تلاوت مجلسی قرآن

تلاوت یک واژه نام‌ آشناست که جهت خواندن کتب مقدس آسمانی مانند قرآن به کار گرفته می‌شود. شما با بهره از روش‌های مختلف تلاوت می‌توانید قرآن را به شیوه‌ای زیباتر قرائت کنید و از خواندن آن لذت ببرید. به عنوان مثال با دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط در طریق وبسایت صدا تو صدا شما می‌توانید به شیوه بسیار خاص و مجلسی قرآن مجید را بخوانید و از خواندن این کتاب آسمانی و آرامش‌بخش لذت ببرید.

تلاوت مجلسی قرآن

به طور کلی هر مدل از تلاوتی، قرائت محسوب می‌شود اما این در حالیست که در قرائتی تلاوت نیست. تلاوت قرآن در قالب الحان عرب، مورد تایید پیامبر اکرم (ص) قرار می‌گرفت. چرا که تلاوت در قالب الحان عرب، به فهم بیشتر و بهتر آیات کمک می‌کند.

به طور کلی برای خواندن آیات دلنواز قرآن کریم انواع مختلفی از تلاوت وجود دارد. تلاوت مجلسی یک نوع از مدل قرائت قرآن است. هر یک از انواع مدل‌های خواندن و تلاوت قرآن، ویژگی‌ها و آداب و رسوم مختص خود را دارند. به همینم منظور همه آنها شبیه بهم نیستند و با یکدیگر در سرعت، نوع و… تفاوت دارند. در ادامه قصد داریم شما را با یک نوع از تلاوت که تلاوت مجلسی نام دارد، بیشتر آشنا کنیم.

تلاوت مجلسی قرآن

تلاوت مجلسی چیست؟

به طور کلی تلاوت مجلسی زیر مجموعه تلاوت تحقیق است. تحقیق در لغت به معنای مبالغه در انجام کاری و رسیدن به حقیقت بدون هیچگونه کم و کاستی و رسیدن به حقیقت شیء است. اما شاید بپرسید منظور از تلاوت تحقیق چیست؟ منظور افراد و اساتید از تلاوت تحقیق، خواندن قرآن کریم با تمرکز و بیشترین حد از آرامش است. تلاوت یک جزء از قرآن کریم به روش تحقیق تقریبا 90 دقیقه زمان می‌برد.

در مدل تلاوت تحقیق سرعت خواندن به نسبت پایین بوده و اجرای نغمه‌ها متفاوت است. بنابراین شما بهتر و متمرکزتر مفاهیم را متوجه می‌شوید. در این مدل از تلاوت، رعایت ترتیل بیشتر امکانپذیر خواهد بود. برای آنکه اساتید به افراد مبتدی روش تلاوت تحقیقی را بیاموزند از سه روش کمک می‌گیرند که برخی از آنها عبارت است از:

  • 1- تحقیق مجلسی
  • 2- تحقیق استودیویی
  • 3- تحقیق ترتیبی مجلسی

در این شیوه از تلاوت، تدویر و تحدیر، قواعدی مانند اندازه و یکسان بودن مدها و تکرار نشدن آیات وجود دارد. افراد برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر تلاوت مجلسی، می‌توانند با دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط با این شیوه بیشتر آشنا شوند.

تلاوت مجلسی قرآن

نکات مهم در تلاوت مجلسی که باید بدانید

برای آنکه قاریان بتوانند تلاوت مجلسی خوبی را ارائه دهند و همانند تلاوت سوزناک قران صوتی عبدالباسط بخوانند و موجب رشد و تعالی تلاوت شوند، باید با برخی از نکات تلاوت مجلسی آشنا شوند. زیباترین صوت قران عبدالباسط را می‌توانید پس از دانلود قرآن عبدالباسط گوش دهید. جهت دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط به سایت صدا تو صدا مراجعه کنید تا بهترین کیفیت دانلود را داشته باشید.

برخی از ویژگی‌های تلاوت مجلسی عبارت است از:

مکان تلاوت

یکی از ویژگی‌های تلاوت مجلسی، نوع مکان و کیفیت آن است. شما برای ایجاد فضای مناسب و تلاوت به روش مجلسی می‌توانید از حرم‌های اهل‌ بیت (ع)، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا کمک بگیرید. قرار گرفتن در این محیط‌ها ذات معنویت شما را برانگیخته می‌کند و تاثیر بسیار زیادی در تلاوت مجلسی و عمیق دارد. در مکان‌های معنوی شما ارتباط خوبی از لحاظ احساسی با قرآن، مفاهیم و مستمعین آن برقرار می‌کنید. به همین منظور تلاوت مجلسی در این اماکن دلچسب‌تر بوده و ماندگار در ذهن شما می‌ماند. پس انتخاب مکان تلاوت در تلاوت مجلسی از نظر کیفی و کمی نقش مهمی دارد. اگر به خوبی با این نوع از تلاوت آشنا نیستید، می‌توانید با دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط در گوشی خود، هدفون را در گوش‌تان قرار دهید و با آن زمزمه کنید.

تحفیظ قطعه

یکی دیگر از عوامل موثر در تلاوت‌های مجلسی و محفلی، حفظ بودن قطعه توسط قاری است. در این حالت او می‌تواند با مخاطب ارتباط بهترین برقرار کند و آیات قرآن را بهتر و متمرکزتر به تلاوت‌کنندگان ارائه نماید. برای خواندن تلاوت مجلسی و محفلی، دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط بهترین انتخاب برای شماست. چرا که این قاری عزیز، با حفظ قطعه تاثیر شگرفی روی شما می‌گذارد و ارتباط بهتری با آیات برقرار خواهید کرد.

مناسب‌ خوانی آیات

قاری با توجه به نوع مناسبت و مخاطبینی که در آنجا حضور دارند باید آیه مناسب را با تلاوت مجلسی قرائت کند. در این حالت آیات در روح و جان مخاطب تزریق می‌شود و برایش به یک خاطره بزرگ و ماندگار تبدیل خواهد شد. در این حالت انتخاب آیه مناسب و همچنین تلاوت مجلسی هر دو می‌توانند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهند و موجب تاثیرگذاری بیشتر شوند. بنابراین قاریان برای تلاوت مجلسی و محفلی باید به مناسبت و مجلسی که در آن قرار دارند، توجه ویژه‌ای داشته باشند. در این حالت می‌توانند تاثیرگذارتر باشند.

جایگاه اصوات در تلاوت مجلسی

جایگاه اصوات در تلاوت‌های مسابقه‌ای خیلی متفاوت است. در این مدل از تلاوت‌ها متاسفانه صداهای فوق و اوج به گوش می‌رسد. اما این در حالیست که در تلاوت مجلسی همه چیز متفاوت خواهد بود. در تلاوت‌های مجلسی تمرکز صوت بر صداهای توسط و فوق توسط و بم و زیباسازی و استفاده حداکثری از فنون صوتی در تلاوت است. در تلاوت مجلسی قاری به گونه‌ای اصوات را می‌خواند که مخاطب را برای لحظه‌ای از دنیای واقعی دور و به ملکوت می‌برد. این دقیقا وجه تمایز تلاوت مجلسی با سایر روش‌های تلاوت قرآن است.

همین حالا با دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط از سایت صدا تو صدا می‌توانید این حال عرفانی و معنوی را احساس کنید. در حقیقت برای چند دقیقه صدای زیبای استاد عبدالباسط را در گوش بگذارید و شنیدن تلاوت سوزناک قران صوتی عبدالباسط به ملکوت سفر کنید.

یادداشت پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، تلاوت مجلسی یک نوع خاصی از قرائت و تلاوت قرآن است. شما برای آنکه بتوانید به روش تلاوت مجلسی، قرآن کریم را بخوانید باید تمرین کنید. برای تمرین و یادگیری این روش از قرائت قرآن یک روش ساده دانلود تلاوت مجلسی عبدالباسط از سایت صدا تو صدا است. با این کار می‌توانید با تمرکز بر آیات و نحوه خواندن این مدل از تلاوت بیشتر آشنا شوید. تلاوت مجلسی مدلی از قرائت قرآن است که افراد را از حال عادی خارج و به اوج ملکوت می‌کشاند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه