قرص آتورواستاتين + عوارض و موارد مصرف قرص آتورواستاتين

خیلی از افراد بعد از گرفتن آزمایش چربی خون و کلسترول، برای کنترل مجبور آن به استفاده از قرص آتورواستاتین که در دوزهای مختلف 10 _ 20 _ 40 _ 50 روی می آورند. ما در مطلب زیر درمورد موارد مصرف و عوارض آن برای شما شرح میدهیم.

قرص آتورواستاتين + عوارض و موارد مصرف قرص آتورواستاتين

معرفی قرص آتورواستاتین

طبقه بندی مارتیندل : داروهای قلبی عروقی

طبقه بندی درمانی : داروهای قلبی-عروقی > داروهای ضد چربی > مهارکننده های هیدروکسی متیل گلوتاریل کوآنزیم A ردوکتاز

رده درمانی: کاهنده چربی خون

موارد مصرف آتورواستاتین

موارد مصرف آتورواستاتین چربی ها به راحتی در بافت های بدن ذخیره می شوند تا بعدا به عنوان منبع انرژی استفاده شوند . کلسترول یک نوع چربی (لیپید) می باشد که در کبد از چربی های غذای مصرفی شما ساخته می شود. زمانی که میزان کلسترول در خون شما افزایش یابد هایپرکلسترومیا (افزایش چربی خون ) رخ می دهد. با این وجود کلسترول بالا ممکن است در شما احساس بیماری ایجاد نکند اما عوارض پنهان ناشی از آن در حال وقوع است.

کلسترول بالا در عروق خون رسوب می کند و به مرور زمان دیواره عروق را سخت می کند . این عارضه موجب تنگ شدن عروق کاهش جریان خون و افزایش خطر بیماری های قلب و عروق از جمله سکته های قلبی و مغزی می شود.

آتورواستاتین دارویی از دسته استاتین ها می باشد که کلسترول خون را با مهار کردن آنزیم های سازنده ی کلسترول کاهش می دهد. کاهش کلسترول ، ریسک بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

آتورواستاتین همچنین در افرادی که مستعد بیماری های قلب و عروق هستند(حتی با وجود کلسترول نرمال خون ) ریسک این بیماری ها را کاهش می دهد. آتورواستاتین علاوه بر کاهش کلسترول خون به میزان کمتری تری گلیسیرید خون را کاهش می‌دهد.

موارد مصرف و عوارض قرص آتورواستاتین (Atorvastatin)

مکانیسم اثر قرص آتورواستاتین قرص آتورواستاتین مانند بقیه استاتینها با مهار آنزیم HMG COA ردوکتاز در کبد عمل می‌کند. HMG COA در بیوسنتز کلسترول نقش اساسی دارد.

‎پیش از مصرف آتورواستاتین

در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. ‎

در صورت سابقه ابتلا به مشکلات کبدی یا هرگونه بیماری که مسبب عارضه کبدی شده است به پزشک خود اطلاع دهید.

‎در صورتی که مشکلات عضلانی مانند گرفتگی یا درد عضلانی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

‎در صورتی که سابقه تیروئید کم کار،سکته و یا خونریزی مغزی دارید حتما به پزشک خود بگویید.

‎در صورت حساسیت به هرگونه دارو، پزشک خود را مطلع نمایید.

نحوه مصرف آتورواستاتین

این دارو به صورت قرص ۱۰،۲۰،۴۰ میلی گرمی در ایران موجود می باشد و مقدار مصرف روزانه دارو با توجه به شرایط شما توسط پزشک محاسبه می شود.

‎معمولا آتورواستاتین به صورت یک بار در روز تجویز می شود.

آتورواستاتین را در زمان مشخصی از روز, هر زمانی که راحتید، مصرف نمایید . این دارو با غذا تداخل ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.

در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دو برابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه های دارویی آتورواستاتین

معمولا درمان با قرص آتورواستاتین طولانی مدت می باشد لذا با پزشک خود در ارتباط باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را به طور منظم انجام دهید تا پیشرفت درمانی شما ارزیابی شود.

مصرف قرص آتورواستاتین را تا زمانی که پزشک برای شما تجویز کرده است ، ادامه دهید .

یک رژیم غذایی سالم، محدود کردن مصرف الکل، کاهش نمک در رژیم غذایی ،ترک سیگار و داشتن فعالیت بدنی مناسب همراه با مصرف آتورواستاتین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی معمول، باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از آتورواستاتین می شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.

خانم ها در مدت درمان با آتورواستاتین باید از یک روش جلوگیری از بارداری مناسب استفاده نمایند و در صورتی که حین درمان ، بارداری رخ داد، فوراً به پزشک اطلاع دهند.

موارد مصرف و عوارض قرص آتورواستاتین (Atorvastatin)

‎عوارض ناشی از آتورواستاتین

درد و گرفتگی عضلانی یکی از عوارض شایع آتورواستاتین می باشد ، در صورت بروز این عارضه ، به پزشک خود مراجعه نمایید به دلیل این که احتمال بروز عارضه ای نادر اما جدی عضلانی در اثر مصرف آتورواستاتین وجود دارد، جهت بررسی های لازم مراجعه به پزشک در صورت درد عضلانی لازم است .

برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف قرص آتورواستاتین از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.

تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.

در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر می باشد.

احساس تهوع ، سو هاضمه و نفخ ناشی از قرص آتورواستاتین با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب یا پر ادویه برطرف می شود .

احتمال خونریزی بینی، علائمی شبیه به سرماخوردگی(مانند آبریزش بینی یا عطسه) با مصرف قرص آتورواستاتین وجود دارد . در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید .

میالژی و افزایش آنزیم‌های کبدی (البته اصولاً آتورواستاتین کم عارضه‌ترین داروی گروه استاتین‌ها است)، ضایعات پوستی از دیگر

عوارض خاص اما مهم آتورواستاتین

در صورت کشیدگی و درد شدید عضلانی خصوصا در پاها، احساس بیماری و ضعف و یا تب بالا به پزشک خود مراجعه نمایید .

در صورت تنگی نفس یا سرفه بدون علت، پیش از مصرف نوبت بعدی دارو، به پزشک مراجعه نمایید .

در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه