نکاتی ویژه برای خانه تکانی راحت

تاريخ : 18 فوریه

نکاتی ویژه برای خانه تکانی راحت

 

نکاتی ویژه برای خانه تکانی راحت, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد.ما در این بخش برای راحتی خانه تکانی عید نوروز مراحلی را به شما پیشنهاد می دهیم که میتوانید با استفاده از این برنامه به همه کارهایتان برسید.

۱ـ برنامه‌ریزی کنید

شما می‌توانید برای آن که کارهای منزل را آسان‌تر انجام دهید به سادگی یک برنامه‌ریزی داشته باشید. اصلا لازم نیست که شما از اول صبح تا بعدازظهر کارهای منزل را انجام دهید؛ بلکه می‌توانید با تقسیم کردن کارها به روزهای مختلف هفته، کم تر به خود فشار بیاورید و انرژی کمی در یک روز مصرف کنید تا بتوانید به کارهای دیگر مثل مطالعه، رسیدگی به کارهای بیرون از منزل یا حتی کار کردن خارج از منزل بپردازید.

اگر قرار است مثلا در طبقه پایین منزل به شستن لباس‌ها بپردازید یا باغچه منزل را مرتب کنید، سعی کنید کارهایی که مربوط به طبقه پایین یا حیاط است را هم زمان انجام دهید تا لازم نباشد دائم از پله‌ها بالا و پایین بروید. شما باید کارهای منزل را او لویت بندی کنید و کارهایی را که لازم است حتما انجام دهید، امروز انجام دهید؛ انجام کارهایی که چندان ضروری نیستند را به روزهای بعد موکول کنید.

۲ـ کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید

اگر قرار است تمام منزل را خانه تکانی کنید، تمام این کارها را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید و هر روز بخشی از کارها را انجام دهید. بسیاری از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌های کثیف را جمع کرده و آن ها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در یک روز، بشویند.

حال برخی از خانم‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند و بعضی حسابی به خودشان سخت می‌گیرند و آستین‌هایشان را بالا می‌زنند با دست لباس‌ها را می‌شویند. تازه پس از آن، لباس‌های خیس را که سنگین‌تر هم شده‌اند از حمام یا آشپزخانه تا حیاط یا ایوان حمل می‌کنند که آن‌جا روی بند خشک شوند.

انجام این فعالیت‌های سنگین و زیاد، شما را حسابی خسته می‌کند و تمام انرژی شما را می‌گیرد. بنابراین بهتر است هر روز یک بخش از لباس‌ها، پرده‌ها یا ملافه‌ها را بشویید و خشک کنید یا به جای ساعت‌ها بالا و پایین گذاشتن وسایل انباری برای مرتب کردن آن، هر روز بخشی از آن را مرتب کنید تا کار شما ظرف چند روز تمام شود.

۳ـ کارهای سنگین و سبک را یکی در میان انجام دهید

بعضی از کارهای خانه انرژی کمی از شما می‌گیرند ولی بعضی دیگر شما را کاملا خسته می‌کنند. بهترین روش آن است که شما یک کار سبک مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهید و به دنبال آن یک کار سنگین‌تر مثل جاروبرقی کشیدن اتاق‌ها را انجام دهید، سپس یک فعالیت سبک را انجام دهید.

با این روش به عضلات و مفاصل خود استراحت می‌دهید و می‌توانید ساعات طولانی‌تری به فعالیت بپردازید. به علاوه اگر قرار است یک کار منزل (که لازم است حین انجام آن بایستید) مثل ظرف شستن یا جاروبرقی کشیدن را انجام دهید، به عنوان فعالیت بعدی، کاری را انجام دهید که بتوانید نشسته به انجام آن مشغول شوید؛ مانند سالاد تهیه کردن و دوخت و دوز. به این ترتیب شما به صورت متناوب به یک گروه از عضلات و مفاصل‌تان استراحت می‌دهید.

۴ – استراحت دوست داشتنی

در بین انجام کارهای منزل به خودتان استراحت بدهید. این استراحت می‌تواند به حفظ انرژی شما کمک شایانی کند. آرام روی تخت دراز بکشید و به بدن خود آرامش بدهید. لازم نیست به خواب بروید؛ فقط به صدای بدن‌تان گوش دهید… حتی می‌توانید نفس‌هایتان را بشمارید. برای استراحت کردن، لازم نیست حتی خسته شوید و از پا دربیایید.

۵ – از دیگران کمک بگیرید

این که شما مادر خانواده هستید، اصلا به این معنی نیست که خودتان باید تمام کارهای منزل را برعهده بگیرید. نگران نباشید، با اندکی کار کردن بچه‌ها از درس خواندن عقب نمی‌افتند! کارهای منزل را بین افراد خانواده تقسیم کنید و مسؤولیت مرتب کردن و جاروبرقی کشیدن اتاق کودکان را به خودشان بسپارید.

می‌توانید از افراد خانواده بخواهید خودشان لباس‌هایشان را بشویند. فراموش نکنید حتی کودکان هم می‌توانند در انجام کارهای منزل به شما کمک شایانی کنند. اگر وضعیت اقتصادی خانواده اجازه می‌دهد، می‌توانید برای انجام کارهای سنگین، مثل شست و شوی شیشه‌ها یا شستن فرش‌ها و خانه تکانی یک کارگر استخدام کنید.

۶ـ در آشپزخانه

همه بانوان عاشق آشپزخانه ای بزرگ و جادار هستند که ظرفشویی آن در مقابل پنجره باشد ولی در کنار این دکوراسیون ظاهری، شما می‌توانید با انجام تغییراتی در آشپزخانه، کارهای روزانه خود را آسان‌تر انجام دهید.

خریدن ابزارهای الکتریکی مدرن(وسایل آشپزخانه مدرن) می‌تواند در آسان‌تر کردن کار شما کمک زیادی باشد، مثلا شما می‌توانید با خرید یک خردکن برقی از خردکردن مواد غذایی با دست بی‌نیاز شوید یا با استفاده از یک مخلوط کن از هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی خاطر جمع ‌شوید.

از قیچی برای پاره کردن درب کارتن‌های مواد غذایی استفاده کنید به جای این که با دست با آن ها کلنجار بروید؛ می‌توانید یک سبد بزرگ که بر شانه می‌اندازید؛ تهیه کنید و مواد غذایی را پس از خرید کردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهید به جای این که چندین کیسه پلاستیک را دور انگشتان‌تان بیاندازید.

استفاده از چرخ خرید هم گزینه مناسبی است. خاموش نکنید هنگام خرید ظروف آشپزخانه، دیگ‌ها، قابلمه‌ها و بشقاب‌ها و کاسه‌های سبک‌تر را انتخاب کنید. وسایلی را که بیشتر با آن ها سر و کار دارید در طبقاتی از بوفه و کمد یا کابینت بگذارید که بتوانید به آسانی و بدون کشیدن بدن‌تان به آن ها دسترسی پیدا کنید، ارتفاع بین شانه و ران شما مناسب است.

اگر وسایل در طبقاتی قرار گرفته‌اند که دسترسی به آن ها دشوار است از کسی بخواهید تا به شما کمک کند یا از یک نردبان یا صندلی ایمن بالا بروید و وسیله موردنظرتان را بردارید. وارد کردن کشش‌های نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام کارهای خانه، می‌تواند شما را دچار گرفتگی و درد عضلات یا آرتریت کند.

۷ـ از خدمات شرکت‌های خدماتی استفاده کنید

این روزها، بیشتر خانم‌های شاغل، وقت ندارند که روزهای زیادی را به خانه تکانی اختصاص دهند، بنابراین اگر شما در این گروه از بانوان قرار دارید، بد نیست که از خدمات شرکت‌های خدماتی استفاده کنید. شما می‌توانید شستن فرش‌ها، موکت‌ها و حتی پرده را به آن ها واگذار کنید.

اگر در یک آپارتمان اقامت دارید، می‌توانید با توافق سایر همسایگان، شست و شوی راه پله‌ها، حیاط و پارکینگ را به این شرکت‌ها واگذار کنید. به این ترتیب در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کرده‌اید و از سوی دیگر فشار کم تری را به خود وارد کرده‌اید.

۸ـ انعطاف‌پذیر باشید

ممکن است شما برنامه‌ریزی کرده باشید که تمام وسایل منزل را نظافت کنید، تمام شیشه‌ها را پاک کنید، اوضاع باغچه را سر و سامان دهید، حیاط و ایوان را حسابی بشویید و انباری را مرتب کنید. ممکن است برنامه‌ریزی دقیقی هم کرده باشید ولی در نهایت نتوانید در پایان یک روز یا در آخرین روزهای سال کهنه تمام، کارهای موردنظرتان را انجام دهید.

و همین موجب نگرانی و استرس شما شود. ولی کافی است انعطاف‌پذیر باشید؛ مطمئن باشید، رسیدن به تمام اهداف‌تان امکان‌پذیر نیست، بنابراین رسیدگی به درصد قابل قبولی از کارهایتان را به حساب موفقیت بگذارید و شاد باشید! قرار نیست که با یک خانه تکانی خودتان را از پا درآورید.

۹ـ کم تر آشپزی کنید

بد نیست در روزهای خانه تکانی، کمی هم حکومت نظامی در منزل برقرار کنید! بدون شک برای شما دشوار است در هنگام انجام کارهای سنگین خانه تکانی، سه وعده غذای گرم نیزبرای اعضای خانواده بپزید. بنابراین در یک جلسه خانوادگی اعلام کنید که به عنوان مثال در این روزها که شما مشغول خانه تکانی هستید، فقط ناهار را می‌پزید و برای شام یک غذای حاضری تهیه می‌کنید. در این صورت شما از فشار کاری وارد بر خودتان می‌کاهید و می‌توانید به انجام امور نظافت منزل بپردازید.

۱۰ـ موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید

کار کردن و خانه تکانی در فضای ساکت منزل، شاید خسته کننده و طاقت فرسا باشد؛بنابراین در حین خانه تکانی، موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید یا صدای رادیو را باز کنید. شما ذهن‌تان به موسیقی یا اخبار رادیو مشغول می‌شود و کم تر متوجه گذشت زمان خواهید شد.

۱۱ـ شست و شوی حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌ای برای شست و شوی حمام و استفاده از وایتکس و مایعات جرم گیر روی اشیای چینی حمام، اختصاص ندهید برای این که در وقت خود صرفه‌جویی کنید، شست و شوی حمام را به وقتی که خودتان قرار است به حمام بروید، موکول کنید.

۱۲ـ یک بار به خرید بروید

شما برای خانه تکانی به مواد و وسایل متفاوتی نیاز دارید؛ پودر لباسشویی، مایع جرم‌گیر، جارو، دستمال گردگیری، کیسه جاروبرقی، مایه شیشه‌شوی، برس، و… بنابراین ممکن است برای خرید هر یک از آن ها، هر بار از منزل خارج شوید و وقت و انرژی خود را هدر دهید.

بهترین راه‌کار این است که یک لیست تهیه کنید و تمام مواد و وسایل مورد نیاز برای خانه تکانی را در آن یادداشت کنید. وقتی از کامل بودن فهرست خودتان مطمئن شدید، از یکی از اعضای خانواده بخواهید که اقلام آن فهرست را یک جا برایتان خریداری کند ، یا خودتان یک روز را به خرید اختصاص دهید و اقلام مورد نیازتان را یک دفعه تهیه کنید.

۱۳ـ خوش اخلاق باشید

غر نزنید! درست است که خانه تکانی دشوار و خسته کننده است، ولی قرار نیست زندگی را به کام اعضای خانواده تلخ کنید. اگر دوست ندارید، می‌توانید خانه تکانی را انجام ندهید ولی اگر این کار را انجام می‌دهید، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانایی‌هایتان انجام دهید تا بیش از اندازه خسته نشوید. سایر اعضای خانواده به روی خوش شما در روزهای پایانی سال و در آستانه سال نو، بیشتر نیاز دارند تا پاکیزگی منزل.

۱۴ـ تاکسی سرویس نشوید

روزهای پایانی سال، روزهایی است که ترافیک خیابان‌ها بسیار سنگین است و هر رفت و آمد در شهر، ساعاتی طولانی وقت شما را می‌گیرد. شما به عنوان مادر خانواده، قرار نیست نقش تاکسی سرویس را بازی کنید! حداقل در این روزها از یکی دیگر از اعضای خانواده بخواهید مسؤولیت رفت و آمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعکس برعهده بگیرد ، یا حداقل در این روزها از سرویس مدرسه استفاده کنید. شما حتی می‌توانید از کودک‌تان بخواهید، خودش به تنهایی این مسیر را طی کند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي