شمالی یا جنوبی بودن ساختمان یعنی چه؟

تاريخ : 12 ژوئن

حتما شما هم مثل ما ابهام بزرگی در مورد ساختمانهای شمالی و جنوبی دارید!  سعی داشته ایم در این مطلب تا حدودی ابهام شما را برطرف کنید و خیلی روان به شما توضیح دهیم.

وقتی وارد یک خیابان اصلی می شوید قطعا کوچه هایی هم در چپ و راست آن وجود دارد.

توضیح تصویری شمالی یا جنوبی بودن ساختمان

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان یعنی چه؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

خانه های شمالی جنوبی

اگر شما داخل یک خیابان بایستید طوری که دست راست شما رو به طلوع آفتاب (شرق) باشد قطعا روبروی شما شمال و پشت سر شما جنوب خواهد بود ، اگر ساختمانی در روبرو دیدید این ساختمان شمالی (ساختمانهای شمالی معمولا حیاطشان جلو است) و اگر در پشت سرتان ساختمانی بود جنوبی (ساختمانهای جنوبی معمولا پشت خانه حیاط است)خواهد بود

شمالی یا جنوبی بودن ساختمان یعنی چه؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر شمالی یا جنوبی بودن ساختمان یعنی چه؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

خانه های شرقی غربی

ساختمانهایی شرقی غربی هم وجود دارند که اگر طوری بایستید که صورت شما رو به آفتاب باشد (شرق) خانه های روبرو را شرقی و خانه های پشت سر شما غربی خواهند بود ، حال اگر این خانه های حیاطشان جلو باشد یعنی شمالی ساخته شده اند و اگر عقب باشد یعنی جنوبی ساخته شده اند

 

حالا اگر با توضیحات بالا کامل متوجه نشدید توضیح جامع تری در ادامه برای شما تهیه کرده ایم 

اصولاً ساختمانی را شمالی می گویند که ورودی آن از گذر (کوچه یا خیابان) به داخل حیاط باز می شود و شمال ملک به پلاک مجاور ختم می شود.
بنای جنوبی ساختمانی است که ورودی آن از گذر به داخل سطح اشغال بنا باز می شود و حیاط در جنوب ملک است.

در ساختمان های شمالی سازه از سمت جنوب (حیاط) نور مستقیم و از سمت شمال نور غیر مستقیم (از نورگیر) دارد.
در ساختمان های جنوبی ملک از هر دو طرف نور مستقیم دارد.

در سازه های جنوبی میزان سطح اشغال مفید طبقات به دلیل عدم نیاز به نورگیر اضافی بیشتر از نمونه شمالی است . آپارتمان های آن ها مرغوب و تعداد پارکینگ های قابل ایجاد در آن ها بیشتر و به همین دلیل ، معمولاً گران تر هستند.

در ساختمان های به اصطلاح دوکله ، نحوه ساخت معمولاً مشابه سازه های جنوبی است اما نحوه قرار گرفتن سازه در شمال یا جنوب زمین بستگی به فرم غالب محله و نقشه های تفصیلی گذر دارد.

مزایای خانه های شمالی و جنوبی چیست ؟

در شهرهای بزرگ برای نورگیری بهتر جهت شمالی، جنوبی بهتر است و این به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود ولی شناخت ویژگی‌های نورهای جبهه‌های گوناگون می‌تواند در تعیین جهت‌گیری، بسته به نظر طراحی تغییر کند. نور جنوب در نیمکره شمالی زمین جهت اصلی نورگیری است چرا که خورشید برای این قسمت همواره از طرف جنوب می‌تابد، بنابراین انرژی گرمایی و نورانی زیادی دارد. نور شرق و غرب نورهایی هستند که تنها ساعات محدودی از روز درک می‌شوند. نور شرق به هنگام صبح با انرژی گرمایی کم و روشنایی متوسط بوده و نور غرب که به اصطلاح نور تیزی است، چشم را اذیت می‌کند. درباره نور شمال باید گفت این نور از انعکاس خورشید روی سطوح دیگر درک می‌شود زیرا هرگز خورشید متمایل به شمال نمی‌شود و نوری انعکاسی است. به همین علت، انرژی نورانی و گرمایی متعادلی دارد. با این تفاسیر، برای مثال بهتر است آشپزخانه سمت نور شمال باشد. البته قرارگیری فضاها بر این اساس حکم نیست بلکه پیشنهاد است و طراحی می‌تواند به گونه‌ای باشد که نور غرب نیز نوری مناسب باشد.
قدیمی‌ترها و مسن‌ترها خانه‌های شمالی را بیشتر دوست دارند و وقتی برای خرید خانه مراجعه می‌کنند به ما می‌گویند شمالی باشد. علت این انتخاب از دو جنبه قابل طرح است. یکی اینکه نور بیشتری به خصوص در آشپزخانه و پذیرایی دارند و دیگری که اهمیت آن بیشتر است امنیت خانه های شمالی است. این خانه‌ها به خاطر دیدی خوبی که ساکنان آن به حیاط و ورودی دارند از دزدی در امان هستند و اغلب جرم و جنایت در این خانه‌ها کمتر از خانه‌های جنوبی است.

 

همان‌طور که می‌دانید در هر کوچه و خیابان دو ردیف ساختمان وجود دارند که در دو طرف کوچه یا خیابان قرارگرفته‌اند. حال فرض کنید که شما وسط این کوچه یا خیابان قرار دارید به‌گونه‌ای که دید شما رو به شمال جغرافیایی است، در این حالت، یک ردیف از ساختمان‌ها پشت سر شما قرار دارند و یک ردیف دیگر از ساختمان‌ها نیز روبه‌روی شما وجود خواهند داشت و سمت چپ و راست شما نیز امتداد کوچه یا خیابان است؛ حال ساختمان‌هایی که بر اساس جهت‌یابی در جهت شمال کوچه یا خیابان قرار دارند(روبه‌روی شما) را شمالی و ساختمان‌های جهت جنوب(پشت سر شما) را ساختمان جنوبی می‌گویند.

 

در اکثر مواقع و در حالت عادی ساختمان‌های شمالی در به حیاط هستند، یعنی شما برای ورود به خانه ابتدا وارد حیاط می‌شوید و سپس وارد ساختمان می‌گردید. این در حالی است که ساختمان‌های جنوبی در به ساختمان هستند، یعنی شما از کوچه یا خیابان مستقیم وارد ساختمان می‌شوید و سپس در آن‌طرف ساختمان با حیاط روبه‌رو خواهید شد.

ازلحاظ نورگیر بودن، ساختمان‌های شمالی از وضعیت به‌مراتب بهتری نسبت به ساختمان‌های جنوبی برخوردار هستند. بااین‌حال در آپارتمان‌هایی شمالی که به‌صورت واحدی ساخته می‌شود در هر  طبقه دو نوع واحد وجود دارد که برخی روبه حیاط هستند و نورگیری بسیار مناسبی دارند و برخی نیز هیچ دیدی به حیاط ندارند و پنجره‌ی آن‌ها در سمت دیگر ساختمان قرار می‌گیرد که نورگیری مناسبی نداردم چنین ساختمان‌های غربی-شرقی نیز وجود دارند که بر اساس موقعیت خیابان و کوچه شکل‌گرفته‌اند.

اگر دو ردیف از ساختمان‌هایی که در کوچه یا خیابان وجود دارند را در نظر بگیرید و موقعیت خود را در آن کوچه یا خیابان فرض کنید به‌نحوی‌که دید شما رو به شمال جغرافیایی باشد، در این صورت روبه‌روی شما امتداد کوچه یا خیابان خواهد بود(شمال) و پشت سر شما نیز امتداد دیگری از کوچه و خیابان هست(جنوب) و فقط در سمت راست و چپ ما ساختمان وجود دارد که به این نوع از ساختمان‌ها به ترتیب ساختمان شرقی و غربی می‌گویند.

ملک‌هایی که آپارتمان شمالی هستند و در هر طبقه دارای دو واحد هستند واحد سر جلو رو به آفتاب هست و دارای پنجره‌ها بزرگ‌تر و نورگیر خیلی بهتری دارند و واحدهای پشت از ساختمان‌های شمالی پنجره‌ی بی با ارتفاع کمتر و بعضاً از کف واحد به‌اندازه ۱متر و ۸۰ سانت بالاتر هست حالا گاهی سازنده میاد پنجره رو بلند می‌گیرد و پشت پنجره تراس رو تا ۱متر و ۸۰ سانتی متر می‌برد بالا که به ملک‌های دیگر مشرف نباشد و نور نسبتاً خوبی هم داشته باشد اما متأسفانه دید ندارد که معمولاً واحدهای رو به آفتاب گران‌تر از واحدهای پشت هشتش حدود متری ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی وقت هست که واحد شمالی هشتش اما در هر طبقه تک‌واحد بیشتر نیست که این نوع واحدها نور خوب و خواب‌ها از نورگیر خوبی برخوردار هستش (اختلاف قیمت برحسب منطقه من بهتون اعلام کردم) واحدهای جنوبی هم از دو طرف نورگیر بوده و دارای پنجره‌های بزرگ و نور عالی هستند که معمولاً قیمت نسبتاً بیشتری دارند .

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي