“سیاوش خیرابی” از رستوران داری تا خوانندگی

تاريخ : 31 مارس

همیشه دوست دارم چهره های جدید به بازیگری وارد شود. حتی در همین سریال آوای باران می‌بینید که سه بازیگر تازه کار داریم.امیدوارم هر کسی وارد این کار می شود موفق باشد چون از نظر من در سینما و تلویزیون کسی جای دیگری را تنگ نمی کند و برای همه جا هست.

این روزها سیاوش خیرابی را در نقش یک بچه مثبت می بینم، به دور از شیطنت هایی که در نقش های دیگرش دیده بودیم. با سیاوش خیرابی به بهانه حضورش در سریال “آوای باران” حسین سهیلی زاده و نقش فرید گفت و گوهای متعددی شده است به همین دلیل در این گفت و گو علاوه بر گپی کوتاه درباره این سریال و کارکتر او، به دنبال بعد دیگری از زندگی این بازیگران جوان رفتیم. بازیگر جوانی که درکنار حرفه ی اصلی مانند دیگر بازیگران برای خود شغل دومی دست و پا کرده است. به همین دلیل می توانید علاوه بر دیدن خیرابی در جعبه جادو او را در فست فود کنجد هم ببیند البته در ساعات پایانی شب.

“سیاوش خیرابی” از رستوران داری تا خوانندگی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر
با خیرابی درباره رستوان و دغدغه های فرهنگی اش و… صحبت کردیم. گفت و گویی متفاوت که خواندنش خالی از لطف نیست.

پشتوانه مالی نداشتم

خودم دوست داشتم شغل دومی را که انتخاب می کنم یک کار فرهنگی و هنری باشد. ولی این کارها نیازمند این است که پشتوانه قوی داشته باشید و متاسفانه من نداشتم. به طور مثال اگر می خواستم یک آتلیه عکاسی بزنم، علاوه بر هزینه های زیاد؛ آدم های متعددی هم در این حرفه فعالیت می کنند. هر کسی دوربین می خرد و اسمش را عکاس می گذارد. البته برادرانم آتلیه عکاسی دارند به همین دلیل نیازی نبود که من هم این حرفه را ادامه بدهم. جالب اینجاست که در بین همکاران برخی خودزنی هم می کنند. به طور مثال کافی است یکی از بازیگران به خصوص جوان، آموزشگاه بازیگری بزند. برخی از همکاران می گویند: «این کی هست که آموزشگاه بازیگری بزند؟» یا مسخره و حتی تحقیرش می کنند. یا به طور مثال یکی از هم دوره هایی خودم مانند محسن افشانی دوست داشت کارگردانی را تجربه کند. واقعا من خوشحال شدم ولی متاسفانه برخی از همکاران تخریبش کردند. خب پس مجبوریم کاری را انتخاب کنیم که تخریب نشویم و در کنار آن حمایت مالی هم بشویم.

رستوران من، کنجد

نداشتن امنیت شغلی من را بر آن داشت که شغل دیگری برای خود دست و پا کنم و به همین دلیل رستورانی را به نام “کنجد” تاسیس کردم. البته این اتفاق خیلی خوبی نیست چون دغدغه بازیگر دو تا می شود و با نداشتن یک مدیریت نا مناسب امکان دارد شغل دومش به حرفه ای اصلی بازیگر لطمه وارد کند. مگر اینکه شغل دوم در راستای حرفه ی اصلی بازیگر باشد. مانند بازیگران مطرح دنیا که شغل دومشان طراحی لباس و…. است. یعنی در همان حوزه هنر فعالیت می کنند. ولی متاسفانه ما مجبور هستیم که برویم سمت شغل هایی که ربطی به کارمان ندارد . به همین دلیل شاید نتوانیم خودمان را تماما در اختیار شغل اصلیمان قرار دهیم. این رستوران را با بودجه شخصی خودم راه اندازی کردم. بدون هیچ ساپورت مالی؛ به همین دلیل توانم در این حد بود. امیدوارم بتوانم کنجد را گسترش دهم.

به غذا علاقه ای ندارم

خودم چندان به غذا علاقه ای ندارم ولی خب دوست داشتم چنین فضا و کاری را تجربه کنم. کنجد اسم فست فودم است. البته هیچ نشانی از خودم نگذاشتم، حتی یک عکس. ولی سعی کردم طراحی خوب و دلنشینی داشته باشد. زمانی که می خواستیم این رستوران را باز کنیم، چندین طراح آمدند و طرح های خود را دادند. از آنجایی که فضای کوچکی داریم می خواستم علاوه بر اینکه دکور چندان جاگیری نباشد شیک هم باشد. همچنین دوست داشتم دکور تحت تاثیر روانشانی غذا باشد و از رنگ های مناسب فست فود استفاده شود.

کنجد دوست دارم

برای انتخاب نام فست فود نام های زیادی را انتخاب کردیم ولی به اتفاق دو برادر دیگرم این نام را انتخاب کردیم. دلیل اصلی اش هم این است که ما روی نان و پیزاهایمان کنجد می ریزیم. البته من و برادرانم هم به کنجد علاقه داریم.

فست فود سالم

نمی توانم غذای خاصی از فست فود کنجد را پیشنهاد کنم. شاید هم برخی بگویند چرا در زمانی که همه غذاهای سریع را منع می کنند ما به سراغ فست فود رفتیم. ولی به جرات می گویم غذاهای ما واقعا سالم است. چون به هیچ عنوان از روغن استفاده نمی کنیم و همه چیز گریل می شود.

همیشه منتظر این کارکتر بودم

آقای سهیلی زاده معتقد است که وجهه بازیگری که خودش آن را به مخاطب شناسانده خراب نمی کند. من در سریال فاصله ها و دختران حوا به کارگردانی ایشان من بازی نکردم. این بدان معنا بود که در این سریال ها کاراکتری مناسب من نبود. طی صحبتی که با آقای سهیلی زاده داشتیم قرار شد، کارکتری که در این چند سال اخیر مردم از من دیده اند را تغییر بدهیم و یک شخصیت متفاوتی را بازی کنم و خدا را شکر سریال آوای باران این نقش را داشت. وقتی فیلمنامه را خواندم؛ گفتم این همان فضا و کاراکتری است که می خواستم.

یک نقش کاملا متفاوت

این بار برخلاف نقش هایی که تا کنون داشتم که یا خاکستری بود و یا شیطان و بازیگوش و گاهی طنز این کاراکتر کاملا مثبت است. همانطور که دیدید نوید پسر جوانی است که یکی از مدیران رده بالای شهرداری است. یک شخصیت مذهبی به شدت درگیر حلال، حرام است. همیشه منتظر این کاراکتر بودم. هم از لحاظ ظاهر و تیپ و همان بیان تفاوت های عمده ای در بازی خواهید دید. حتی برای شیوه بیانم با آقای سهیلی زاده دور خوانی داشتیم. در خیلی از کارهایم به مانند شخصیتم کلمات را تند ادا می کردم، برای همین دراینجا کارم زیاد شد و باید تمرین بیشتری روی بیانم می کردم. برای همین شب ها که از سر تصویربردای برمیگشتم واقعا مغزم خسته می شد.

کسی جای دیگری را تنگ نکرده

همیشه دوست دارم چهره های جدید به بازیگری وارد شود. حتی در همین سریال آوای باران می‌بینید که سه بازیگر تازه کار داریم. من کوچکتر از این حرف ها هستم ولی تا جایی که بشود راهنماییشان می کنم. چون من هم چنین پروسه ای را گذارندم و درکشان می کنم. امیدوارم هر کسی وارد این کار می شود موفق باشد چون از نظر من در سینما و تلویزیون کسی جای دیگری را تنگ نمی کند و برای همه جا هست.

آوای باران پربیننده است

متاسفانه این روزها سریال های ترکیه ای مخاطب زیادی پیدا کرده است. به طور مثال سریال حریم سلطان که ابراهیم پاشا در آن بازی می کند یکی از پرهزینه ترین سریال های ترکیه ای است. ولی با نگاهی به سریال امام علی خودمان خواهید دید که هزینه چی هست. سریال امام علی در آن زما پروداکشن عظیمی داشت ولی این سریال کروماکی است. اینجا هزینه ای نشده. یک لوکیشن ساخته اند و می گویند سریال پر هزینه ساخته ایم. باور کنید اگر الان سریال امام علی از تلویزیون پخش شود ببینده آن خیلی بیشتر است سریال هایی اینچنینی است. چون باور پذیرتر است. البته خوشبختانه سریال آوای باران توانست رقیب جدی و مهمی در جذب مخاطب در مقابل با سریال های ترکیه ای باشد. می توان گفت آوای باران یکی از آن سریال هایی است که خیابان ها را خلوت کرد.

تراژدی محبوب من

بیشتر از اینکه اهل مطالعه باشم؛ فیلم تماشا می کنم. خیلی وقت ها برای دیدن فیلم مورد علاقه ام سینما هم می روم. آخرین فیلمی که در سینما دیدم “پل چوبی” بود. راستش را بخواهید از پایان فیلم و جمع بندی آن بیشتر لذت بردم. شنیده بودم فیلم خوبی است. همچنین بازیگرانی در آن بازی کرده اند که همیشه بازیشان را دوست داشتم و پیگری کارهایشان بوده ام. ولی بهترین فیلمی که در این چند وقت اخیر دیدم و واقعا لذت بردم، “من مادر هستم”، به کارگردانی آقای جیرانی بود. تراژدی خوبی بود ولی بازی خوب بازیگرانش به شدت مرا جذب کرد.

تماشای سریال خارجی زمان می خواهد

فیلم های خارجی را هم دنبال می کنم ولی در مورد سریال های خارجی ماجرا تا اندازه ای فرق می کند. دیدن این سریال ها وقت زیادی می خواهد که متاسفانه من چنین فرصتی ندارم. خاطرم است “فرار از زندان” را که می دیدم زمان طولانی را صرف تماشای سریال می کردم و از کارهای دیگرم باز می ماندم. به همین دلیل الان خیلی خودم را درگیر سریال های خارجی نمی کنم.

دوست دارم تئاتر بازی کنم

یکی دوبار برای تماشای تئاتر رفتم که خیلی با کارشان ارتباط برقرار نکردم یعنی خیلی راحت نبودم. ولی دوست دارم بازی در تئاتر را تجربه کنم. با اینکه می دانم خیلی سخت است. حتی یکی دو بار آقای امیر دژاکام می خواستند در نمایش هایی بازی کنم ولی به ایشان گفتم که می ترسم در این عرصه فعالیت کنم. به نظرم الان کمی زود است. تئاتر کار سختی است و باید آنقدر به خودم مطمئن باشم که شروع کنم.

زیاد تلویزیون می بینیم

برخلاف برخی از همکاران که می گویند اصلا تلویزیون تماشا نمی کنند، بیشتر وقت مرا تماشای تلویزیونی می گیرد. در این چند وقت اخیر کارهای خوبی که از تلویزیون دیدم سریال “پژمان” و “بچه های نسبتا بد” بود. به نظرم کارهای جذاب و خوبی بودند. الان هم که سریال خودمان را پیگری می کنم.

شاهگوش کار خوبی است

یک زمانی سریال هایی که در شبکه خانگی توزیع می شد را تماشا می کردم ولی بعد از مدتی احساس کردم به من مخاطب توهین می شود. یعنی هزینه و وقتی که برای تماشای سریال گذاشتیم برای عوامل سریال اصلا مهم نبود و ساخت اثر بدون مقدمه قطع شد. ولی خب الان پیگیر سریال “شاهگوش” هستم . به نظرم آقای میرباقری و تیم حرفه ایشان توانستند در همین ابتدای کار؛ مخاطبان زیادی را با خود همراه کنند.

دوست دارم نقش خواننده را بازی کنم

همیشه موسیقی گوش می دهم البته به غیر از مواقعی که سر کار هستم. موسیقی داخلی را هم ترجیح می دهم. برای همین بیشتر کارهای خوانندگان خودمان را گوش می کنم. محسن یگانه، احسان خواجه امیری، روزبه نعمت الهی، رضا یزدانی و… خواننده های خوبی هستند که من هم صدایشان را دوست دارم. خودم هم خوانندگی را خیلی دوست دارم ولی استعدادی در این زمینه ندارم. ولی همیشه دوست داشتم نقش یک خواننده را بازی کنم.

این موضع گیریها به نفع هیچ کس نیست

مدتی است بحث حضور بازیگران سینما و تلویزیون در تئاتر داغ است. در صورتیکه به نظر من اصلا اشکالی در این قضیه وجود ندارد. بازیگران همه از یک خانواده هستند، پس چرا بازیگران سینما و تلویزیون، وارد تئاتر نشود؟ در صورتی که الان می بینیم بازیگران تئاتر در سینما و تلویزیون هم بازی می کنند. برخی معتقدند اگر بازیگران سینما به تئاتر بیایند کسی دیگر از بازیگران تئاتری استفاده نمی کند. در صورتیکه این تفکر درست نیست. کسی جای دیگری در تنگ نمی کند. در هر جای دنیا بازیگران سینما تئاتر هم بازی می کنند و هیچ مشکلی پیش نمی آید.

راستش را بخواهید بحثی که درباره حضور بازیگران سینما و تلویزیون در تئاتر وجود دارد درباره حضور بازیگران تلویزیون در سینما هم است. برخی از سینمایی ها نسبت به حضور بازیگران تلویزیون در مدیوم سینما موضع دارند. میگویند این بازیگر تلویزیونی است و نمی تواند در سینما بازی کند. متاسفانه همه برای هم جبهه می گیریم. در صورتیکه، این موضع گیریها اصلا درست نبوده و به نفع هیچ کس هم نیست.

منبع: افکار نیوز

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي