معرفی کتاب تاریخ ایران مدرن از یرواند آبراهامیان

تاريخ : 16 تیر

در مورد تاریخ ایران نویسندگان مختلفی کتاب های زیادی نوشته اند. یرواند آبراهامیان نیز یکی از نویسندگانی است که در مورد تاریخ ایران، کتاب با نام « تاریخ ایران مدرن» نگارش کرده است. برای آشنایی با کتاب تاریخ ایران مدرن اثر یرواند آبراهامیان این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد تاریخ ایران مدرن و تاریخ مدرن یرواند آبراهامیان می خوانید.

معرفی کتاب تاریخ ایران مدرن از یرواند آبراهامیان

معرفی کتاب تاریخ ایران مدرن از یرواند آبراهامیان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کتاب تاریخ ایران مدرن

نویسنده : یرواند آبراهامیان

برگرداننده : محمدابراهیم فتاحی

ناشر : انتشارات دانشگاه کمبریج

ناشر فارسی: نشر نی

مکان ناشر فارسی: تهران

تاریخ نشر : ۲۰۰۸

تاریخ نشر فارسی : ۱۳۸۹

شابک : ‎۹۷۸۰۵۲۱۵۲۸۹۱۷

تعداد صفحات :۲۲۸

موضوع : تاریخ ایران، از قاجاریه تا جمهوری اسلامی

زبان : انگلیسی/فارسی

معرفی کتاب تاریخ ایـرانـ مدرن از یرواند آبراهامیان

تاریخ ایران مدرن A History of Modern Iran کتابی است که توسط یرواند آبراهامیان در تاریخ ۲۰۰۸ نوشته شده و توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است. این کتاب مشتمل بر ۳۱ فصل می‌باشد که به بررسی و بیان اتفاقات در ایران از ابتدای دوره قاجار تا زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد پرداخته است.

محتوای کتاب یرواند آبراهامیان

تاریخ ایران مدرن در ارزیابی ریشه‌ای از تاریخ معاصر ایران، علاوه بر بررسی جامع قرن بیستم، موضوعاتی نظیر اکتشاف نفت، دخالت‌های خارجی، نقش خاندان پهلوی و همچنین انقلاب ۱۳۵۷ و ظهور جمهوری اسلامی را مورد واکاوی دوباره و دقیق قرار داده است. ایران در این‌بین تجربیات دیگری را نیز از سر گذرانده است که از جمله می‌بایست به جنگ عراق، دگرگونی‌های جامعه در سه دههٔ اخیر و از همه تازه‌تر، توسعه و گسترش دولت و مبارزه برای قدرت در میان نخبگان قدیمی، روشنفکران و طبقه متوسط تجاری اشاره کرد.

یرواند آبراهامیان که یکی از ممتازترین تاریخ‌ نویسان ایران کنونی به‌ شمار می‌رود، در این اثر همزمان با بررسی فراز و نشیب‌های سیاست‌های بین‌ المللی و منطقه‌ای کشور، با چیره‌گی هرچه تمام‌تر مردم ایران را در کانون توجه خود قرار داده است. مردمی که طی یک قرن تحمل جنگ و انقلاب هم‌چنان به بقای خود ادامه داده‌اند. این کتاب در واقع به این مردم و نیز انعطاف‌پذیری آنان هم‌زمان با ظهور این کشور به‌ مثابه یکی از توانمندترین قدرت‌های خاورمیانه، تقدیم شده است. پروفسور آبراهامیان، استاد ممتاز تاریخ در کالج باروک دانشگاه شهر نیویورک است. وی آثار متعددی را در کارنامه پژوهش‌های دانشگاهی‌اش ثبت کرده است که پرآوازه‌ ترین آن‌ ها کتاب ایران بین دو انقلاب است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي