گرفتن گواهینامه بدون نیاز به کارت پایان خدمت سربازی !

دسته بندي : عمومی,⭐ اخبار
تاريخ : 7 می

آیا به زودی شرط دارا بودن کارت پایان خدمت جهت گرفتن گواهینامه برای آقایان حذف خواهد شد؟!

بالاخره دریافت گواهینامه بدون کارت پایان خدمت از ۱ آذر ۹۶ امکان پذیر شد

گرفتن گواهینامه بدون نیاز به کارت پایان خدمت سربازی !, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از اجرایی شدن دستورالعمل دریافت گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی خبر داد.

در جلسه‌ای که روز گذشته سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی داشت؛ تصمیمات جدیدی در زمینه‌ی نحوه اجرای برخی از مواد قانونی مرتبط با سربازان و مشمولان خدمت وظیفه عمومی اتخاذ شد.

یکی از موضوعات مورد بحث توافقات انجام‌شده در این جلسه، شرط وجود کارت پایان خدمت و یا معافیت از سربازی جهت دریافت گواهینامه بود که در بند (ه) ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث، این شرط حذف شده  است و نیروی انتظامی باید در اسرع وقت آن را اجرایی کند. در این بند قانونی که پیش از این نیروی انتظامی به دلیل مغایرت با سایر قوانین از اجرای آن سرباز زده و مشروط به ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح شده بود؛ تصریح شده است: «اخذ گواهینامه نیازمند کارت پایان خدمت و معافیت سربازی نیست

اگرچه هنوز تصمیمات اتخاذشده در جلسه‌ی روز گذشته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس مجلس شورای اسلامی به‌صورت رسمی ابلاغ نشده است؛ اما به گفته سردار کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، به‌زودی و طی چند روز آینده این تصمیم  ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

پیش از این سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرده بود که پلیس برای اجرای این قانون، در انتظار ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح است. باید منتظر ماند و دید این ابلاغیه چه زمانی ارسال و از چه تاریخی محدودیت دریافت گواهینامه برای مشمولان سربازی برداشته می‌شود.

تکمیلی

ستاد کل نیروهای مسلح، نحوه‌ و زمان اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث را به نیروی انتظامی ابلاغ کرد. در اطلاعیه‌ای که روابط عمومی این ستاد منتشر کرده، آمده است:

بنا به ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است؛ از این پس قانون پیشین دریافت گواهینامه رانندگی مستند به ماده ۱۰ قانون خدمات وظیفه عمومی که دارا بودن کارت پایان خدمت را ضروری می‌دانست، ملغی شده است و تمام مشمولین خدمت سربازی قادر خواهند بود نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنند. البته بنا به ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی که در سال ۹۰ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ همچنان وظیفه‌ی تعقیب و دستگیری مشمولان غایب بر عهده نیروی انتظامی است و اجرای ماده‌ی ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث، نافی اجرای ماده ۵۸ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی نخواهد بود.

از این رو نیروی انتظامی باید شرایط و زمینه‌ی لازم را در راستای اجرای این قانون حداکثر تا تاریخ ۱ آذرماه ۱۳۹۶ فراهم آورد و از این تاریخ نسبت به اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام کند.

بدین ترتیب تمام مشمولان خدمت وظیفه سربازی از اول آذرماه سال جاری قادر خواهند بود به دریافت گواهینامه‌ی رانندگی اقدام کنند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

 1. مهدب

  سلام ایا این قانون شامل سرباز فراری ها هم میشه یا فقط کسایی که غیبت کردن

 2. سهیل

  سلام می خواستم ببینم این طرح گواهینامه بدون پایان خدمت اجرا می شود یا نه ؟؟
  با تشکر

 3. غلامرۻا

  سلام من حدود ۵ سال غیبت سربازی دارم آیا میتونم گواهینامه بگیرم؟

  1. baran

   سلام ، خیر .شما باید گواهی اشتغال به خدمت سربازی ببرید تا بتونید ثبت نام کنید

   1. غلامرۻا

    مگه نمیگین بدون کارت پایان خدمت هم میشه؟

   2. baran

    شما اگر در حال خدمت باشید قطعا کارت پایان خدمت ندارید ولی با گواهی مشغول به خدمت دارید! نداشتن کارت پایان خدمت به منزله در حال خدمت بودن هست

 4. parsa

  الان باید ١٨ سال تموم باشه تا بتونی گواهینامه بگیری یا بری تو ١٨ ام میتونی گواهینامه بگیری

 5. m o

  با عرض سلام و خسته نباشید عاجزانه خواهشمندم که فکرو چارای بیندیشند اگر دقت کرده باشید امروزه روز به روز رانندگان خانم زیاد و زیادتر میشه برای اسبات حرف من یک سری به سطح شهر بزنید همانگونه که دیگر جوانان مرد را در شرکتها یا در ……راه نمیدند و کار نیست چون خانمها با روزی ۱۵۰۰۰تومانم کار میکنند دیگر یک کار فرما چه مرضی داره روزی پنجاه یا بیشتر بده العان فقر کشورو نابود کرده هیچ اعتراضی هم نیست چون ما کشورمان را به هیچ وجه ممکن نمیخوایم ارامشش به بخوره اما این قانون خدمت سربازی را برای دریافت گواهینامه حذف کنید خواهشمندیم لطفا کمتر جوانان…. یک کشور با جوانانش کشوره لطفا لطفا لطفا

  1. ابوالفضل

   سلام پس چرا به اموزشگاه هارفسنجان ابلاغیه نمیدن

 6. رضا

  سلام .به رئیس جمهور محترم برسانیدکه قانون گواهینامه بدون کار پایان خدمت را به نیروی انتظامی ابلاغ نماید.

 7. واوی خدای من چقدرخوب گواهی نامه گرفتم ولی ماشین ازکجابیارم

 8. ناشناس

  هنوز این دستور العمل به آموزشگاه های شهرستان خوی از توابع آذربایجان غربی ابلاغ نشده است. تسریع امور.

 9. حسین

  یعنی من که ۲۳ سالمه و کارت پایان خدمت ندارم هم میتونم گواهینامه دریافت کنم؟

  1. احسان

   نه فقط میتونی گواهینامه دریافت کنی

   1. alyas

    سلام خسته نباشید.ایا گرفتن گواهینامه بدون پایان خدمت و اماده به خدمت و برگه اشتغال به تحصیل امکان پذیر است

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي