سکانس چیست و تفاوت آن با پلان

تاريخ : 28 ژانویه

سکانس یکی از اصطلاحات تخصصی سینما و تلویزیون است. اگر به طور واضح تر می خواهید بدانید سکانس چیست و با پلان چه تفاوتی دارد این بخش گهر را بخوانید.

سکانس چیست و تفاوت آن با پلان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

سکانس چیست و تفاوت آن با پلان

نما را نمی توان هیچگاه به تنهائی بیان نمود و جزئی است که برای معنادار شدن باید به کل متصل شد و به تصاویر قبل و بعد از خود وابسته است. معمولا یک صحنه از تعدادی پلان که روابط نزدیکی با هم دارند و  موضوع واحدی را بیان می کنند تشکیل شده است و مجموعه صحنه هائی که بر روی هم به بیان یک موضوع واحد می پردازند یک سکانس را تشکیل می دهند سکانس را می توان با یک فصل کتاب و صحنه را با یک پاراگراف مقایسه نمود چرا که شروع , میانه و انتها دارند و هر سکانس یک نقطه اوج نمایشی دارد. مثلا یک سکانس تعقیب و گریز در فیلمی وسترن.

مثال : سکانس مهمانی

۱ – صحنه راهرو (ورود همان)

۲ – صحنه پذیرائی (نشستن و تعارف مهمانها و صاحبخانه )

۳ – صحنه آشپزخانه (تهیه وسائل پذیرائی و غذا)

۴ – صحنه صرف غذا (اتاق ناهار خوری)

۵ – صحنه خدا حافظی(پایان سکانس مهمانی)

هر کلمه ای است که روی پرده ظاهر باشد و جزئی از صحنه نباشد بلکه برایرساندن اطلاعات به تماشاگر باشد. مثل شروع و پایان فیلم که مشخصات و  اسامی ظاهر می شوند و گاهی اوقات به صورت بیان نوشته که در فیلم صامت حاوی گفتگو ها می باشد. و همچنین زیر نویس پائین تصویر حاوی تر جمه مطالب است.

در یک فیلم سینمایی مثلا ۷۰ سکانس داریم ( سکانس خانه , سکانس مدرسه و … ) و ممکن است پانصد، ششصد تا پلان داشته باشیم. هر کات در مونتاز ( یا در صحنه ) تشکیل دهنده پلان می باشد و هر چه تعداد پلان ها در یک سکانس بیشتر باشد ریتم تند را به وجود می آورد (که ریتم تند هم قوانین خود را دارد) و هر چه کمتر ریتم آرام تری را دارا خواهد بود. پس پلان زیر مجموعه سکانس می باشد. مثلا در یک سکانس که بار معنوی آن بالا هست ریتم آرام و کند را می طلبد و در یک فیلم پلیسی در یک سکانس تعقیب و گریز ریتم تند را می پذیرد.

تعریف و تفاوت ۲ واژه در سینما بنام ” پلان ” و ” سکانس ” چیست

ازلحظه ی روشن شدن دوربین فیلمبرداری تا لحظه ای که کارگردان کات می دهد، یک پلان شکل می گیرد. پلان گاهی دربرداشتی بسیار بلند انجام می گیرد که به آن پلان سکانس گفته می شود.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي