کلیسای نوتردام فرانسه در تور سفر باتو  لحظه آخری

بنایی بسیار باشکوه و زیبا با قدمتی هفتصد ساله در اروپا و در کشور فرانسه به نام کلیسای نوتردام فرانسه است. این مکان برای فرانسوی ها بسیار حائز اهمیت بوده و جزء مکان های مذهبی و منحصر به فرد این کشور می باشد. علاوه بر این ها کلیسای نوتردام از مراکز دیدنی، گردشگری و جذاب فرانسه به شمار می رود.

سفر به کلیسای نوتردام فرانسه

برج های دوقلوی کلیسای نوتردام  در تور لحظه آخری  که در رمان گوژپشت نوتردام محل زندگی او بوده نیز در رمان مشهور نویسنده ی محبوب و مردمی ویکتور هوگو که یکی از آثار ارزشمند و بی نظیر اوست می­باشد.

کلیسای نوتردام فرانسه در تور سفر باتو  لحظه آخری

دوپاری نام دیگر کلیسای نوتردام از جاذبه های گردشگری و توریستی فرانسه است که از شهرتی جهانی برخوردار بوده و جزء کلیساهای افسانه ای و شگفت انگیز دنیا است. کلیسای نوتردام در میانه­ی رود سن در مرکز پاریس و جزیره ی سیته واقع شده است. از دیگر نام های کلیسای نوتردام می توان به عنوان کلیسای بانوی ما اشاره کرد.

ویژگی های خاص و منحصر به فرد بنای کلیسای نوتردام

بنای اولیه ی این کلیسای ارزشمند و پرآوازه در سال 1163 آغاز و دو قرن بعد در سال 1345 تکمیل شده است. از ویژگی های خاص این کلیسا می توان به زنگ کلیسا اشاره کرد که نزدیک به 13 تن وزن داشته و در قرن هفدهم توسط امانوئل لادوویس ساخته شده است. همچنین شیشه­های رنگی بسیار زیبای این کلیسا به همراه تصاویری از حضرت مسیح و نقوش گل های متنوع و جالب از دیگر جذابیت های کلیسای نوتردام است.

به گزارش سفر باتو ، گچ بری های دو برج زیبا و باشکوه کلیسا در سال 1200 انجام گشته و مجسمه های حیوانات و ایوان آن نیز در بین سال 1220 و 1230 طی یک دهه تکمیل گشته است. از ویژگی های خاص این دو برج عظیم الجثه نیز ارتفاع 69 متری آن ها است. همچنین برای بالا رفتن از این برج ها باید نزدیک به 380 پله را طی کرده تا به قله ی برج های دوقلوی کلیسای نوتردام برسید.

مناره ی 96 متری نیز از دیگر ویژگی های خاص و منحصر به فرد کلیسای نوتردام است. در این کلیسای مجسمه های فراوانی وجود دارد که هر کدام نماد موضوع و داستانی خاص بوده و با زبان بی زبانی با شما سخن می گویند. از جمله مجسمه های این کلیسا می توان به 50 مجسمه ی سنگی در ایوان، 100 مجسمه ی سنگی در حیاط محل ورودی کلیسا اشاره کرد.

تزئینات و هارمونی به کار رفته در داخل بنا و بیرون آن بسیار جالب بوده به طوری که ستون های بزرگ و عظیم الجثه ی این بنا که بلندای آن ها تا سقف کلیسا می رسد و همچنین این ستون ها دارای قوس هایی بوده که شگفتی آن را دو چندان کرده است.

پنجره های خورشیدی نیز از دیگر عجایب این کلیسا است که دیدن آن ها خالی از لطف نمی باشد این پنجره ها در ضلع شمالی کلیسا قرار گرفته اند. علاوه بر این ها خزانه ای که گنجینه ای خاص بوده و در آن اشیای گران قیمت و با ارزش نگاهداری می شود.

بررسی اعداد و ارقام ثبت شده درباره ی کلیسای نوتردام

 • در بالای درب اصلی کلیسا و در ارتفاع بیست متری، 28 مجسمه سنگی نصب شده اند که نمادی از پادشاهان این کشور قبل از دوران مسیحیت می باشند.
 • ارتفاع برج های نوتردام که به 69 متر می رسد.
 • ارتفاع مناره ی کلیسای نوتردام نزدیک به 96 متر استط.
 • طول بنای کلیسا 130 متر و عرض آن 48 متر می باشد.
 • 43 متر بلندترین نقطه ی زیر سقف کلیسا از سطح زمین می باشد.
 • این کلیسا بر روی 75 ستون بنا شده است.
 • 113 پنجره ی خاص این کلیسا است.
 • وجود دو دستگاه ارگ که بزرگ ترین آن 7374 لوله دارد.
 • ناقوسی با 130 تن وزن و با زبانه ای نزدیک به 500 کیلو که در طول شبانه روز سه بار به صدا در می آید.

کلیسایی با سبک گوتیک

جالب است بدانید که کلیسای نوتردام به سبک گوتیک که یکی از بهترین و خاص ترین نمونه های هنری می باشد ساخته شده است. حال این سوال پیش می آید که سبک گوتیک چیست؟  به آثار هنری، تصاویر و مجسمه هایی که موضوع آن ها بر حسب داستان های دوران قدیم و جدید خلق شده باشد سبک گوتیک می گویند. شما با دیدن این تصاویر و مجسمه ها می توانید به راحتی بدون هیچ شرح و توضیحی به مضمون این آثار پی برد.

مهم ترین وقایع تاریخی در کلیسای نوتردام

این کلیسای با عظمت و خارق العاده جزء تاریخی ترین بناهای پاریس بوده و می توان ارزش و اهمیت آن را به صورت خلاصه وار این طور بیان کرد:

 • نوتردام در زبان فرانسه به معنی بانوی ما می باشد.
 • کلیسای نوتردام اولین و تاریخی ترین گنجینه و نماد کشور فرانسه است.
 • مراسم تاج گذاری ناپلئون بناپارت در این کلیسا و در سال 1804 انجام گردیده است.
 • تشییع ژنرال معروف دوگل در سال 1970 در کلیسای نوتردام برگزار گردید.
 • نگاهداری از نمادها و نشانه های مذهبی دین مسیحیت در کلیسای نوتردام به ویژه نماد تاج خاردار.
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه