ادامه تحصیل در کانادا | رشد و موفقیت تحصیلی و شغلی شما

ادامه تحصیل در کانادا؛ رویای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان است که به دلیل برتری علمی در زمینه‌های مختلف نیز شهرت بسیار زیادی دارد. هر ساله هزاران دانشجوی بین‌المللی مراکز آموزشی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. همچنین اکثر دوره‌های آموزشی در کانادا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و این امکانی بی‌نظیر برای کسانی است که می‌خواهند تخصیلات خود را در یک کشور جدید و پیشرفته اما با زبان انگلیسی ادامه دهند.

از سوی دیگر، کانادا همواره به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا با جامعه‌ای چندفرهنگی و مهاجرپذیر شناخته می‌شود. از این رو، زندگی و تحصیل در کانادا از کیفیت بالایی برخوردار است. در این مطلب، به شرایط ادامه تحصیل در کانادا می‌پردازیم.

ادامه تحصیل در کانادا | رشد و موفقیت تحصیلی و شغلی شما

چرا ادامه تحصیل در کانادا خوب است؟

غالب شهروندان کانادا، تحصیلکرده هستند. از طرفی، هر ساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در کانادا را انتخاب می‌کنند. همچنین بر اساس آخرین رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز، سه دانشگاه کانادا به نام‌ های دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در ادامه، با برخی از مزایای ادامه تحصیل در کانادا آشنا می‌شویم.

کیفیت آموزشی بالا

چند مورد از برترین دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی که در سراسر جهان شناخته شده‌اند در کشور کانادا هستند. چراکه سیستم آموزشی این کشور مبتنی بر مطالعات بین رشته‌ای و آموزش مهارت‌های کاربردی است. از سوی دیگر، تمام مراکز آموزشی کانادا از امکانات عالی برخوردارند.

هزینه تحصیل پایین

با مقایسه میزان شهریه‌های مراکز آموزشی در کشورهای پیشرو مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان و …، درمی‌یابیم که دولت کانادا امکانات تحصیلی مقرون‌به‌صرفه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. حتی به نظر می‌رسد که هزینه‌های تحصیل در کانادا برای اغلب دانشجویان بین‌المللی نیز مناسب باشد.

در کشور کانادا، هزینه‌های تحصیل از حدود 400 دلار کانادا در سال برای برنامه‌های علوم اجتماعی، هنر یا آموزش، شروع می‌شود. هزینه برخی از برنامه‌ها نیز بین 1000 تا 4000 دلار کانادا در سال متغیر است، اما اکثریت آن‌ها حدود 10000 دلار کانادا در سال هزینه دارند.

پایین بودن هزینه‌های زندگی

در کانادا، متوسط هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین‌المللی کمتر از سایر مقصدهای برتر دانشجویی (انگلستان، ایالات متحده و استرالیا) است. شما برای تامین مسکن، سرگرمی و غذا، باید بین 1000 تا 2000 دلار کانادا در ماه بودجه داشته باشید. لازم به ذکر است که گران‌ترین شهرهای کانادا، ونکوور و کلگری هستند.

ادامه تحصیل در کانادا | رشد و موفقیت تحصیلی و شغلی شما

برخی از ارزان‌ترین شهرهای دانشگاهی در کانادا عبارتند از:

  • همیلتون
  • کبک
  • اتاوا

سادگی فرآیند اخذ ویزای دانشجویی

اگر واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا باشید، فرآیندهای مرتبط به آسانی انجام می‌شود. از طرفی، شما این اجازه را دارید که والدین یا همسرتان را همراه خود به کشور کانادا ببرید. در نتیجه، شما با تکمیل کردن یک فرم درخواست و پیگیری یک روند واضح و مشخص، ویزای تحصیلی کانادا را اخذ می‌کنید و از شرایط ایده‌آل آن بهره‌مند می‌شوید.

گزینه‌های متفاوت برای ادامه تحصیل در کانادا

طیف وسیعی از مقاطع، رشته‌ها و برنامه‌ها برای تحصیل در کانادا موجود است که معمولا بسته به سطح و موسسه انتخابی شما، سه یا چهار سال به طول می‌انجامند. از طرفی، مدرک لیسانس کانادا در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده و معادل برنامه‌های کارشناسی در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و بریتانیا است. البته باید توجه کنید که دانشگاه ‌های کانادا برای اپلای نیز معیارهای خاص خود را برای پذیرش دارند. در ادامه با برخی از سطوح تحصیلی در کانادا آشنا می‌شویم.

مقطع کارشناسی

به طور کلی، تکمیل دوره کارشناسی در کانادا به 3 تا 4 سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. با این حال، مدت زمان دوره بستگی به شهر انتخابی، برنامه تخصصی و یا عمومی نیز دارد. برای مثال، اخذ لیسانس علوم بهداشت در کانادا، 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که اگر شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید درخواست شرکت در دوره‌های کارشناسی را ارئه دهید:

  • تکمیل برنامه تحصیلی مدرسه با نمرات بالا (که معادل دوره متوسطه کانادایی است)
  • مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی؛ ممکن است از شما خواسته شود که مدرک یکی آزمون‌های مرسوم مهارت زبان را ارائه دهید، به عنوان مثال آیلتس، تافل و …

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به عنوان برنامه‌های ‘grad’ نیز شناخته می‌شود. در این کشور، دوره کارشناسی ارشد معمولا شامل یک تا سه سال تحصیل تمام وقت است. البته در برخی موارد، طول دوره بسته به رشته به طور قابل توجهی تغییر می‌کند.

ادامه تحصیل در کانادا | رشد و موفقیت تحصیلی و شغلی شما

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کنار تکالیف مرسوم، در یادگیری تعاملی شرکت خواهید کرد که احتمالا شامل بازدید از مکان‌های مختلف و کار گروهی است، البته این موارد هم بسته به رشته انتخابی شما، متغیر هستند. در اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد، یک پایان‌نامه نیز باید ارائه شود. همچنین برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، معمولا به مدرکی در سطح کارشناسی در یک حوزه مرتبط با رشته انتخابی خود نیاز دارید.

مقطع دکتری

برای تکمیل دوره دکتری یا PhD، باید دو تا سه سال  به شکل تمام وقت، تحصیل کنید. معمولا داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری برای تحقیق و نگارش پایان‌نامه خود، یک دوره طولانی را در کانادا سپری می‌کنند. لازم به ذکر است که مدرک دکتری موسسات کانادایی در سراسر جهان، بسیار با ارزش و حائز اهمیت است.

اخذ بورسیه برای ادامه تحصیل در کانادا

اگرچه بیشتر کمک‌های تحصیلی در کانادا مختص افراد کانادایی است، گزینه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد. پیشنهاد ما این است که در ابتدا با دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید و بپرسید که چه بورسیه یا کمکی ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید به وبسایت اختصاصی فرصت‌های بورسیه بین‌المللی دولت کانادا مراجعه کنید تا لیستی به‌روز از گزینه‌های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان غیرکانادایی را مشاهده کنید.

از سوی دیگر، دانشجویان بین‌المللی مجاز به اشتغال در طول تحصیل هستند و درآمد حاصل از کار نیز می‌تواند به آن‌ها در هزینه‌های زندگی یا تحصیل کمک کند. با این حال، قوانین و محدودیت‌های خاصی نیز اعمال می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که موارد حیاتی را به درستی بررسی کرده‌اید و حتما درباره امکاناتی که ویزای تحصیلی به شما می‌دهد، تحقیق کنید.

فرصتی طلایی برای ادامه تحصیل در کانادا

چند ماه پیش، نشریه تایمز رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان را منتشر کرد که بر طبق آن، حدود 30 موسسه کانادایی در بین بهترین‌های جهان بودند. از سوی دیگر، مزایای متعدد تحصیل در کانادا موجب شده‌اند که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، کشور کانادا را بر سایر کشورهای انگلیسی زبان ترجیح ‌دهند.

همچنین کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا، دوره‌های متعدد و مطابق با بالاترین استانداردهای بین‌المللی را ارائه می‌دهند. از این رو، ادامه تحصیل در کانادا یک فرصت عالی و بی‌نظیر برای دانشجویان مشتاق علم است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه