، در مرحله سوم، یک میلیون تومان و در مرحله چهارم، محل کسب و کار وی پلمپ می‌شود.

وی گفت: این چهار مرحله برای کسانی که در اصناف فعالیت می‌کنند و موظف هستند هم خودشان پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند و هم صرفا خدمت به افرادی  بدهند که آنها هم از ماسک استفاده می‌کنند.

رییس جمهوری در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شبکه حمل و نقل عمومی گفت: متروها در کنار مراکز پرجمعیت شهری مانند پاساژها هستند. تیمی موظف هستند و به طور حضوری به مردم ابلاغ می‌کنند. بسیج، نیروی انتظامی و بازرسان وزارت بهداشت به افراد تذکر می‌دهند. در مسئله مترو برای ورود به محوطه، باید مراعات شود اما نسبت به تاکسی و اتوبوس شرایط متفاوت است.

وی درباره تاکسی‌ها هم ابراز داشت: اگر راننده تاکسی رعایت نکند و ماسک نزند، ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و اگر مسافر بدون ماسک را سوار کند، بابت هر نفر ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شود. همه از جمله پلیس راهنمایی و رانندگی موظف هستند.  اگر راننده‌ای که مراعات نمی‌کند شماره‌اش را نوشته و کد جریمه را بنویسند.

رییس دولت تدبیر و امید درباره جرایم تخلف در ادارات هم بیان کرد: نسبت به ادارات علاوه بر مقررات قبلی، افراد باید خود رعایت کرده و نسبت به افرادی که ماسک ندارند، خدمت ندهند. برای ورود به ادارات نیز مقرراتی مشخص شد؛ هم برای حراست و هم برای نگهبانی. آنها باید مانع ورود افراد بدون ماسک به ادارات شوند.

روحانی افزود: اگر نگهبانی و حراست این وظیفه را رعایت نکند، همه مقرراتی که برای فرد متخلف گذاشته شده بود، برای حراست و نگهبانی هم جاری است. روسای بخش‌ها و ادرات هم اگر نظارت نکنند، خودشان شامل جریمه می‌شوند.

آمار ابتلای خانوادگی به کرونا افزایش یافته است

روحانی با اشاره افرادی که در روزهای گذشته برای ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه کردند، گفت: در موج اخیر و در برخی از موارد، همه اعضای خانواده یعنی پدر، مادر، فرزند، پدربزرگ و مادربزرگ همه با هم به بیمارستان مراجعه کردند که این نشان از کاهش حساسیت‌ها در منازل و خانواده‌ها است.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه موج جدید کرونا در ایران،  اروپا و بخش‌های دیگر جهان شدیدتر شده است، تصریح کرد: آمار ثبت شده اخیر افراد مبتلا به کرونا در کشورهای اروپایی چند برابر بیشتر از آمارهای آخر اسفند۹۸ و فروردین ۹۹ است که نشان از موج شدیدتر این بیماری دارد.

رییس جمهوری با بیان اینکه طبق گفته متخصصان، آب و هوا و گرما و سرما در شیوع یا کاهش کرونا تاثیر ندارد، یادآور شد: جهش خاصی هم در این ویروس رخ نداده و ویروس همان شرایط قبلی را دارد. اما بلکه شرایط انتقال کمی آسانتر شده است و امروز حد ابتلا در دنیا و کشورما بالا رفته است و ما باید حتما با این مسئله مقابله کنیم.

بیشتر افراد فوت شده بر اثر کرونا، بالای ۷۰ سال سن دارند

روحانی با اشاره به گزارشی که در ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره این ویروس عنوان شد، گفت: طبق آمارها تعداد فوتی‌ها نسبت به تعداد افراد مبتلا به کرونا خیلی فاصله دارد یعنی تعداد مرگ و میر نسبت به افراد مبتلا خیلی کاهش یافته که این نشان دهنده افزایش مراقبت بخش درمان کشور و همچنین خود مردم در این زمینه است که نقطه مثبت گزارش است.

رییس جمهور ادامه داد: در گزارش امروز مشخص شد بیشتر افرادی که به کرونا مبتلا شده و فوت می‌کنند، بالای ۷۰ سال  سن دارند و ما از همه افرادی که در سنین بالا و بالای ۷۰ سال هستند، می‌خواهیم مراقبت بیشتری انجام دهند. زیرا طبق گزارش این نمودار و آمارها،  وقتی سن فرد مبتلا از ۷۵ سال بیشتر می‌شود، احتمال مرگ ومیر افزایش می‌یابد.

رییس دولت تدبیر وامید، بیماری‌های زمینه‌ای را نیز در فوت افراد مبتلا به کرونا موثر دانست و اظهار داشت:  از همه افرادی که سن بالا دارند، خواهش می‌کنم مراعات بیشتری در زمینه انجام دهند.

روحانی ضمن قدردانی از رهبر معظم انقلاب به خاطر الزام نیروهای مسلح برای در اختیار قراردادن امکانات خود در مبارزه با کرونا گفت: طبق گفته وزیر، هماهنگی لازم بین وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و همچنین بیمارستان‌ها مربوط به تامین اجتماعی انجام شده و همه این نهادها در صحنه حضور دارند که وقتی مردم عزیز ما گرفتار بیماری می‌شوند در تخت بیمارستانی مداوا شوند.

رییس جمهوری تاکید کرد: ما امروز در شرایط سختی قرار داریم و همه دنیا در یک شرایط سخت‌تری قرار گرفته‌اند چرا که با داروی مطمئن و با واکسن فاصله داریم و هم شرایط، پاییز و بعد زمستان را پیش‌رو داریم و ممکن است بیماری‌های دیگری مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی نیز به بیماری کرونا اضافه شوند.

روحانی با بیان اینکه از مردم تقاضا داریم همه دستورالعمل‌های بهداشتی را بیشتر مراعات کنند، تصریح کرد: بزرگترین عامل برای مقابله با بیماری کرونا، در خط اول و مهمترین مسئله مراعات مردم است که امیدواریم با مراعات مردم بتوانیم از این شرایط عبور می‌کنیم و شرایط آرامتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه  ۱۷ استان نسبت به هفته‌های پیش شرایط بهتری پیدا کرده‌اند و خصوصاً میان ابتلا و مرگ و میر در این نمودارها فاصله قابل توجهی ایجاد شده که ما از همه ۱۷ استان به خاطر تلاش‌هایی که انجام دادند قدردانی می‌کنیم. اما در عین حال در ۱۲ استان همچنان مشکل داریم که باید توجه بیشتری انجام بگیرد.

منبع
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه