دانلود فیلم خارجی رایگان

هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲

تاريخ : 25 آوریل

همراهان گرامی با ما در ادامه با بررسی موضوع تعرفه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ همراه باشید. هزینه ساخت آپارتمان به عوامل زیادی بستگی دارد که شامل: زینه زمین یاقیمت خریداری ملک کلنگی،تعرفه جواز ساخت، دستمزد افراد، خریداری مصالح و غیره می شود. اما طبق یک برآورد کلی در ابتدای سال ۱۴۰۲ هزینه ساخت یک  آپارتمان در هر مترمربع زیربنا به حداقل ۹ میلیون تومان تخمین زده شد.

تعرفه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲

هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

سازمان نظام مهندسی ساختمان ، هزینه ساخت و ساز هر متر مربع بنای ساختمان برای سال ۱۴۰۲ را بر این اساس اعلام کرد ؛ هزینه ساخت برای ساختمان‌های یک و دو طبقه از سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال جاری به ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ رسیده است . یعنی هزینه ساخت حدود ۱۵۸/۳ درصد افزایش یافته است .

هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

یکی از حوزه‌هایی که همواره مشتریان زیادی دارد، ساخت آپارتمان است. در واقع ساخت و ساز یکی از حوزه‌هایی است که سالانه سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب می‌کند؛ چرا که با افزایش جمعیت، نیاز به مسکن و تقاضا برای آن افزایش پیدا کرده است. در این میان یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که افراد فعال در حوزه ساختمان سازی با آن مواجه می‌شوند. برآورد و پیش بینی هزینه‌های مربوط به آن است.

عوامل موثر بر هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲

پاسخ سوال «چه عواملی بر هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ تاثیر می‌گذارند؟» را می‌توان با بررسی فرآیند ساخت و ساز ساختمان یعنی ملک و مصالح ساختمانی شروع کرد. گفتنی است این عوامل از یک آپارتمان به آپارتمان دیگر متفاوت است که در ادامه به شرح مفصل آن‌ها می‌پردازیم:

۱- موقعیت مکانی و متراژ ساختمان

منطقه و متراژ ساختمان یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین است. برای مثال قیمت زمین در تهران نسبت به سایر شهرها گران‌تر بوده و بدیهی است که در شهر تهران نیز قیمت زمین در بالای شهر بسیار بیشتر از منطقه‌های پایین شهر باشد. توصیه می‌شود در هنگام خرید زمین برای ساخت، به نزدیکی زمین به مدارس، ایستگاه تاکسی و مترو و امکانات شهری توجه داشته باشید.

۲- جواز ساخت

اخذ جواز ساخت یکی از طولانی‌ترین مراحل ساخت‌ و ساز است که تاثیر بسیاری زیادی بر هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ دارد. برای انجام این کار، باید مدارک خود را مانند سند مالکیت، کارت شناسایی مالک زمین و فیش پرداخت عوارض را به شهرداری منطقه سازه موردنظر ببرید تا بازرس، آن‌ها را بررسی کند. پس از آن، بازرس شهرداری به محل احداث آپارتمان مراجعه می‌کند و تعداد طبقات مجاز و جزییات ضروری نقشه بر اساس نظر وی مشخص شده و به شما ابلاغ می‌شود. بعد از آماده شدن نقشه توسط مهندس ناظر، باید آن را به همراه برگه تعهد محاسبات، تعهد کارفرما و… به شهرداری تحویل دهید تا بتوانید جواز ساخت را دریافت کنید.این جواز دو سال اعتبار دارد و هزینه اخذ آن در هر سال ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد.

۳- مصالح ساختمانی

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲، مصالح ساختمان است که عمده‌ترین هزینه‌های ساختمان را در بر می‌گیرد. آجر و آهن، آجر و چوب، بلوک سیمانی و اسکلت چوبی متداول‌ترین سبک‌های ساختمان‌سازی در ایران هستند که هزینه آن‌ها برای ساخت باید به طور کامل محاسبه شود. توجه داشته باشید که اگر هزینه مصالح ساختمانی به شکل اصولی و مهندسی در نظر گرفته نشوند، می‌توانند هزینه‌های زیادی بر روی دست سازندگان و مالکان نهایی سازه بگذارند. کیفیت مصالح در سه درجه اول تا سوم قرار دارند که این نکته را هم باید مدنظر قرار دهید.

۴- نوع اسکلت سازه بتنی یا فلزی

به طور کلی سه نوع اسکلت‌بندی ساختمانی فلزی، بتنی و چوبی وجود دارد که در کشور ما اسکلت بندی بتنی نسبت به سایر اسکلت بندی‌ها از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است. برای محاسبه هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ در نظر داشته باشید که قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان با اسکلت بتنی بین ۱.۸۰۰ تا ۲.۳۰۰ میلیون تومان و قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان با اسکلت فلزی نیز از ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان برآورد می‌شود.

۵- آهن آلات استفاده شده

امروزه قیمت آهن‌، دارای نوسانات زیادی است؛ به ‌همین دلیل باید از قیمت روز مقاطع اطلاع ‌داشته‌ باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهید. قیمت روز آهن آلات مصرفی در ساختمان به صورت روزانه در سایت پیوان به روزرسانی می‌شود و شما می‌توانید برای خرید این محصولات و یا اطلاع از قیمت به سایت مراجعه نموده و یا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

۶- تعداد طبقات و واحد‌های ساختمان

سازمان نظام‌ مهندسی کشور هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ بر اساس تعداد طبقه را به شرح زیر اعلام کرده است:

آپارتمان ۱ و ۲ طبقه۶٫۲۳۷٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان ۳ تا ۵ طبقه۷٫۱۷۰٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان ۶ و ۷ طبقه۸٫۲۱۵٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان۸ تا ۱۰ طبقه۹٫۲۳۴٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان ۱۱ و ۱۲ طبقه۹٫۷۱۷٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان ۱۳ تا ۱۵ طبقه۱۰٫۷۱۷٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع
آپارتمان ۱۶ طبقه به بالا۱۱٫۰۵۴٫۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع

۷- نیروی کار

دستمزد کارگران یکی از مهم‌ترین نظعوامل موثر بر قیمت کارهای عمرانی است و هر چقدر کارفرما از نیروی کار بیشتر و باتجربه‌تری استفاده کند، باید هزینه‌ی بیشتری را بپردازد. به طور میانگین هزینه دستمزد کارگران، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از مبلغ نهایی هر مترمربع ساختمان را شامل می‌شود.

۸- نمای آپارتمان

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲، هزینه نمای ساختمان است که بستگی به این دارد که شما می‌خواهید نمای ساده داشته باشید یا نمای مدرن و باشکوه. طبیعتا در صورتی که مصالح سنگی برای سنگ کاری ساختمان، نصاب کاشی‌ و سرامیک، مصالح مورد نیاز برای معماری داخلی، کابینت و… با کیفیت کمتری اجرا شود، هزینه‌های نهایی هم کمتر خواهد شد. توجه داشته باشید که هزینه اجرای مراحل نازک‌کاری و سفت‌کاری در سازه بتنی، با سازه فلزی تفاوت چندانی ندارد؛ اما هزینه اجرای هر مترمربع سقف و ستون فلزی بیشتر است.

۹- هزینه‌های جانبی و پیش بینی نشده

به ‌غیر از موارد گفته‌ شده بالا، بسیاری از عوامل دیگر هم می‌توانند در قیمت نهایی هزینه ساخت آپارتمان در سال ۱۴۰۲ تأثیرگذار باشند. گفتنی است احتمال این هزینه‌ها در کشور ما بسیار زیاد است؛ چرا که ممکن است که گران شدن دلار، هزینه‌هایی را که پیش‌بینی کرده‌اید، افزایش دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پس از پیش‌بینی تمامی هزینه‌های ذکر شده، یک درصدی از هزینه‌ها را به عنوان هزینه‌های پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید؛ چراکه با تغییرات قیمت محصولات فولادی و یا نوسانات بازار داخلی احتمال ایجاد هزینه های اضافی بسیار زیاد خواهد بود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي