نگاهی به مهم ترین دانستنیهای قبل از ازدواج

مهم ترین دانستنیهای قبل از ازدواج

دانستنیهای قبل از ازدواج، آمیزه ای عقلی و قلبی است که با فراگیری آن می توان آینده ای درخشان تر را در روابط احساسی و عاطفی شاهد بود. ازدواج امر مقدس و پاکی است که به واسطه فراگیری دانش ها و مهارت های لازم، می توان بدون مشکل از هقت خان آن گذشت.

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می‏رسند بزرگترین ‏آرزویشان این است که ازدواج کنند، با تاسیس زندگی مشترک زناشویی، استقلال و آزادی بیشتری بدست آورند، یار و مونس مهربان و محرم رازی‏ داشته باشند.

نگاهی به مهم ترین دانستنیهای قبل از ازدواج, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب‏ می‏کنند و برایش جشن می‏گیرند. زن برای مرد آفریده شده و مرد برای زن، و مانند مغناطیسی یکدیگر را جذب می‏کنند. راستی به ‏غیر از کانون گرم خانوادگی کجا را سراغ دارید که برای جوانان پناهگاه‏ مطمئنی باشد؟ علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده و اضطرابهای درونی نجات می‏دهد. در آنجاست که می‏توانند یار و مونس‏ با وفا و مهربانی پیدا کنند که در شدائد و گرفتاری ها یار و غم گسارشان‏ باشد.

دانستنیهای قبل از ازدواج

ازدواج به عنوان یک ارتباط عاطفی طولانی مدت و متعهدانه، همان قدر که ساده به نظر می رسد، پیچیدگی های ویژه ای هم دارد. یکی از دلایلی که برخی همسران بعد از مدتی از هم جدا می شوند و نمی توانند ارتباط شان را حفظ کنند، ناآگاهی از همین پیچیدگی هاست.

به نظر می رسد تا زمانی که یک نفر برخی آمادگی ها را در خود رشد و پرورش نداده باشد، لزوما با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مورد نظرش است، نمی تواند ارتباط پایداری در زندگی مشترک داشته باشد، چراکه وقتی این آمادگی ها نباشد، کم کم تنش ها شروع خواهد شد، ۲ طرف حرف هم را نخواهند فهمید، درگیری ها بیشتر خواهد شد و روز به روز طرفین بیشتر از هم دور خواهند شد. علیرضا عبدی، کارشناس ارشد مشاوره خانواده نوشت: در ادامه این مطلب به چند مورد از آمادگی های قبل از ازدواج اشاره می شود که باید با اطمینان از دارا بودن آن ها برای ازدواج اقدام کنید.

۱ -توانایی پذیرش علایق فرد دیگری در زندگی

در ازدواج، قرار است با فردی که دنیای دیگری دارد، علایق و نیازها، خصوصیات شخصیتی و خلقی متفاوتی از شما دارد و به طور کلی با فردی که با شما متفاوت است زندگی کنید و سازگار شوید. افسانه ها و ضرب المثل های عامیانه را کنار بگذارید، این که من و تو باید ما شویم یا من و تو یک روح هستیم در دو بدن به درد ازدواج بلندمدت نمی خورد. در واقع این عقاید نه تنها مفید نیست بلکه می تواند به رابطه آسیب هم برساند. وقتی طرفین رابطه ازدواج فردیت خود را به نفع رابطه کنار بگذارند، نه تنها بهبودی در رابطه ایجاد نمی شود بلکه پس از مدتی نارضایتی از رابطه شروع و اختلاف ها به شکل شدیدتری دیده می شود.

۲ -آمادگی مستقل شدن

برقراری ارتباط عاطفی مناسب با همسر نیاز دارد شما در بسیاری از ابعاد زندگی تان از خانواده مستقل شده باشید. در واقع انرژی روانی شما باید به سمتی برود که کمتر از خانواده نیرو بگیرید. به بیان دیگر شاید شما هم بارها شنیده اید که انسان ها غیر از این که بند ناف جسمانی دارند، بند ناف روانی هم دارند. جنین تا زمانی که در رحم مادر است، به بند نافی نیاز دارد که تمام زندگی اش را از آن می گیرد و درست بعد از تولد، همان چیزی که تمام زندگی اش بود، قطع می شود تا بتواند خودش را با شرایط جدید سازگار کند و به گونه ای دیگر زندگی کند.

۳ – خودشناسی برای حذف رفتارهای اشتباه

اگر فکر می کنید بعد از ازدواج همه مشکلات رفتاری تان برطرف می شود، اجازه دهید جسارت کنم و بگویم که اشتباه فکر می کنید! هیچ فردی این توانایی را ندارد که همه عیب های شما را حذف کند بنابراین قبل از ازدواج، دست به خودشناسی بزنید، ویژگی های شخصیتی و خلقی تان را بشناسید، الگوهای ناکارآمد ارتباطی تان را بشناسید و به اصلاح آن بپردازید و ضعف ها را تا جای ممکن برطرف کنید، در غیر این صورت در زندگی مشترک با مشکلات بی شماری مواجه خواهید شد.

۴ -انتظار نداشتن برای شاد شدن ۱۰۰ درصدی زندگی

اگر در دوران مجردی احساس شادی نمی کنید و از زندگی لذت نمی برید، احتمالا با ازدواج تان نیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد و نباید انتظار داشته باشید با ازدواج میزان رضایت تان از زندگی به ۱۰۰ درصد برسد. خوشبختی و خوشحالی واقعی از درون به وجود می آید و اتفاق ها و افراد بیرونی لزوما نمی توانند شادتان کنند. اگر در دوران مجردی و تنهایی به اندازه کافی نیرومند هستید که با مشکلات و اتفاق ها کنار بیایید، از زندگی لذت ببرید و با ویژگی های خودتان کنار بیایید، احتمالا با ازدواج نیز می توانید این کار را بکنید وگرنه باید قبل از ازدواج این مشکل را حل کنید.

نشانه هایی که باید آن را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگار «سلیم نیوز»؛ خیلی‌ها وقتی وارد یک رابطه جدی به ویژه برای ازدواج می‌شوند برایشان سوال‌های مختلفی درباره ماهیت و درست بودن انتخاب‌شان پیش می‌آید. مجله تایم به تازگی گزارشی را منتشر کرده که در آن به ۱۴ نشانه در زوج‌های موفق اشاره شده است.

شما می‌توانید به راحتی درباره فکرهایتان حرف بزنید
رابطه زمانی پیشرفت می‌کند که شما بتوانید با شریک‌تان به صورت آزادانه و صادقانه حرف بزنید. پیش برای هیچ موضوعی خط قرمز وجود ندارد و هر دو نفر احساس می‌کنند که حرفهایشان شنیده می‌شود. این ارتباط دو طرفه یکی از پایه‌های اساسی برای پیشرفت یک رابطه است.

هر کدام فضای خودتان را هم دارید
اگر شما به کسی عشق می‌ورزید به معنای این نیست که باید هر دقیقه‌تان را با هم باشید. طبیعی است که دو نفر که در یک رابطه جدی هستند اوقات زیادی را با هم بگذرانند اما هر کدام باید بتوانند علاقه‌مندی‌های خود را داشته باشند و زمانی را با دوستان‌شان بگذرانند. این فضای شخصی اجازه می‌دهد که شخصیت فردی هر طرف در کنار شخصیت زوجی رشد کند.

شما دعوا می‌کنید!
اختلاف نظر طبیعی است و اگر در رابطه‌ای هستید که هیچ وقت هیچ اختلاف‌نظر حتی جزئی هم نداشته‌اید احتمالا یک جای کار می‌لنگد. اما این را هم در نظر داشته باشید که کسانی که در رابطه‌ای سالم هستند دعواهایشان هم سازنده و عادلانه است. یعنی خبری از برچسب زدن و تحقیر طرف مقابل نیست. در دعوا و اختلاف نظر هم هدف اصلی فهمیدن نظرات طرف مقابل برای بهبود رابطه است نه گرفتن امتیاز از یکدیگر! وقتی هر طرف هم فهمید که اشتباه کرده است راه مشخص است: عذرخواهی می‌کند!

خودتان را هم دوست دارید
شما علاوه اینکه به نامزد یا زوج‌تان علاقه دارید خودتان را هم دوست دارید. پس رابطه‌تان را بر اساس یک رویا بنا نمی‌کنید. شما می‌دانید که نه خودتان و نه نامزدتان کامل نیستید و هر کدام نقص‌های خاص خودتان را دارید. بنابراین یکدیگر را بر اساس ارزش‌ها و معیارهایی که اکنون وجود دارد باید بپذیرید نه چیزهایی که در آینده ممکن است یک نفر تبدیل به آن شود.

با هم تصمیم می‌گیرید
کسی همه تصمیم‌ها را یک طرفه نمی‌گیرد. نه شما نه زوج‌تان! از اینکه چه فیلمی را ببینید تا اینکه چند بچه داشته باشید شما با هم تصمیم می‌گیرید و به حرفهای یکدیگر گوش می‌کنید. پس از اگر یکبار برای فیلم مورد علاقه یکی به سینما رفتید بار بعد نوبت دیگری است که فیلم خودش را انتخاب کند!

شما از بودن با هم لذت می‌برید
روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است. این به معنای آن نیست که شما هیچ مشکلی ندارید و همیشه فقط قرار است بخندید! اما به معنای این است که زمینه اصلی زندگی شما شاد است و حتی مسائل ساده هم مثل کامل کردن جمله هم یا دیدن فیلم با یکدیگر هم باعث شادی‌تان می‌شود.

 حفظ یک رابطه سالم قبل از ازدواج

روابط سالم پر از شادی و خوشحالی است

رابطه شما متعادل است
زمانی همسر یا نامزد شما مجبور است تا دیر وقت سر کار بماند. موقعی هم شما مجبور هستید از پدر و مادرتان نگهداری کنید. این از خصوصیات زندگی است. مسئله اصلی این است که در بلند مدت شما احساس کنید که زندگی متعادلی دارید.

با یکدیگر با مهربانی رفتار می‌کنید
هیچ چیز مهمتر از آن نیست که با کسی که دوستش دارید با مهربانی و ادب برخورد کنید. با او همدلی داشته باشید و نگران حالش شوید. اگر می‌بینید که به غریبه‌ها بیشتر از شریک‌ زندگی‌تان احترام می‌گذارید یک قدم به عقب بردارید و نگاهی دوباره به اولویت‌های زندگی‌تان بیندازید.

به یکدیگر اطمینان دارید
یک رابطه سالم بر اساس اطمینان و اعتماد است. رابطه شما باید خالی از راز و رمز باشد. در صورتی که نمی‌توانید به شریک‌تان اطمینان کنید همیشه در ذهن‌تان شک و تردید وجود دارد باید خودتان و رفتارهای او را با یک مشاور بررسی کنید.

شما اجازه عبور از مسائل را می‌دهید
شریک‌تان شما را اذیت می‌کند شما هم حتما کارهایی می‌کنید که او آزار می‌بیند. حرفهایی می‌زنید که قصدی از آنها ندارید و سوءتعبیر می‌شود. شاید زمانی بی‌ملاحظه رفتار کنید. از دست هم ناراحت می‌شوید اما سرانجام اجازه عبور از مسائل را می‌دهید و یکدیگر را می‌بخشید.

شما صمیمی هستید
رابطه زناشویی بخش مهمی از یک زندگی مشترک است اما همه آن نیست. رابطه اصلی نزدیکی در صمیمیت و ارتباط قوی زوج‌ها با یکدیگر است. اگر در یک رابطه سالم هستید احساس ارتباط نزدیک دارید.

رابطه شما محل امن شماست
رابطه شما باید محل امن و باثبات‌ترین نقطه زندگی‌تان باشد. وقتی از سر کار به خانه برمی‌گردید احساس آرامش داشته باشید. این به معنای آن نیست که شما دعوا نمی‌کنید و اختلاف نظر ندارید! شما اما وقتی اوضاع در زندگی‌تان سخت شود می‌تواند با شریک زندگی‌تان حرف بزنید و مسائل را با او در میان بگذارید.

شما با شریک زندگی‌تان حرف می‌زنید

وقتی نگرانی یا دغدغه‌ای دارید شریک‌زندگی‌تان مهمترین کسی است که می‌توانید با او حرف بزنید. اگر در فضای مجازی دنبال حرف زدن درباره دغدغه‌هایتان هستید و دیگران را به همسر یا نامزدتان ترجیح می‌دهید یک جایی در رابطه شما مشکل وجود دارد.

شما کلمات جادویی را به هم می‌گوئید
«دوستت دارم»،«ممنونم» و «عذر می‌خواهم»؛اینها کلمات جادویی هستند که در یک رابطه سالم زیاد شنیده می‌شوند!

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي