هزینه عمل تغییر جنسیت + شرایط و سن لازم

این بخش مربوط به هزینه عمل تغییر جنسیت است. بعضی از افراد کاندید و متقاضی این عمل، ممکن است شرایط و هزینه آن را ندانند. دراین پست به شما همه چیز را در مورد عمل تطبیق جنسیت و هزینه آن به شما خواهیم گفت.  

هزینه عمل تغییر جنسیت

هزینه عمل تغییر جنسیت + شرایط و سن لازم

هزینه عمل تغییر جنسیت در ایران 1402

هزینه عمل تغییر جنسیت حدود 100 تا 150 میلیون تومان است.
درباره هزینه عمل تغییر جنسیت نیز فاکتورهای زیادی دخیل است . از جنسیت ، مراحل جراحی ، نوع مراقبت‌های بعد از عمل و نوع پوشش بیمه‌ها و بیمارستان‌ها و انجام این عمل در داخل یا خارج از ایران، در تغییر هزینه‌های این عمل موثر هستند.

با توجه به اینکه در ایران این عمل در چهارچوب مشخص و ضوابط قانونی قابل انجام است ، تعداد کمی از بیمه‌ها نیزمعمولاً بین ۳۰ تا ۹۰ درصد هزینه ها را پرداخت می‌کنند. همچنین ممکن است در مورد برخی افراد ، از طرف بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) کمک‌ هزینه‌هایی تعلق می‌گیرد.

سن تغییر جنسیت

ابهام اغلب افراد ترنس ، در مورد زمان مناسب برای شروع عمل تغییر جنسیت است. باید گفت زمان این عمل تابع سه شرط اساسی است :

1)  سن مناسب برای عمل ،

2) آمادگی روحی و روانی برای انجام عمل ،

3) اخذ موافقت های قانونی .

بهتر است دختران و پسرانی که بالای 20 سال دارند در این باره این عمل تصمیم بگیرند. چون عمل سختی است و باید شرایط انجام آن را داشته باشند.

مراحل انجام عمل تغییر جنسیت

 

1) اقدامات روانپزشکی

عملیات تغییر یا تطبیق جنسیت در مراحل مختلف دنبال میشود . گام اول با اقدامات روانشناختی آغاز میشود. روانپزشک در جلسات مختلف تمایلات فرد را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد.

2) اخذ مجوز رسمی جراحی تغییر جنسیت

برابر روال معمول ، بعد از چند جلسه ، روانپزشک احتمالاً  به این تشخیص میرسد که  متقاضی تغییر جنسیت ، آمادگی لازم برای انجام جراحی تغییر جنسیت را دارد .

3) نحوه انجام جراحی تغییر جنسیت

در گام اول متقاضی وارد فرایند هورمون درمانی میشود. بطور معمول این مرحله حدود یک سال زمان میبرد. تا متقاضی این مرحله را طی نکند عمل جراحی انجام نمیپذیرد. بعد از این مرحله ، متقاضی عمل تطبیق جنسیت وارد فرایند عمل جراحی میشود. عمل جراحی میتواند تغییر جنسیت از مرد به زن یا بالعکس باشد.

عمل جراحی مرد به زن

 

هزینه عمل تغییر جنسیت + شرایط و سن لازم

در عمل تطبیق جنسیت از مرد به زن معمولاً اقدامات زیر انجام میپذیرد :

برداشت آلت تناسلی

تغییر شکل بافت های اطراف

استفاده از گرافت پوستی به منظور بازسازی واژن

پروتز سینه

حجم دهی باسن

انجام تغییرات در صورت

عمل جراحی زن به مرد

در عمل جراحی تغییر زن به مرد اقدامات زیر در چند مرحله انجام میپذیرد:

برداشت رحم

گرافت بافت از بازو و شکم و بازسازی آلت تناسلی ،

اتصال لابیا ماژور به کیسه بیضه و پیشابراه به آلت تناسلی ،

تزریق هورمون به منظور افزایش اندازه کلیتوریس و بازسازی آلت تناسلی .

عمل جراحی تغییر جنسیت و تاثیرات آن

افرادی که تحت عمل جراحی تطبیق جنسیت قرار میگیرند معمولاً استرس کمتری را تجربه میکنند و از تغییرات جنسی خود احساس خوشایند خواهند داشت. همچنین به میزان قابل توجهی از آشفتگی جنسی آنان کاسته می شود و بهبودی در میزان استرس و افسردگی شان مشاهده خواهد شد.

 روند قانونی تغییر جنسیت در ایران

تغییرجنسیت از نظر حقوقی در احوال شخصیه آن فرد همچون نام کوچک، میزان ارث، میزان دیه و مسائلی از این قبیل تغییر به وجود می‌آورد.

براساس قانون حمایت خانواده، صدور مجوز برای عمل تغییرجنسیت در صلاحیت دادگاه خانواده است. براین اساس متقاضیان ابتدا باید روند قانونی و پزشکی تغییرجنسیت را انجام دهند تا بتوانند این عمل را به شکل قانونی دنبال نمایند.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه