عوارض قرص سیپروهپتادین + موارد مصرف قرص سیپروهپتادین

تاريخ : 30 آوریل

نوعی آنتی‌هیستامین که برای درمان چاقی مورد استفاده قرار می گیرد قرص سیپروهپتادین می باشد. عوارض قرص سیپروهپتادین را در مطلب زیر به همراه موارد مصرف قرص سیپروهپتادین برای شما می گذاریم.

عوارض قرص سیپروهپتادین 

عوارض قرص سیپروهپتادین + موارد مصرف قرص سیپروهپتادین, جدید 1401 -❤️ گهر

موارد مصرف قرص سیپروهپتادین

 

قرص سیپروهپتادین (Cyproheptadin) نوعی آنتی‌ هیستامین است که برای چاقی استفاده می‌شود.سرگیجه،خواب آلودگی و یبوست از عوارض قرص سیپروهپتادین است

همانطور که چاقی بیش از حد مورد علاقه افراد نیست لاغری بیش از اندازه هم خوشایند نبوده و چه بسا باعث مشکلات جسمی و روحی همچون عدم اعتماد به نفس و… در فرد گردد. از این رو درمان چاقی و لاغری هر دو به مراتب با اهمیت هستند. یکی از داروهایی که به عنوان داروی افزایش اشتها در رفع مشکلات لاغری تجویز می‌شود قرص سیپروهپتادین است اما در اصل یک نوع آنتی هیستامیناست.

قرص سیپروهپتادین چیست؟

عوارض قرص سیپروهپتادین + موارد مصرف قرص سیپروهپتادین, جدید 1401 -❤️ گهر

سیپروهپتادین (Cyproheptadin) به گروهی از داروها تعلق دارد که نسل اول آنتی‌هیستامین نامیده می‌شوند. این دارو مانع آزادسازی هیستامین می‌شود، هیستامین یک ماده شیمیایی در بدن است که واکنش‌های حساسیتی مثل آبریزش بینی، اشک چشم، عطسه و خارش را ایجاد می‌کند. این دارو برای تسکین علایم حساسیت مثل تب یونجه و برخی از حساسیت‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دارو به خوبی از دستگاه‌ گوارش جذب می‌گردد. اثر آن ۶۰–۱۵ دقیقه پس از مصرف خوراکی ظاهر می‌گردد. دفع آن کلیوی و اغلب بصورت متابولیت طی ۲۴ ساعت صورت می‌گیرد.

سیپروهپتادین و چاقی

مصرف قرص سیپروهپتادین برای افزایش وزن در حال زیاد شدن است و متاسفانه تعدادی از مردم بصورت خودسرانه مبادرت به مصرف آن می‌کنند اما باید بدانید اثرات داروی سیپروهپتادین موقت بوده و به محض قطع شدن وزن دریافت شده برمی‌گردد.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 موارد مصرف  درمان علایم حساسیت‌ها
خارش
کهیر در اثر سرما
التهاب حساسیتی ملتحمه
افزایش اشتها
سردردهای خوشه‌ای عروقی
 عوارض  خشکی دهان، خواب‌آلودگی، سفت شدن ترشحات دستگاه تنفس، تاری دید، شلی بدن، افزایش وزن، سرگیجه، یبوست و دل درد
 تداخل دارویی
داروهای مهارکننده مونوآمینو اکسیداز، باربیتورات‌ها ، آرامبخش‌ها، داروهای خواب‌آور و یا داروهای ضداضطراب

عوارض قرص سیپروهپتادین + موارد مصرف قرص سیپروهپتادین, جدید 1401 -❤️ گهرقرص سیپروهپتادین

مقدار و نحوه مصرف

می‌توانید قرص سیپروهپتادین را قبل یا بعد از هر وعده غذایی میل کنید. برخی از افراد این قرص را همراه با مقدار زیادی آب میل مصرف می‌کنند. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، نگران نباشید دوز بعدی را در زمان مشخص خود بخورید و به برنامه عادی مصرف آن ادامه دهید.

اگرچه برای اطلاع از مقدار مصرف دارو باید پزشک مشورت کنید اما به طور کلی پزشکان مقدار مصرف زیر را برای بزرگسالان و کودکان توصیه می‌کنند:

  • بزرگسالان: در درمان آلرژی مقدار ۴ میلی‌گرم ۳ الی ۴ بار در روز و حداکثر ۳۲ میلی‌گرم در روز مصرف می‌شود. در میگرن ۴ میلی‌گرم تجویز که درصورت نیاز پس از نیم ساعت تکرار می‌شود. مقدار مصرف نگهدارنده آن ۴ میلی‌گرم هر ۴ تا ۶ ساعت است.
  • کودکان: در کودکان ۲ تا ۶ سال، ۲ میلی‌گرم ۲ الی ۳ بار در روز و حداکثر ۱۲ میلی‌گرم مصرف می‌شود.

عوارض قرص سیپروهپتادین + موارد مصرف قرص سیپروهپتادین, جدید 1401 -❤️ گهر

توجه: اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه‌های جدی همچون سردرگمی، توهم، افکار یا رفتار غیر معمول، تشنج، زنگ در گوش شما، ضربان یا تپش قلب سریع، کبودی یا خونریزی، ادرار کمتر از حد معمول، زردی یا کم رنگی پوست، ادرار تیره رنگ، تب یا ضعف غیر معمول شدید مصرف این دارو را متوقف نموده و سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي