10 راهکار جهت ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه

تاريخ : 25 سپتامبر

همه ما می‌دانیم که تمیزی خوب است اما گاهی انگیزه برای انجام کارهای خانه نداریم. برای مقابله با این احساس ناخوشایند چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟ علت انگیزه نداشتن برای انجام کارهای خانه چیست؟

نظافت کاری است که بسیاری از ما تمایل داریم آن را به تعویق بیندازیم. چون از نظر فیزیکی کار سختی است و هیچ هیجانی ندارد. اما زندگی در محیط آشفته روی روحیه همه ما اثرات نامطلوبی دارد. پس چکار کنیم که انگیزه برای نظافت منزل داشته باشیم؟

10 راهکار جهت ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

اگر شما هم به دنبال انگیزه برای تمیزکاری خانه خود هستید مطالب این مقاله را از دست ندهید. در ادامه راهکارهایی را برای ایجاد انگیزه و اشتیاق به تمیز کردن خانه معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علت بی حوصلگی در انجام کارهای خانه

اگر علت انگیزه نداشتن برای انجام کارهای خانه را پیدا کنید راحت‌تر می‌توانید از این طرز فکر خلاص شوید. این احساس ناخوشایند به چند دلیل ممکن است ایجاد شود. البته که یکی از روش‌های خوب برای خلاصی از این مشکل استفاده از خدمات آنلاین نظافت منزل است،‌ اما این کار مشکل را پایه‌ای حل نمی‌کند. در ادامه به بررسی علل مختلف بی انگیزه بودن در نظافت منزل می‌پردازیم.

۱- خسته هستید

وقتی خسته هستید یکی از کارهایی که دوست ندارید انجام دهید تمیز کردن خانه است. اگر روز پرمشغله‌ای را در محل کار گذرانده‌اید یا شب قبل خوب نخوابیده‌اید خستگی شما حتمی است. اگر خسته هستید انگیزه‌ای برای تمیز کردن خانه نخواهید داشت. این امری کاملا طبیعی است.

۲- از تمیز کردن لذت نمی‌برید

بعضی افراد تمیز کردن را دوست ندارند. اگر از تمیز کردن لذت نمی‌برید متقاعد کردن خودتان به انجام منظم آن کار دشوار خواهد بود.

۳- برنامه مشخصی ندارید

اگر برنامه‌ای برای تمیز کردن ندارید دانستن اینکه از کجا شروع کنید یا چه کاری باید انجام شود دشوار است. بدون برنامه ریزی، هیچ کاری از پیش نمی‌رود و آنچه باقی می‌ماند ناامیدی و دلسردی است.  بهتر است از یک چک لیست نظافت خانه استفاده کنید.

۴- تجهیزات مناسب ندارید

تمیز کردن خانه زمانی که ابزار مناسب داشته باشید آسان‌تر خواهد شد. اگر از تجهیزات قدیمی و فرسوده استفاده می‌کنید یا لوازم مناسب ندارید فرآیند تمیز کردن سخت‌تر می‌شود. سخت شدن پروسه تمیزکاری خانه به معنای خستگی و بی حوصلگی و از دست دادن انگیزه است.

حال که با دلایل احتمالی نداشتن انگیزه برای نظافت منزل آشنا شدیم برای تغییر این احساس باید دست به کار شویم. در ادامه چند راهکار برای ایجاد انگیزه برای تمیزکاری خانه را معرفی می‌کنیم.

راهکارهای مقابله با تنبلی در کارهای خانه

اگر در تلاش برای یافتن انگیزه برای تمیز کردن خانه خود هستید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

۱- از موسیقی به عنوان محرک استفاده کنید

یکی از بزرگ‌ترین مواردی که می‌تواند به ایجاد انگیزه برای تمیز کردن کمک کند پلی کردن موسیقی است. موسیقی و حرکت دست به دست هم می‌دهند و پروسه تمیز کردن را آسان می‌کنند. بنابراین از روشن کردن بلوتوث یا گذاشتن هدفون و اجرای آهنگ‌های مورد علاقه خود نترسید.

بسیاری اعتقاد دارند که آهنگ‌های پر انرژی برای روحیه مفید هستند. موسیقی باعث می‌شود زمان سریع‌تر بگذرد. بنابراین قبل از اینکه متوجه شوید تمیز کردن تمام می‌شود! موسیقی روش خوبی برای افزایش ضربان قلب شما در حین تمیز کردن است و آن را بیشتر به یک ورزش تبدیل می‌کند.

.

10 راهکار جهت ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۲- اگر نظافت را تمام کردید به خودتان جایزه بدهید

دادن جایزه شاید مختص بچه‌ها باشد اما همه ما پاداش در مقابل رفتار خوب را دوست داریم. برای مثال می‌توانید برای خود پاداشی در نظر بگیرید فقط در صورتی که کارهای نظافت را به پایان برسانید.

می‌توانید خودتان را به شام یا یک گردش دعوت کنید. اگر به دنبال انگیزه برای نظافت منزل هستید به خودتان جایزه ارزشمندی بدهید.

۳- وسایل بلااستفاده را دور بیندازید

گاهی اوقات وقتی آشفتگی خانه در حد بالایی است تنها چاره دور ریختن وسایل اضافی است. سطل زباله عمومی به شما این امکان را می‌دهد تا بیشتر آشغال‌های خانه خود را دور بریزید. دور انداختن آشغال‌ها می‌تواند انگیزه بزرگی برای نظافت خانه باشد.

۴- از دوستان خود کمک بگیرید

نظافت گاهی اوقات کاری سخت است. به همین دلیل کمک گرفتن از دوست یا افراد خانواده می‌تواند به انگیزه برای انجام کارهای خانه تبدیل شود. کمک گرفتن از افراد مانند تشویق کننده حمایتی عمل می‌کند! به علاوه اگر کسی به شما کمک کند پروژه تمیز کردن دو برابر سریعتر به اتمام می‌رسد.

۵- نظافت را به کارهای کوچک تقسیم کنید

اگر نظافت کاری طاقت فرسا به نظر می‌رسد تقسیم کارها به بخش‌های کوچکتر می‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه باشد. هر بار روی یک اتاق تمرکز کنید یا یک کار مانند تمیز کردن پنجره، راهروها یا کانال کولر را انجام دهید. سپس به سراغ کار بعدی بروید. به این کار پاکسازی دسته‌ای می‌گویند.

۶- اواسط تمیزکاری استراحت کنید تا خسته نشوید

تلاش برای تمیز کردن سریع کل خانه کار منطقی نیست و انگیزه شما را از بین می‌برد. بیشتر مردم فکر می‌کنند اگر برای استراحت توقف کنند انرژی خود را از دست خواهند داد. اما اگر تا وقتی خسته نشدید به تمیزکاری ادامه دهید تا چند روز دیگر کارهای خانه را تمام نخواهید کرد.

۷- محلول پاک کننده یا تکنیک جدیدی را امتحان کنید

استفاده از محلول پاک کننده یا بکارگیری تکنیک جدید می‌تواند انگیزه شما برای تمیز کردن خانه را تقویت کند. با کمی تحقیق می‌توانید راه‌هایی جدید برای انجام سریعتر کارها پیدا کنید. در مورد محصولات تمیز کننده جدید از دوستان خود مشورت بگیرید.

یادگیری راه‌های جدید محرک بزرگی برای مغز است و انرژی بیشتری به شما می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند تا به خودتان انگیزه دهید و تمیز کردن خانه را با انرژی تمام کنید!

۸- لیستی از کارهای نظافتی تهیه کنید

با نوشتن لیستی از کارها می‌توانید انگیزه برای انجام کارهای خانه ایجاد کنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از تیک زدن آیتم‌ها در لیست کارهای انجام شده احساس خوبی پیدا می‌کنید این نکته مخصوص شماست.

فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید. می‌توانید آن‌ها را به اتاق به اتاق تقسیم کنید و همانطور که پیش می‌روید آن‌ها را تیک بزنید. این کار محرک بصری است چون با انجام کارها احساس رضایت بیشتری خواهید داشت.

۹- خانه‌ ای تمیز را تجسم کنید

تصور خانه تمیز می‌تواند به شما انگیزه دهد تا کارهای نظافتی را با حس خوبی انجام دهید. هر چه را بتوانید رویا پردازی کنید می‌توانید به آن برسید. همین مفهوم در مورد خانه تمیز هم صدق می‌کند! اگر بتوانید آن را تجسم کنید می توانید آن را داشته باشید.

10 راهکار جهت ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

به اتاق‌های مرتب، آشپزخانه بدون آشغال، پنجره‌های بدون اثر انگشت، حمام و آشپزخانه تمیز فکر کنید. تصور کنید با یک فنجان چای و کتاب در اتاقی که شلوغ نیست نشسته‌اید. تصویر زیبایی نیست؟ هر چه زودتر شروع کنید به آرامش در فضایی تمیز و زیبا نزدیکتر می‌شوید!

۱۰- یک دلیل خوب داشته باشید

اگر دلیلی برای داشتن خانه تمیز داشته باشید احتمال اینکه این کار را انجام دهید بسیار بیشتر است. اگر مهمان ندارید ارزش این را دارد که افرادی را در فواصل زمانی معینی دعوت کنید یا وانمود کنید که مهمان دارید. پیش خودتان دلیلی برای نظافت بیاورید و مطمئناً انگیزه ایجاد خواهد شد.

جمع بندی

امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله به شما راه‌های روشنی برای ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه داده باشد. می‌دانیم که به هم ریختگی و درهم‌ برهم بودن خانه امری اجتناب ناپذیر است ولی می‌توان با این واقعیت مقابله کرد.

با انجام کارهای کوچک، متمرکز ماندن، کمک گرفتن و سرگرم کننده کردن کارها می‌توانید به اهداف خود در تمیز کردن و پاکسازی برسید. بنابراین یک نفس عمیق بکشید، کمی انرژی جمع کنید و ببینید باید از کجا شروع کنید.

سوالات متداول

  1. چرا نمی‌توانم به خودم انگیزه بدهم که نظافت کنم؟

اگر دائما خسته هستید انگیزه‌ای برای تمیز کردن خانه هم ندارید. اگر از تمیز کردن لذت نبرید متقاعد کردن خودتان برای انجام منظم کارها دشوار خواهد بود.

  1.  وقتی انگیزه‌ای ندارم چطور شروع به نظافت کنم؟

با نوشتن کارهای روزانه در تقویم و تعیین زمان مشخصی در هر روز برای انجام آن کار شروع کنید. برخی افراد اضافه کردن سرگرمی به روال کارهای نظافت را مفید می‌دانند. پیش بروید، موسیقی را بلند کنید و همراه با نظافت برقصید.

  1. آیا طبیعی است که نخواهید خانه را تمیز کنید؟

بیشتر مطالعات نشان می‌دهند که بی نظمی یک ویژگی شخصیتی است. در برخی موارد، مردم علاقه‌ای به تمیز کردن آشفتگی‌ای که در آن زندگی می‌کنند ندارند.

اگر به مطالب و مقالات مربوط به خانه داری و نظافت منزل علاقه دارید می‌توانید به آدرس لینک مراجعه کنید و از تجربه افراد دیگر در تمیزکاری خانه استفاده کنید.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي