همسر مهناز افشار به زودی محاکمه می شود

تاريخ : 29 ژوئن

جرم همسر مهناز افشار چیست ؟

به گزارش تسنیم، پرونده یاسین رامین برای رسیدگی در اختیار شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری کارکنان دولت قرار دارد و پیش از این، دو جلسه دادگاه با حضور متهم، وکیل مدافع متهم و نماینده حقوقی هلال احمر برگزار شده است.

همسر مهناز افشار به زودی محاکمه می شود, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شاکی پرونده مزبور است و با توجه به انتصاب میرحامد خانی به عنوان معاون حقوقی سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، او در جلسه سوم به عنوان نماینده حقوقی شاکی، در دادگاه حضور خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، اواخر مرداد سال ۹۵ بود که رسانه‌ها از بازداشت یاسر رامین پسر محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی دولت محمود احمدی‌نژاد و همسر مهناز افشار بازیگر سینما و تلویزیون خبر دادند.

چند روز پس از انتشار این خبر، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور قرار وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی و بازداشت متهم شرکت رشد وابسته به سازمان هلال احمر خبر داد و گفت: این پرونده با اعلام شکایت هلال احمر در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است و بازپرس برای متهم قرار وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی صادر کرده که متهم به‌لحاظ عجز از تودیع وثیقه به زندان معرفی شده است.

مجازات همسر مهناز افشار 

محمدعلی نجفی مشاور اقتصادی وقت رئیس‌جمهور دهم شهریور سال ۹۵ در همین ارتباط گفته بود: موردی نیز اخیراً مطرح شد که پسر یکی از مسئولان دولت قبل [یاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین]، شرکتی ایجاد کرد و واردات بخش خاص، مهم و گران‌قیمتی از دارو‌ها را به‌صورت انحصاری در دست گرفت و دارو‌هایی تقلبی یا با کیفیتی پایین وارد می‌کرد و سال‌ها مردم از آن استفاده می‌کردند. امروز مشخص شده که چندین میلیارد دلار از این طریق عاید جوانی شده که با یکی از خانم‌های هنرپیشه ازدواج و یکی از املاکش را که چند ده میلیارد تومان ارزش داشته به‌عنوان مهریه تقدیم خانم کرده است. این موارد و مواردی از این نوع فساد‌های اقتصادی است که در کشور فقط آثار منفی اقتصادی نداشته بلکه در حال نابودی اخلاق در مملکت بود و ذیل چتر تحریم‌ها، انزوا و عدم تعامل با دنیا در ارکان مختلف نظام رسوخ کرده و به فسادی نهادینه‌شده در کشور دامن می‌زد و مردم انتظار داشتند این وضع تغییر کند.

وکیل یاسین رامین نیز همان موقع به اظهارات نجفی واکنش نشان داد و با تکذیب کردن موضوع واردات شیرخشک‌های فاسد گفت که موضوع این پرونده یک اختلاف حساب بین شرکت موکلش و هلال احمر است که مبلغ آن کمتر از یک میلیون دلار است و بخش اعظمی از مدارک و اسناد مربوط به این موضوع از آلمان واصل شده و تنها بخش کوچکی باقی مانده که مستلزم حضور نماینده هلال احمر در آلمان و بررسی دفاتر حسابرسی است.

۱۲ اسفند ۹۵ و پس از ۷ ماه بازداشت که علت آن عجز از تودیع وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی عنوان شده بود، یاسین رامین از زندان آزاد شد.

پرونده رامین پس از صدور کیفرخواست برای رسیدگی به شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کارکنان دولت ارسال شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر از صدور حکم این پرونده در هفته آتی خبر داده بود.

به گزارش خبرآنلاین، موضوع شیرخشک‌ها هنوز بر سر زبان‌هاست، شیرخشک‌هایی که عده‌ای می‌گویند فاسد بوده و نوزادانی را نابینا کرده یا به کام مرگ کشانده. در پی پرونده چند سال گذشته شکایت هلال‌احمر از یاسین رامین، این موضوع حاشیه‌های زیادی پیدا کرد و گفته شد فرزند محمدعلی رامین، ‌با استفاده از نفوذ پدرش در دولت احمدی‌نژاد توانسته محموله‌ عظیمی از شیرخشک‌های فاسدشده را وارد و توزیع کند که سود کلان برای خودش داشته و ضررهای جبران‌ناپذیر برای بعضی خانواده‌ها.

این موضوع هنوز هم مطرح می‌شود و تنورش داغ است،‌ مخصوصا وقتی مهناز افشار، همسر یاسین رامین، فعالیت جدیدی را شروع می‌کند یا در شبکه‌های اجتماعی، درباره موضوعات مختلف واکنش نشان می‌دهد، هجمه‌ زیادی علیه او درباره فعالیت همسرش شدت می‌گیرد. این موضوع حتی به جایی رسید که این بازیگر که سخنگوی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» هم هست و برای بهبود وضعیت کودکان تلاش می‌کند، با گلایه از بعضی حرف‌ها، در یک نشست خبری، نسبت به این موضوعات واکنش نشان داد و خواست که تسویه‌حساب شخصی را از فعالیت اجتماعی او جدا کنند. او تاکید کرد که به اندازه منتقدان، پیگیر این موضوع است و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، آن را جنایتی غیرقابل بخشش می‌داند که لازم است به آن رسیدگی شود.

اما موضوع به اینجا ختم نشد و در ادامه، باز هم افرادی همان اتهامات را به یاسین رامین و مهناز افشار نسبت دادند، تا این که خبر رسید صبر این خانواده تمام شده و علیه مطرح‌کنندگان موضوع شیرخشک‌های فاسد، شکایتی تنظیم شده است. وحید مشگانی فراهانی، وکیل یاسین رامین در پرونده شکایت از مطرح‌کنندگان موضوع شیرخشک فاسد است. او در گفت‌وگو با خبرآنلاین چنین چیزی را شایعه می‌داند: «این موضوع از اساس شایعه است بنابراین از افرادی که شایعه شیرخشک‌های فاسد را علیه خانواده رامین مطرح کرده‌اند، شکایت کرده‌ایم و آن را رسیدگی قضایی می‌کنیم.»

گفت‌وگوی خبرآنلاین با وکیل یاسین رامین را در ادامه بخوانید:

آقای مشگانی، شما به عنوان وکیل آقای رامین‌، چه پاسخی به موضوع شیرخشک‌های فاسد و صحت و سقم این موضوع دارید؟

این موضوع شایعه است. همیشه شایعات پیرامون این خانواده وجود داشته مخصوصا از زمانی که یاسین رامین با مهناز افشار ازدواج کرد، این شایعات بیشتر هم شد. از بحث مهریه‌ میلیاردی گرفته تا خرید باشگاه استقلال، کاسبی از تحریم و سایر موارد که از جهت‌گیری‌های سیاسی نیز بی‌بهره نبوده است. هیچگاه هیچ کدام از این شایعات رسما اثبات نشد و جالب اینجاست که هیچ یک از منابعی که می‌توانست آنها را تکذیب کند هم تکذیب نکرد. ولی اوج این شایعات از زمانی بود که پرونده‌ای از سوی هلال احمر علیه یاسین رامین مطرح شد. بعد از آن بود که مباحثی مطرح شد درباره این که آقای رامین، شیرخشک‌های آلوده وارد کرده که منجر به مرگ یا نابینایی عده‌ای نوزاد شده است. این شایعه بیشتر از یک سال است مطرح شده و ما هر چه فراخوان داده‌ایم، تحقیق کرده‌ایم، بررسی و پیگیری کرده‌ایم، حتی یک پرونده ثبت شده شکایت در این زمینه ندیده‌ایم. همینجا باز هم این فراخوان را اعلام و تقاضا می‌کنیم دولت، نهادهای مسئول یا سازمان‌های مردم‌نهاد، کارگروهی تشکیل دهند تا در این مورد تحقیق شود و حتی اگر یک مصداق پیدا کنند که آقای رامین در این قضیه نقش داشته، او باید پاسخگو باشد. من به اندازه توانایی خودم تحقیق کردم و فرد متضرری بابت این موضوع پیدا نکردم. البته این سهم را به عنوان یک کنشگر اجتماعی در قالب یک وظیفه مدنی به عهده گرفتم و بعد از این که به نتیجه نرسیدم، تصمیم گرفته شد با شایعه‌سازان مقابله کنیم.

اما این موضوع که شما می‌گویید شایعه است، در جامعه گستردگی زیادی پیدا کرده.

بله به محض این که یک خروجی رفتاری از سوی آقای رامین یا همسرش خانم افشار در جامعه بروز پیدا می‌کند، خبرگزاری‌ها یا افراد عادی با جهت‌گیری‌های مختلف این شایعه را دوباره مطرح می‌کنند، مدتی این موضوع دست به دست می‌چرخد و فروکش می‌کند تا زمان بعدی. این ماجرا در طول این مدت به صورت تسلسل‌وار ادامه پیدا کرده تا این که مجبور شدیم فراخوانی بدهیم به نهادهای دولتی، سازمان دادگستری و قوه قضاییه، وزارت بهداشت، سازمان‌های مردم‌نهاد و هر شخص حقیقی. این فراخوان مبنی بر این است که هرکسی حتی یک مورد اعلام کند که فردی به واسطه چنین امری یعنی مصرف شیرخشک آلوده دچار مشکل شده، ما به آن رسیدگی می‌کنیم، اما مساله اینجاست که اصلا چنین چیزی وجود ندارد و گستردگی این شایعه ما را ناچار کرد از این افراد شکایت کنیم.

یعنی از افرادی که درباره شیرخشک‌های فاسد حرفی بزنند، شکایت می‌کنید؟

ببینید به هر حال حیثیت این خانواده بنا به این بازی تحت ‌الشعاع قرار گرفته، بنابراین طبیعی است تا زمانی که این موضوع به صورت رسمی اثبات نشود، هر کس به این شایعات دامن بزند و با حیثیت این خانواده بازی کند، چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب، چه شخص حقیقی و چه حقوقی، او را مورد پیگرد قرار دهیم.

تاکنون شکایتی هم کرده‌اید؟

بله. در حال حاضر نزدیک به ۴۰ نفر از اشخاص حقیقی به اتهام نشر اکاذیب و افترا در دادسرای جرایم رایانه‌ای تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و علیه سه خبرگزاری و روزنامه هم در داسرای جرایم فرهنگ و رسانه پرونده تشکیل شده. این افراد، کسانی هستند که به شوخی یا جدی این موضوع را مطرح می‌کنند، کسانی که می‌خواهند از این فضای مه‌آلود استفاده کنند و در شش ماه گذشته به این اتهامات واهی دامن زده‌اند. تا زمانی هم که کسی نتواند این اتهامات بی‌پایه و اساس را اثبات کند، این رویه را ادامه خواهیم داد. این موضوع شامل کامنت و توییت هم می‌شود و اشخاصی که این موضوع را بدون دلیل و مدرک در فضای مجازی از توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و … گرفته تا فضای واقعی مطرح کنند، از ناحیه مراجع قضایی مورد تعقیب قرار می‌دهیم.

اولین شخصی که چنین موضوعی را مطرح کرده چطور؟

با توجه به این که این موضوع به خیلی قبل برمی‌گردد، دشوار است اولین مطرح‌کننده این شایعه را پیدا کنیم. من خودم حدسیاتی دارم و فرد و خبرگزاری خاصی را حدس می‌زنم اما چون اطمینانی نسبت به این موضوع ندارم، نمی‌خواهم اظهارنظر قطعی در این زمینه داشته باشم.

سوالی که پیش می‌آید این است که اگر آقای رامین مقصر نبوده‌، اصلا چرا علیه او طرح دعوا شده؟

در پرونده‌ای که سازمان هلال احمر علیه آقای رامین اقامه دعوا کرده، من مستقیما وارد نشدم اما از آنجا که در جریان این موضوع قرار دارم، باید بگویم این طرح دعوا هنوز منجر به صدور هیچ حکمی نشده. این صرفا یک طرح دعوا بوده و روند خودش را طی خواهد کرد. موضوع نزاع یاسین رامین با هلال احمر هم شیرخشک آلوده نبوده، این بوده که هلال احمر می‌گوید من امانتی به شما سپردم که آن را به امری بگمارید و به زعم من نگماشته‌اید که این موضوع هم شدیدا مورد انکار موکل من بوده، اساسا این موضوع با شایعه شیرخشک‌های آلوده تفاوت دارد. این نکته لازم به توضیح است در تمام شکایاتی که نسبت به افراد منتشرکننده اکاذیب و شایعات که در مراجع دادگستری صورت گرفته، به مندرجات پرونده اخیر اشاره شده تا مراجع رسیدگی‌کننده با علم به عدم ارتباط موضوع مورد رسیدگی و شایعات منتشر شده، اقدام به تحقیق و تعقیب کند.

ولی آقای رامین چند ماه را هم در زندان سپری کرده.

درباره این که چرا آقای رامین در زندان بوده باید بگویم این موضوع نشان دهنده مجرم بودن نیست. در یک فرایند رسیدگی کیفری، بعد از تفهیم اتهام، قرار کیفری صادر می‌شود که آن فرد متهم یا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد از عهده قرار کیفری برآید. ایشان هم یا نتوانسته یا نخواسته که این قرار را تامین کند. بازداشت ایشان دلیلی بر محکوم و مجرم بودن نیست، این موضوع هم شامل همه در یک فرایند کیفری می‌شود. بعد از این که مبلغ این قرار، کمتر شد، موکل من تصمیم به تودیع چنین تامینی گرفت.

با همه این اوصاف، اگر ثابت شود که موضوع شیرخشک‌های فاسد شایعه نبوده و موکل شما در این مورد مقصر بوده چطور؟

اگر موکل من خطایی کرده باشد و اثبات شود، باید جوابگوی این خطا باشد. خانم افشار به عنوان همسر موکلم هم بر این موضوع تاکید کرده و من هم تاکید می‌کنم که به عنوان وکیل، دفاعی از این موضوع نخواهم داشت و او باید پاسخگو باشد ولی تا زمانی که رفتار خلاف قانونی را مرتکب نشده، لازم است حیثیت او حفظ شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي