عوارض قرص اس سیتالوپرام ۱۰

در این مطلب قصد داریم در مورد عوارض قرص اس سیتالوپرام ۱۰ به همراه نکات مصرف صحیح این دارو صحبت کنیم. این دارو برای افرادی که مبتلا به بیماری افسردگی هستند تجویز می شود. برای اطلاع از تداخلات دارویی و مصرف این قرص در دوران بارداری در ادامه مطلب همراه ما باشید.

عوارض قرص اس سیتالوپرام ۱۰

عوارض قرص اس سیتالوپرام ۱۰

عوارض مصرف قرص Escitalopram 

داروی ضد افسردگی Escitalopram اس سیتالوپرام یکی از دیگر از داروهای روانپزشکی می باشد که از دسته مهارکننده های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین SSRIs: SELECTIVE SEROTONIN REUPTAKE INHIBITORS است. روانپزشک این قرص را اغلب برای درمان افسردگی تجویز می کند.
هر دارو ممکن است در ابتدای مصرف در بیمار ایجاد حساسیت کند. در صورت تداوم حساسیت نسبت به مصرف اس سیتالوپرام باید روانپزشک خود را مطلع نمایید. البته باید بدانید روانپزشک با آگاهی به تمامی عوارض و تشخیص پزشکی آن را برای شما تجویز می کند.
عوارض جانبی مصرف قرص Escitalopram 
هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوب، ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، اما در صورت بروز هر کدام از عوارض زیر مصرف دارو را قطع کرده و روانپزشک خود را مطلع نمایید.
عوارض جانبی معمولا پس از چند هفته از شروع درمان از بین می روند. توجه داشته باشید که بسیاری از اثرات می تواند ناشی از علائم بیماری باشند که پس از شروع درمان بهبود می یابند.
عوارض با شیوع بالا:
1- احساس تهوع
2- سر درد
3- گرفتگی یا آبریزش بینی (سینوزیت)
4- کاهش یا افزایش اشتها
5- اضطراب و بی قراری
6- رویاهای غیر طبیعی
7- اختلالات خواب
8- اسهال، یبوست، استفراغ
9- خشکی دهان
10- افزایش تعریق

عوارض با شیوع کمتر:

• خونریزی غیر معمول شامل خونریزی های دستگاه گوارش

عوارض با شیوع نادر:

1- تورم پوست، زبان، لب ها یا صورت
2- اختلال در تنفس و بلع
3- تب بالا
4- آشفتگی
5- گیجی
6- لرزش و انقباضات ناگهانی ماهیچه ها (سندرم سروتونین )
7- توهم، بی هویتی، پرخاشگری
8- کاهش ضربان قلب

موارد احتیاط مصرف قرص Escitalopram 

مدت زمان مصرف این دارو توسط پزشک تعیین می شود. در صورتی که مصرف دارو را قبل از اتمام دوره درمان قطع کنید ممکن است علائم بیماری دوباره باز گردد.
در صورت قطع مصرف دارو، بخصوص به صورت ناگهانی، ممکن است دچار علائم سندرم قطع (سرگیجه و احساس گیجی، درد و سوزن سوزن شدن، اختلالات خواب، اضطراب، احساس تهوع، عرق شبانه، احساس بی قراری یا آشفتگی، لرزش، حساس شدن، اسهال، اختلالات بینایی، تپش قلب) شوید.
این علائم معمولا پس از قطع دارو اتفاق می افتد و شدت آن زمانی بالاتر است که دارو به مدت طولانی یا با دوز بالا مصرف شده و یا دوز دارو به سرعت، کم شده باشد. در بیشتر افراد، علائم در حد ملایم بوده و طی دو هفته از بین می رود. اما در برخی دیگر این علائم شدید بوده و ممکن است 2 یا 3 ماه و حتی بیشتر طول بکشد. در چنین مواردی با روانپزشک خود مشورت کنید. روانپزشک ممکن است دارو را مجددا تجویز کرده و آن را با سرعت کمتر قطع کند.

قرص Escitalopram در کودکان

Escitalopram اس سیتالوپرام نباید برای کودکان و افراد زیر 18 سال تجویز شود. همچنین باید توجه داشت که افراد زیر 18 سال در صورت مصرف این دسته از دارو ها بیشتر در معرض عوارض جانبی مانند افکار خود کشی و ستیزه گری قرار دارند. در صورت تجویز این دارو برای افراد زیر 18 سال و بروز علائم یا بدتر شدن آن ها حتما روانپزشک را مطلع سازید.

قرص Escitalopram در دوران بارداری و شیردهی

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری قبل از شروع مصرف Escitalopram اس سیتالوپرام حتما پزشک خود را مطلع سازید. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. مگر اینکه میزان ضرر و فایده مصرف آن توسط پزشک تشخیص داده شود. ( همچنین در صورت مصرف اس سیتالوپرام در دوران بارداری نباید آن را به صورت ناگهانی قطع کنید.)
در صورت مصرف اس سیتالوپرام در سه ماهه آخر بارداری عوارض زیر ممکن است در نوزاد مشاهده شود:

مشکلات تنفسی، پوست آبی رنگ، غش، تغییر دمای بدن، مشکلات تغذیه ای، استفراغ، قند خون پایین، عضلات سفت یا شل، رفلکس های مشخص، لرزش، عصبانیت، کج خلقی، بی حالی، گریه مداوم، بی خوابی و مشکلات حین خواب.

در دوران شیردهی نیز، امکان ترشح دارو در شیر مادر وجود دارد به همین دلیل بهتر است در دوران شیردهی تجویز نشود.

تداخلات دارویی قرص Escitalopram

در صورت مصرف داروهای دسته مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز (MAO Inhibits) شامل : سلژیلین، موکلوبماید و سایر دارو ها مانند لینزولید، روانپزشک خود را مطلع نمایید.
در صورت مصرف دارو های درمان اختلالات ضربان قلب یا مصرف داروهایی که روی ضربان قلب اثر می گذارند. مانند آنتی آرتیمی های کلاس IA و III، ضد سایکوزها (مشتقات فنوتیازین ها، پیموزاید و هالوپریدول)، ضد افسردگی های سه حلقه ای، برخی از ترکیبات ضد باکتری (اسپارفلوکساسین، موکسی فلوکساسین، اریترومایسین به صورت تزریق وریدی، پنتامیدین، داروهای ضد مالاریا مخصوصا هالوفانترین، برخی از آنتی هیستامین ها (آستمیزول، میزولاستین)، روانپزشک خود را مطلع سازید.

اس سیتالوپرام می تواند در برخی از افراد باعث تشنج شود، به همین در صورت داشتن بیماری صرع این دارو نباید تجویز و مصرف شود.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه