مزایای گرماتاب در گلخانه

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 28 ژوئن

سیستم گرمایش تابشی گرماتاب در مکان های گوناگونی کاربرد دارد. این دستگاه مزایای فراوانی نسبت به سایر دستگاه های گرمایشی دارد. یکی از مکان های که گرماتاب در آن نصب می گردد گلخانه است. در این مقاله برخی از ویژگی ها این دستگاه را برای تامین گرمایش گلخانه خدمت شما بیان می کنیم.

مزایای گرماتاب در گلخانه, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

ایمنی هیتر تابشی گرماتاب در گلخانه ها

بخاری لوله ای یا سقفی گرماتاب بسیار ایمن بوده و اگر مشعل یکی از این دستگاهها دچار ایراد شود، بقیه دستگاههای گرماتاب روشن بوده وگرمای هوای سالن کاهش نمی یابد. به عبارتی دیگر دستگاههای گرماتاب جهت روشن شدن  به یکدیگر وابسته نبوده و این مسئله موجب میگردد از تامین گرمایش گلخانه اطمینان حاصل نمود.

بخاری صنعتی گرماتاب به دلیل نصب در ارتفاع به گونه ای طراحی و تولید شده اند که حداقل نیاز به سرویس و نگهداری را داشته باشند.

تامین گرمایش یکنواخت در سطح سالن گلخانه

مزایای گرماتاب در گلخانه, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

یکنواختی در رشد و باردهی کل مساحت گلخانه در بازه زمانی یکسان مهم میباشد. با استفاده از دستگاه های گرمایش تابشی گرماتاب و نصب ترموستات در مکان های مناسب میتوان نسبت به یکنواختی دما که از عوامل مهم رشد یکنواخت گیاهان در سطح گلخانه میباشند اطمینان یافت.

در گلخانه‌ها میبایست ترتیبی اتخاذ گردد تا دستگاه های گرماتاب در طول روز کمتر از طول شب روشن باشند. در طول روز گرمای خورشید به گرمایش گلخانه کمک می‌کند. هنگامی  که گیاهان به جهت وجود دمای خورشید در طول روز  گرما را به خود جذب میکنند و این گرما را به محیط بازتابش مینمایند تا دمای هوای اطراف که سردتر میباشند نیز به دمای بالاتری برسند.

اما زمانی که گرمای خورشید از بین می‌رود، دمای گیاهان و خاک از دمای هوای محیط پایین‌تر می آید و این امر موجب میگردد  اختلاف حرارتی بین روز و شب ایجاد گردد. نوسان دمایی هوای محیط برای گیاهان مطلوب نبوده و میتواند آثار مخربی به همراه داشته باشد. از اینرو در سالنهای گلخانه همواره تلاش میشود تا اختلاف دمایی شب و روز به حداقل رسیده و گرمای یکنواخت در طول شبانه‌روز ایجاد گردد.

بخاری تشعشعی گرماتاب، حرارت را مستقیماً به گیاهان و خاک می‌تابانند و همیشه دمای گیاهان از دمای اطراف بیشتر خواهد بود. با این عملکرد، دستگاه تابشی گرماتاب می‎توانند در شب مانند خورشید عمل کرده و دما را در طول شبانه‌روز ثابت نگه‌دارند.

طراحی و جانمایی هیترهای تابشی گرماتاب در گلخانه

از موارد مهم در گلخانه‌ها تامین گرمایش و یکنواختی آن در سطح گلخانه میباشد. در سالن‌های گلخانه میبایست چیدمان هیترهای تابشی گرماتاب به گونه ای باشند که شرایط محیطی برای رشد هر چه بهتر گیاهان فراهم گردد.

کشت در برخی گلخانه ها به گونه ای است که میبایست در زمان معینی آماده برداشت باشند. در غیر این صورت ارزش اقتصادی آنها به شدت افت خواهد کرد.در این گلخانه ها تامین شرایط محیطی یکنواخت برای رشد گیاهان ضروری میباشد. اتلاف حرارتی در

گلخانه‌ها به جهت تنوع پوشش های سازه، عبور گرما بسیار زیاد و چندین برابر یک سالن صنعتی خواهد بود. به منظور محفوظ نگه‌داشتن سالن گلخانه ای که مجاری نفوذ هوای سرد زیاد میباشد، تامین گرمایش و ایجاد یکنواختی بسیار مشکل خواهد بود. به طوری در هر گلخانه اتلاف حرارتی به نوع سازه و پوشش های آن بستگی دارد. از اینرو در سالنهای گلخانه میبایست تمهیداتی اتخاذ نمود تا حداقل اتلاف انرژی در آن وجود داشته باشد.

مزایای گرماتاب در گلخانه, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

تامین دمای یکنواخت در طول سالنهای گلخانه و همچنین عرض گلخانه در طراحی چیدمان همواره مد نظر خواهد بود. با توجه به اینکه ابتدای لوله‌های دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب، دمای بیشتری دارد با نصب یک بچه رفلکتور زیر لوله آتشخوار میتوانیم این حرارت را کنترل و در عرض سالن پخش نماییم.

با هدایت امواج تابشی به گوشه‌های سالن توسط این رفلکتورها، رشد گیاه، دمای گیاه و همچنین آبیاری گیاهان حالت یکنواخت‌تری به خود می‌گیرد. اجرای دقیق این موضوع میتواند بهبود وضیعت توزیع دمایی را در پی داشته باشد. همچنین جنس لوله های آتشخوار هیتر تابشی گرماتاب به گونه ای است که بیشترین توزیع حرارت را در مساحت گلخانه خواهیم داشت.

انتخاب ظرفیت حرارتی هیتر تابشی گرماتاب در گلخانه به نوع سازه ، ابعاد سالن، میزان اتلاف حرارتی ارتفاع گیاهان و موارد دیگر بستگی دارد. اینکه ارتفاع گیاه در صورت رشد کامل تا چه ارتفاعی رشد خواهد کرد ملاک محاسبه ظرفیت حرارتی بخاری سقفی گرماتاب خواهد بود. هیترتابشی گرماتاب میبایست در ارتفاع مناسبی نسبت به سقف و کف، نصب شوند.

در صورت نصب پرده در گلخانه ها میبایست نسبت به تعیین فواصل فی مابین هیتر و پرده اقدام نمود. پرده‌های سالن های گلخانه میبایست در فاصله ای ایمن و مناسب نسبت به هیترتابشی گرماتاب نصب شوند.هیتر لوله ای سقفی گرماتاب میبایست در فاصله ای مناسب نسبت به دریچه های تهویه‌، که جهت ورود و خروج هوا تعبیه گردیده است نصب گردد.

دستگاههای گرماتاب نمیبایست با دریچه های هوا که در فواصل زمانی معین باز یا بسته می‌شوند تداخل داشته باشد. همچنین میبایست حتی الامکان از نصب بخاری تابشی گرماتاب در راستای سیستم های روشنایی خودداری نمود.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي