آیا خرید دوچرخه ۲۶ کوهستانی کار درستی است؟

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید دوچرخه‌های کوهستانی اندازه چرخ‌های آنها است که عملکرد فرد را در حین سواری افزایش داده و کنترل دوچرخه را میسر می‌سازد. در این‌ بین دوچرخه ۲۶ کوهستانی یکی از رایج‌ترین سایزهایی است که افراد از آنها برای دوچرخه‌سواری در مناطق کوهستانی استفاده می‌کنند.

بیایید بدون مقدمه به این سؤال پاسخ دهیم که آیا خرید دوچرخه ۲۶ کوهستانی یا MTB کار درستی است؟

واقعیت امر این است که دوچرخه سایز ۲۶ کوهستانی می‌تواند برای نوجوانی که به تازگی به دوچرخه‌سواری در کوهستان علاقه‌مند شده است، گزینه‌ای بسیار عالی باشد. جالب است بدانید که اغلب فناوری‌های موجود در دوچرخه‌های ۲۹ و ۲۷.۵ اینچی جدید در دوچرخه‌های ۲۶ اینچی سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که در زمان خرید دوچرخه ۲۶ دقت کافی را به کار گرفته و مدل مناسب را انتخاب کنید، از یک دوچرخه با کیفیت و سبک وزن برخوردار خواهید شد که به راحتی قابل حرکت است؛ شتاب گیری بالایی دارد و می‌تواند سال‌ها برایتان کار کند. مخصوصاً دوچرخه‌های ۲۶ از جمله مدل‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را به راحتی ارتقا داد.

یک دوچرخه ۲۶ MTB را می‌توان یک نمونه عالی برای نوجوانانی که در گروه سنی ۱۰ تا ۱۶ سال قرار دارند، عنوان کرد. خرید دوچرخه مخصوصاً برای کودکان و نوجوانان می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد؛ چراکه افراد در این بازه سنی در حال رشد هستند و انتخاب دوچرخه برای آنها ریسک بزرگی به شمار می‌رود. با این حال دوچرخه ۲۶ از جمله محصولاتی است که نه تنها برای بزرگسالان بلکه با فریم‌های کوچک‌تر برای نوجوانان و کودکان نیز کاربرد دارد.

موقعیت دوچرخه سایز ۲۶ در بازارهای جهانی

استفاده از دوچرخه سایز ۲۶ برای کودکان را می‌توان نخستین قدم برای استفاده از دوچرخه‌های بزرگسالان معرفی کرد. با این حال هم اکنون شرکت‌های بزرگ دوچرخه سازی در سطح جهانی دیگر اقدام به تولید دوچرخه در چنین سایزی نمی‌کنند. دوچرخه سایز ۲۶ مزایا و معایب مختص به خود را دارد، اما به دلیل وزن کمتر خود قوی‌تر بوده و استفاده از آن آسان‌تر است. مخصوصاً برای افرادی که به تازگی می‌خواهند دوچرخه‌سواری در کوهستان و مسیرهای ناهموار و سنگلاخی را تجربه کنند، بسیار مناسب به شمار می‌رود.

از دوچرخه سایز ۲۶ کوهستانی برای چه مسیرهایی می‌توان استفاده کرد؟

به عنوان یک تازه کار یا مبتدی اگر به دنبال عبور از مسیرهایی با دست‌اندازهای معمولی هستید، دوچرخه سایز ۲۶ می‌تواند برای شما کافی و کاربردی باشد. اما در صورتی که میزان این ناهمواری‌ها و پستی و بلندی‌ها بیشتر شود، ممکن است که متوجه شوید دوچرخه برای غلبه بر آنها به تلاش و انرژی بیشتری از سمت شما نیاز دارد.

در صورتی که تصمیم دارید با خرید دوچرخه ۲۶ از مسیرهای صخره‌ای یا تپه‌ها بالا بروید، لازم است بدانید که این دوچرخه از توانایی لازم و کافی برای انجام این عمل برخوردار نیست و ممکن است که نتوانید با آن مسیر زیادی را طی کنید. برای عبور از مسیرهایی با شیب تند و پر از چاله و دست انداز، چرخ‌های بزرگ‌تر می‌توانند کاربرد بیشتری داشته باشند. با توجه به این نکات از دوچرخه سایز ۲۶ اینچ خود برای عبور از مسیرهای دشوار استفاده نکنید و در حین استفاده از آن در مسیرهای کوهستانی محتاطانه‌تر نیز عمل کنید.

در زمان خرید دوچرخه ۲۶ اندازه چرخ مهم‌تر است یا اندازه قاب؟

هر دو مورد مهم هستند، با این حال از آنجایی که دوچرخه‌های کوهستانی از چرخ‌هایی با اندازه‌های متنوعی برخوردار نیستند، اندازه قاب عاملی مهم‌تر است. اندازه فریم و تنه دوچرخه از این جهت اهمیت دارد که اگر متناسب با آناتومی بدن نباشد در حین سواری احساس راحتی نخواهیم کرد و در مواقعی حتی کنترل آن نیز از دستمان خارج می‌شود. فریم‌هایی با اندازه کوچک‌تر باعث می‌شوند تا شما در حین سواری احساس گرفتگی داشته باشید و نتوانید از پاهای خود آن طور که باید برای حرکت سریع استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر :

برای مشاهده مدل های دوچرخه اینجا را کلیک کنید

در مقابل فریم‌های سایز بزرگ نیز مشکل ساز هستند، چراکه باعث می‌شوند تا پاهای شما به خوبی روی رکاب‌ها قرار نگیرند و شما نتوانید به پتانسیل حداکثری خود در سواری دست یابید. برای بررسی اینکه آیا فریم دوچرخه ۲۶ برایتان مناسب است یا نه روی زین بنشینید، پاهای خود را بر روی زمین قرار داده و دسته را بگیرید. در این حالت فاصله بین فاق شما و میله مرکزی قاب باید حداقل 1-2 اینچ یا ۵ سانتی متر باشد. همچنین در صورتی که پاهایتان نیز به خوبی روی رکاب‌ها قرار گرفته بودند، می‌توانید مطمئن شوید که دوچرخه‌ای با سایز مناسب را انتخاب کرده‌اید.

انواع مدل‌های دوچرخه ۲۶

در زمان خرید دوچرخه ۲۶ می‌توانید آن را در مدل‌های شهری، کوهستانی و دو‌منظوره بیابید که هریک برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوچرخه‌های کوهستانی ۲۶ به سبب برخورداری از تجهیزات فنی خاصی همچون سیستم تعلیق، ترمز و فرمان عریض و مستقیم برای صعود از مسیرهای ناهموار و کوهستانی با پیچ‌ها و شیب‌های تند و باریک کاربرد دارند.

مزایا و معایب دوچرخه ۲۶

هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین خرید آگاهانه شود. در صورتی که شما با مزایا و معایب دوچرخه سایز ۲۶ آشنا باشید‌، می‌توانید رضایت بیشتری را نیز با آن تجربه کنید. از جمله مزایایی که با خرید یک دوچرخه ۲۶ به آن‌ها دست پیدا می‌کنید را می‌توان عملکرد بسیار مناسب آنها در مسیرهایی با سراشیبی‌ها و سربالایی‌های تند عنوان کرد. علاوه بر این مورد چرخ‌های سایز ۲۶ به شما این اجازه را می‌دهند تا از انرژی جنبشی خوبی برخوردار باشید و شوک‌های لحظه‌ای را به خوبی کنترل کنید.

در کنار این موارد به علت برخورداری از چرخ‌های به نسبت کوچک‌تر در این دوچرخه، از مرکز ثقل پایین‌تری نیز برخوردار هستیم که در پیچ‌های تند و باریک یک مزیت محسوب می‌شود و حرکت روانی را در اختیارمان می‌گذارد. همچنین به هندسه طراحی و ساخت دوچرخه‌های ۲۶ توجه بسیاری شده تا مانور پذیری و تناسب ایده آلی در این دوچرخه‌ها حاصل شود.

اطلاعات تکمیلی :  https://bike-clothes.com/features/26-inch-bike-size/

در مقابل خوب است بدانید که عملکرد این مدل دوچرخه در پایین آمدن از سراشیبی کمی ضعیف است و کنترل کمتری را در اختیارمان قرار می‌دهد. باوجوداینکه سرعت این دوچرخه در زمان کوتاهی می‌تواند افزایش بسیار زیادی داشته باشد، اما ثابت نگه داشتن آن سرعت می‌تواند کمی سخت بوده و انرژی بیشتری را بطلبد.

دیگر نقطه ضعف دوچرخه سایز ۲۶ را می‌توان فرمان پذیری و پایداری کم آن‌ها در سرعت‌های بالا عنوان کرد؛ چرا که در این دوچرخه‌ها، اصطکاک چرخ‌ها به نسبت انواع ۲۹ و ۲۷.۵ کمتر است و به این ترتیب ما به نسبت از پایداری کمتری برخوردار خواهیم شد.

خرید و قیمت دوچرخه‌ ۲۶

یکی از ویژگی‌های مثبت این مدل دوچرخه قیمت مناسب آن در مقایسه با دوچرخه‌های سایز دیگر است. شما می‌توانید دوچرخه ۲۶ را در انواع کوهستانی، شهری و هیبریدی با قیمت مناسب از فروشگاه‌های محلی خود دریافت کنید. اما اگر به دنبال تنوع بیشتر و قیمت‌های مناسب‌تر هستید، بهتر است تا سری هم به فروشگاه‌های آنلاین فعال در این زمینه بزنید. این فروشگاه اینترنتی از مجوز وزارت کار، معدن و تجارت و نشان ملی ثبت برخوردار است و از این رو شما می‌توانید مطمئن شوید که تمامی دوچرخه‌های آن به همراه گارانتی و شناسه اصالت کالا در اختیارتان قرار می‌گیرند.

یکی از بهترین و معتبرترین مراکز فروش و عرضه انواع دوچرخه از بهترین برندهای جهانی را می‌توان فروشگاه اینترنتی آریا چرخ معرفی کرد که انواع دوچرخه را در برندهایی همچون ویوا، جاینت، المپیا و سایر برندهای مطرح عرضه می‌کند. برای خرید دوچرخه ۲۶ با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت‌ این فروشگاه را بررسی کنید. شما می‌توانید در وب‌سایت این فروشگاه انواع مختلف دوچرخه ۲۶ را مشاهده کرده و با مطالعه مشخصات فنی و قیمت این محصولات مناسب‌ترین مدل را متناسب با نیاز خود سفارش دهید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه

 1. ایمان1375 says:

  چه قدر زیبا و کامل بود
  اطلاعات خوب راجع دوچرخه 26 کارمو راه انداخت.
  ممنون از حسن توجه شما نسبت به مشتریان تون…

 2. آرمان جلیلی says:

  خیلی تخصصی و کامل توضیح دادید ، ممنونم
  با حرفتون خیلی موافقم ، دوچرخه ۲۶ برای کوهستان سخت بهینه نیست و فقط انرژی هدر میده به نظرم برای سواری های سبک تر باید استفاده بشه

 3. مهدی says:

  ممنون از مقاله خوبتون و راهنمایی جامع و کاملتون.قطعا برای خرید دوچرخه به نکاتی که گفتین باید توجه کرد که اغلب مردم از این نکات آگاهی ندارن.

 4. مرتضی عباسی says:

  سلام توضیحات شما بسیار خوب و کامل بود. به نظرم خرید دوچرخه 26 دیگه کار اشتباهی است و دوچرخه 27.5 سواری بسیار بهتری دارد.