کدام روز هفته مخصوص امام رضا است + روزهای هفته ائمه معصوم

در این مطلب به شما خواهیم گفت که کدام روز هفته مخصوص زیارت امام رضا است و روزهای هفته ائمه معصوم چه روزهایی است که با خواندن زیارت نامه این عزیزان ثواب دو چندان نصیبتان شود. همانطور که میدانید هر روز متعلق به یک ائمه معصوم است و خواندن زیارت نامه مخصوص توصیه شده است.

کدام روز هفته مخصوص امام رضا است 

کدام روز هفته مخصوص امام رضا است + روزهای هفته ائمه معصوم

روز زیارتی امام رضا چند شنبه است؟

روز چهارشنبه مخصوص زیارت امام رضا (ع) است.
 زیارت امام رضا علیه‌السلام پاداش بی‌نظیری دارد و زمانی انسان به همه این پاداش‌ها دست می‌یابد و زیارت او قبول می‌شود که آگاهانه و از سر معرفت به زیارت امام خود بشتابد. علاوه بر چهارشنبه،  در این روزها، زیارت امام رضا بسیار توصیه شده است :

۱. زیارت امام رضا در ماه رجب

امام جواد فرمودند: در ماه رجب زیارت پدرم امام رضا علیه‌السلام افضل است، البته باید زیارت آن حضرت در ماه رجب باشد؛ سزاوار نیست در این زمان انجام شود، چون حکومت به خاطر آن از ما و شما بدگویی می‌کند.» علامه مجلسی طبق این روایت، زیارت امام رضا در ماه رجب را مستحب مؤکد می‌داند.

2. زیارت امام رضا روز ۲۳ ذی القعده

سیدبن‌طاووس در اقبال الاعمال، می‌نویسد: «در بعضی از کتاب‌های علمای شیعه، دیدم که مستحب است در روز ۲۳ ذی‌القعده از راه دور و نزدیک امام رضا علیه‌السلام را زیارت کرد.» البته سید بن طاوس روایت مورد استناد در این‌باره را نقل نمی‌کند. اما طبق کلام ایشان، روز ۲۳ ذی‌القعده روز مخصوص زیارتی امام رضا (ع) نام گرفت. شیخ عباس قمی نیز بر اساس کلام سید، زیارت امام هشتم در این روز را سنّت دانسته است.

3- زیارت امام رضا روز دحو‌الارض (۲۵ ذی‌القعده)

جناب میرداماد در مورد آداب روز دحو الارض (۲۵ ذی‌القعده) می‌نویسد: «زیارت امام رضا علیه‌السلام در این روز، افضل اعمال مستحبه است.» شیخ عباس قمی نیز این کلام میرداماد را نقل کرده است.

مرحوم مجلسی درباره بهترین روز‌های زیارتی امام رضا علیه‌السلام می‌نویسد: «بدان که زیارت ایشان در روز‌های مقدس اسلامی، افضل است؛ خصوصاً روز‌هایی که اختصاص به آن حضرت دارد؛ مثل روز ولادت ایشان در ۱۱ ذی‌القعده و روز شهادت آن حضرت – آخر ماه صفر یا ۱۷ صفر یا ۲۴ ماه رمضان- و روزی که مردم با ایشان برای خلافت، بیعت کردند که روز اول ماه رمضان یا ششم ماه رمضان است.»

روزهای هفته ائمه معصوم

شنبه متعلق است به “حضرت محمد مصطفی(صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم)

یکشنبه متعلق به حضرت علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) است.

دوشنبه متعلق به امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) است.

سه شنبه متعلق به امام سجاد(علیه السلام)، امام محمد باقر(علیه السلام) و امام جعفر صادق (علیه السلام)

چهارشنبه اختصاص به موسی بن جعفر(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام)،امام جواد (علیه السلام)وامام هادی (علیه السلام) است.

پنجشنبه متعلق به امام حسن عسکری(علیه السلام) است.

جمعه متعلق به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه