مطالب پيشنهادي

خبر جدید وزیر بهداشت / روزهای سخت کرونایی در کشور آغاز شد

دسته بندي : اجتماعی,اخبار,حوادث
تاريخ : 14 فوریه
بازدید : 206

سعید نمکی (وزیر بهداشت) اعلام کرد : ویروس جهش یافته انگلیسی که بسیار خطرناک ، مُسری و کشنده است در سراسر کشور پخش شده است و متاسفانه روزهای سختی پیش رو خواهیم داشت .

خبر جدید وزیر بهداشت / روزهای سخت کرونایی در کشور آغاز شد 

خبر جدید وزیر بهداشت / روزهای سخت کرونایی در کشور آغاز شد, جدید 1400 -گهر

خبر جدید وزیر بهداشت درباره ویروس جهش یافته انگلیسی

سعید نمکی، وزیر بهداشت در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ضمن قدردانی از مدافعان سلامت که ١٣ ماه در مبارزه با کووید ١٩ همراه همه بودند، اظهار کرد: در روز‌های سختی که دنیا متاسفانه مرگ‌های سنگینی را تجربه کرد، ما به مرگ زیر ۶٠ نفر رسیدیم.

او افزود: شاید سخت‌ترین ایام مدیریت کرونا در کشور شروع شده است، اگر مردم ما را همراهی نکنند و در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کوتاهی شود، همه گرفتار خواهیم شد.

نمکی ادامه داد: باوجود اینکه انگلیسی‌ها گفتند که ٣٠ تا ٧٠ درصد قدرت سرایت بالاتر رفته است، من گفتم که قدرت سرایت و مرگ و میر ویروس بیش از آن چیزی است که گفتند و تازه به آن اعتراف کردند. تمام تلاش ما این بود که مرز‌ها را به دقت رصد کنیم.

وزیر بهداشت گفت: گزارش دو روز پیش مرگ خانمی در خیابان وحدت اسلامی و یک نفر در آبیک را دریافت کردم و این ٢ مورد اثبات کرد که ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور چرخیده است و این زنگ خطری جدی برای مدیریت کروناست؛ روز‌های سختی در پیش داریم.

وزیر بهداشت گفت: سخت‌ترین آخر هفته در طول ١٣ ماه گذشته ،در هفته گذشته بود و روز‌های سخت و دردناکی  را سپری کردیم ، چراکه من ملوانی کشتی طوفان زده را به عهده گرفته ام و در این مدت دیده ام که متاسفانه فراز و نشیب‌ها چگونه می‌تواند ما را درگیر کند.

نمکی ادامه داد: ویروس کرونای جهش یافته با اقتدارترین نظام‌های بهداشتی را در دنیا به زانو آورده است، البته این را نمی‌گویم تا دل شما سربازان قدرتمند را خالی کنم، اما باید بگویم روز‌های سخت در حال آغاز شدن است.

نمکی تصریح کرد: ما هر چه التماس کردیم و خواهش کردیم و هر چه گفتیم و در هفته‌های گذشته مرتب در صحبت‌هایی که با مردم و مسئولان داشتم، خواهش کردم که رعایت کنید. روش مبارزه با ویروس کرونای انگلیسی، فرقی با ویروس قدیم ندارد و روش مقابله با آن تشدید فاصله گذاری و مراقبت‌ها و رعایت بیشتر دستورالعمل هاست.

نمکی با اشاره به خیز کرونا بیان کرد: متاسفانه در خوزستان که شادگان اولین کانون آلودگی ماست، رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۱۰ درصد و حتی صفر رسیده بود و ما به همین میزان آسیب دیدیم. هر جا که رعایت دستورالعمل‌ها ضعیف شد، نقطه آسیب پذیری ما آغاز می‌شود.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: به هر حال کرونای انگلیسی، ویروسی مهاجم، سرکش و با قابلیت سرایت و بیماری زایی بالاست و همچنین مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس‌های قبلی است و باید فکر کنید که این ویروس همه جا چرخیده است.

نمکی با اشاره به رصد مطب‌ها گفت: برای مطب‌های خصوصی نیز معاونت‌های درمان و بهداشت برنامه گذاشتند و حتما باید بتوانیم اطلاعات این مطب‌ها را به عنوان اولین محل که بیماران مراجعه می‌کنند، ثبت و بیماران را رصد کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه از کوچکترین قصوری نگذرید، گفت: اگر هم در استان حریف نیستید، به من اعلام کنید. حتما روی بستن جا‌هایی که باید ببندید، بایستید و حتما بر روی مرز‌های استان خود و استان همجوارتان دقت کنید.

نمکی خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تصریح کرد: قرنطینه‌ها را جدی بگیرید و اگر یک مورد مثبت موتاسیون یافته پیدا کردید، حتما در قرنطینه‌هایی که دکتر کولیوند آماده کرده بودند، بیماران را قرنطینه کنید و با کمیته واکنش سریع در ارتباط باشید و مراتب را مستمر گزارش کنید.

کمربند‌ها را سفت‌تر ببندید، چشم‌ها را بیش از قبل باز کنید و قدم‌ها را تندتر بردارید. متاسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکن است تندتر از گام‌هایی باشد که ما برمی داریم. امیدوارم با دیده بانی بیشتر و رصد مستمر بر این مشکل جدید هم فائق آییم.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي