محاسبه مهریه به نرخ روز : توضیح کامل و معرفی ابزار

محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه انجام میشود؟ قانون محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 چیست؟ اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخی درخور برای این قبیل سوالات هستید، همراه ما باشید.

طبق قانون شرع اسلام مهریه حقی است که از زمان جاری شدن خطبه عقد (چه دائم و چه موقت) به زن تعلق میگیرد و پرداخت آن بر مرد واجب است. نوع و میزان مهریه براساس توافق و رضایت طرفین تعیین میشود و میتواند هرچیزی باشد.

در قوانین جمهوری اسلامی ایران برای نحوه دریافت و پرداخت مهریه قوانین و شرایط خاصی در ماده قانون های 1078 تا 1101  تعریف شده است. یکی از این ماده قانون ها به نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز اشاره دارد.

محاسبه مهریه به نرخ روز : توضیح کامل و معرفی ابزار

محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه

در ماده قانون 1082 از قوانین جمهوری اسلامی ایران بیان شده است که پس از برقراری عقد نکاح زن به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی صاحب و مالک مهریه خود میشود و میتواند آن را طلب کرده یا خرید و فروشی انجام دهد.

در بسیاری از موارد طبق شرایط اجتماعی یا خانوادگی مبلغی از پول رایج مملکت به عنوان مهریه انتخاب میشود. طبق تبصره ای که در سال 1402 به این ماده قانون اضافه شده است، اگر مهریه پول رایج مملکت باشد، محاسبه مهریه به نرخ روز با توجه به شاخص قیمت سالانه ای که بانک مرکزی اعلام میکند انجام میشود.

شما میتوانید برای محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت آنلاین از سایت آیگن استفاده کنید. ابزار آنلاینی که برای محاسبه مهریه در این سایت قرار داده است بسیار دقیق بوده و به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

چرا مهریه به نرخ روز محاسبه میشود؟

اگر مهریه خانمی به صورت وجه نقد تعیین شده باشد و در همان سال آن را دریافت نکرده باشد، باتوجه به رشد همه روزه و سالانه نرخ تورم در جامعه، مهریه آن خانم نیز باید براساس همین تورم افزایش یابد.

طبیعتاً استفاده از سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز مانند سایت آیگن  که به شما معرفی کردیم بسیار آسان تر و راحت تر از محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت دستی می باشد. اما اگر به چگونگی محاسبه مهریه به نرخ روز علاقمند هستید به اطلاعاتی شامل ” 1. تاریخ عقد 2. شاخص کل بهای کالا اعلام شده توسط بانک مرکزی و 3. تاریخ یک سال قبل از درخواست مهریه ”  نیاز دارید.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

برای این منظور لازم است که شاخص سال قبل از درخواست مهریه را تقسیم بر شاخص سال عقد کرده و نتیجه را در رقم مهریه ضرب کنید. عدد نهایی که حاصل میشود مهریه به نرخ روز می باشد.

محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با مثال

فرض کنید مهریه خانمی در سال 1357 مبلغ 100000 ریال (100 هزار ریال) تعیین شده است و این خانم در سال 1402 مهریه خود را طلب میکند. برای محاسبه مهریه این فرد به شاخص کل بهای کالا در سال 1357 و سال 1401 ( 1 سال قبل از تاریخ درخواست مهریه) نیاز داریم.

  • شاخص کل بهای کالا در سال 1357 = 0.137
  • شاخص کل بهای کالا در سال 1401 = 640.225

بنابراین مهریه این خانوم به شکل زیر محسابه میشود:

( 640.225 / 0.137 ) * 100000 = ( 4673.17518 ) * ( 100000 ) = 467/317/518

بنابراین مهریه این خانم که در سال 1357 مبلغ 10 هزار تومان تعیین شده در سال 1402 تقریباً تبدیل به 46 میلیون و 731 هزار تومان میشود.

محاسبه مهریه کالا به نرخ روز چگونه است؟

در برخی موارد کالاهایی مانند ماشین یا هر کالای دیگری را به عنوان مهریه انتخاب میکنند. اگر در زمان درخواست مهریه توسط خانم آن کالا موجود باشد مرد موظف است که آن را به خانم بدهد. در صورت موجود نبودن کالا نیز مرد موظف میشود که مبلغ تعیین شده توسط دادگاه به عنوان نرخ روز کالا را پرداخت کند.

اگر مهریه فردی نیز حج تمتع انتخاب شود مرد موظف است که طبق استعلام دادگاه از سازمان حج و زیارت مبلغ هزینه مربوط به حج تمتع را به طور کامل پرداخت نماید.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید برای محسابه مهریه به نرخ روز به اطلاعاتی دقیق و مستند مانند شاخص بهای کالای اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیاز دارید.

در برخی موارد نیز ممکن است با اشتباهات محاسباتی در حین انجام محسابه مهریه روبه رو شوید. بنابراین استفاده از اپلیکشین محاسبه مهریه به نرخ روز یا استفاده از سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز مانند سایتی که به شما معرفی کردیم یک راه مطمئن و آسان برای اطلاع از مبلغ مهریه تان به نرخ روز می باشد.

امیدواریم که خواندن این مطلب برایتان سودمند واقع شود.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه