درامد انیمیشن سازی در ترکیه

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 1 سپتامبر

بدون شک شغل انیمیشن سازی یکی از شغل‌هایی است که امروزه به یکی از مشاغل پرطرفدار و پر درآمد تبدیل شده است. با گسترش دنیای دیجیتال و استفاده بیشتر افراد از تلویزیون، کامپیوتر و تلفن‌های همراه به مراتب درخواست برای تولید محتواهای انیمیشنی نیز افزایش یافته است. از طرفی دیگر به دلیل توجه افراد به این شغل، میزان درآمد انیماتورها در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است و درخواست برای پروژه‌های انیمیشن سازی نیز روز به روز در حال افزایش است.

بازار کار انیمیشن سازی چه در ایران و چه در سطح بین المللی رشد و پیشرفت بسیار خوبی داشته است. به گونه‌ای که تمام آمارها خبر از رشد چند درصدی افزایش اشتغال زایی و افزایش میزان درآمد شغل انیمیشن سازی خبر می‌دهند.

صنعت انیمیشن سازی در ترکیه

درامد انیمیشن سازی در ترکیه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در حال حاضر، ترکیه در ساخت انیمیشن‌ و بازی‌ روند رو به رشد و بسیار عالی دارد. در وقع، این رشد صعودی با کمک بخش خصوصی و دولت صورت گرفته است. همچنین اقدامات بسیار مفیدی در جهت بهبود صنعت انیمیشن سازی در این کشور در دست انجام قرار داده است. در سال‌های اخیر، استودیوهای انیمیشن سازی پیشرفته‌ای در ترکیه ساخته شده‌اند و هر روزه انیماتورها به ساخت و تولید پروژه‌های بسیار قوی در زمینه انیمیشن مشغول هستند.

ترکیه قصد دارد تا در صنعت انیمیشن به یکی از چند قدرت اول دنیا تبدیل شود و در این صنعت حرفی برای گفتن داشته باشد. این کشور پتانسیل بسیار خوبی برای رشد در صنعت انیمیشن دارد. در این کشور مانند ایران و شاید حتی کمی با روش‌های پیشرفته‌تر، می‌توان از طریق ساخت انیمیشن های دو بعدی و سه بعدی،  به درآمد بسیاری خوبی در کنار شغل‌های ثابت رسید.

میزان درآمد انیمیشن سازی در ترکیه

بدیهی است که درآمد یک انیمیشن ساز در ترکیه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال میزان حقوق دریافتی یک انیماتور با موراد زیر کاملاً در ارتباط است.

 • میزان خلاقیت
 • میزان حرفه‌ای بودن
 • تجربه
 • تحصیلات
 • سن
 • جنسیت
 • حقوق پایه شرکت مبدا
 • شهر سکونت
میزان درامد یک انیماتور در ترکیه تماماً به فاکتورهای عنوان شده بستگی دارد. اما به طور متوسط یک انیمیشن ساز در ترکیه در ماه حدوداً بین ۳۵۰۰ لیر در کمترین حالت، در حالت متوسط بین ۶۹۰۰ لیر و در بالاترین حد ۱۰۰۰۰ لیر درآمد دارد.
.

درامد انیمیشن سازی در ترکیه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

میزان درآمد انیمیشن سازی در ترکیه بر حسب تجربه

هرچه میزان تجربه، خلاقیت و حرفه انیماتور بیشتر باشد، درآمد بیشتری در این کشور خواهد داشت. مهم‌ترین عامل تعیین درآمد زایی انیماتورها در ترکیه بعد از سطح تحصیلات، میزان تجربه است و این موضوع کاملا منطقی می‌باشد. علاوه بر این، یک انیماتور باید به نرم افزارهای مهم و کاربردی انیمیشن سازی همچون لومیون، بلندر و … مسلط باشد تا شانس بیشتری برای استخدام در شرکت‌های معتبر داشته باشد.

به هر میزان که سابقه کاری و تجربه شخص بالاتر باشد میزان دستمزد هم بالاتر است.

میانگین دستمزد سالانه یک انیمیشن ساز در ترکیه بر اساس تجربه به شرح زیر است.

 • بدون سابقه تا ۲ سال: ۴۰ هزار لیر در سال
 • ۲ تا ۵ سال: ۵۴ هزار لیر در سال
 • ۵ تا۱۰ سال: ۷۱هزار لیر در سال
 • ۱۰تا ۱۵ سال: ۹۰ هزار لیر در سال
 • ۱۵تا ۲۰ سال: ۹۵ هزار لیر در سال

میزان درآمد انیمیشن سازی در شهرهای مختلف ترکیه

درامد انیمیشن سازی در ترکیه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بدون شک، میزان درآمد تمام مشاغل با توجه به این که در چه شهری مشغول به کار هستند متفاوت است. سلیقه و توان مالی افراد، شهر مبدا، میزان علاقه مندی، رنج سنی و … همه و همه در کسب درآمد موثر هستند. در ادامه می‌خواهیم به مقایسه میزان درآمد انیماتورها در شهرهای مهم ترکیه بپردازیم. توجه داشته باشید این اعداد می‌توانند کمی نسبت به درآمدهای واقعی کمتر یا بیشتر باشند.

 • آنکارا: ۵۸۰۰ لیر
 • آنتالیا: ۵۴۰۰ لیر
 • استانبول: ۶۰۰۰ لیر
 • ازمیر: ۵۹۰۰ لیر

افزایش حقوق سالانه یک انیماتور در ترکیه چقدر است؟

شاید برای شما هم سوال باشد که یک انیماتور  هرسال در ترکیه به چه میزانی افزایش حقوق دارد و این افزایش حقوق هرچند وقت یکبار انجام می‌شود؟

می‌‌توان گفت به طور متوسط به حقوق یک انیماتور در ترکیه، سالانه حدود ۱۰ درصد در هر ۱۸ ماه افزوده می‌شود. این میزان متوسط افزایش حقوق بوده و ممکن است برای هر انیمیشن ساز با توجه به متغیرهای مختلفی مانند سن، تجربه، محل کار و … متفاوت باشد.

درآمد انیمیشن سازی در ترکیه بر حسب جنسیت

اگرچه این مسئله چندان خوشایند نیست. اما جنسیت واقعا در میزان دستمزد دریافتی انیماتورها و بیشتر مشاغل در کشورهایی مانند ترکیه تاثیر دارد. اما سوال این است که در شغل انیمیشن سازی کدام یک دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند آقایان یا بانوان؟ آمارها نشان می‌دهد که در ترکیه آقایان به نسبت بانوان دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند و بانوان به نسبت آقایان ۸٪ کمتر دستمزد دریافت می‌کنند.

تحصیلات در میزان دستمزد

درامد انیمیشن سازی در ترکیه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در این بخش به یک بررسی اجمالی در رابطه با میزان دستمزد دریافتی انیماتورها بر اساس تحصیلاتی که در رشته انیمیشن سازی دارند می‌پردازیم. در قسمت‌های قبلی به این موضوع اشاره کردیم که سطح تحصیلات یک انیمیشن ساز بر میزان درآمد زایی تاثیر مستقیم دارد و قطعا یک انیمیشن ساز با تحصیلات بالا درآمد بیشتر و فرصت‌های شغلی بیشتری نسبت به یک انیمیشن ساز با تحصیلات پایین دارد. قطعاً شرکت‌های دولتی و یا خصوصی به دنبال افراد حرفه‌ای و با دانش بیشتر در زمینه انیمیشن سازی هستند.

 • یک انیماتور در ترکیه با تحصیلات دبیرستانی به طور متوسط ۴۸۰۰ لیر دریافت می‌کند.
 • انیماتور با مدرک دیپلم یا گواهینامه‌های انیمیشن سازی ماهیانه حدودا ۵۸۰۰ لیر دریافت می‌کند.
 • انیماتور با مدرک کارشناسی در ترکیه ماهیانه ۸۲۰۰ لیر دریافت می‌کند که نسبت به قبل رشد ۴۶ درصدی داشته است.
 • انیماتور با مدرک کارشناسی ارشد ۱۰۰۰۰ لیر دریافت می‌کند.

کلام پایانی

مهاجرت به کشور ترکیه و شروع به کار در این کشور به عنوان شغلی انیمیشن سازی می‌تواند یک مسیر پر از چالش‌های ریز و درشت باشد و نیازمند صبر و استمرار شما در این زمینه است. بهتر است برای کسب درآمد بیشتر از انیمیشن سازی خلاقیت و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید. همچنین نمونه کارهای عالی برای ارائه داشته باشید و در این زمینه تجربه کسب کنید.

اگر شرایط تحصیل در زمینه انیمیشن سازی را دارید حتما ادامه تحصیل بدهید تا حرف بیشتری برای گفتن داشته باشید. کسب درآمد از این صنعت کاملاً به شخص خودتان بستگی دارد. امیدواریم با مطالعه موارد ارائه شده در این مقاله، بتوانید آگاهی کافی از میزان درآمد انیمیشن سازی در ترکیه و مهارت‌های مورد نیاز یک انیماتور داشته باشید.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي