مطالب پيشنهادي

زمان تشکیل قلب جنین

تاريخ : ۱۳ اسفند
بازديد : 538

قلب جنین اولین اعضای بدن کودک است که رشد می کند و از روز اول تشکیل قلب ضربان دارد. زمان تشکیل قلب جنین را به تشریح در مطلب زیر دنبال کنید و آگاهی بیشتری نسبت به وضعیت جنین خود داشته باشید.

زمان تشکیل قلب جنین

291649 Gahar ir زمان تشکیل قلب جنین

زمان و مراحل تشکیل قلب جنین

صدای قلب جنین یکی از آرامش بخش ترین صداها برای مادر است و هیچ احساسی زیباتر از این نیست که بدانید زندگی در رگ ها جنین تان جریان دارد.

قلب در اولین مراحل رشد جنین تشکیل می شود و از اولین اعضای بدن جنین است که رشد و شروع به ضربان می کند و با هر تپشش حس زندگی را در مادر باردار زنده می سازد ، ولی آیا می دانید قلب جنین هفته چند بارداری تشکیل میشود؟ پاسخ را در ادامه این بخش  خواهید خواند.

206797 Gahar ir زمان تشکیل قلب جنین

تشکیل قلب جنین در هفته چندم بارداری است؟

قلب جنین در هفته شش بارداری تشکیل می شود و شروع به ضربان می کند . قلب جنین در این هفته ۸۰ بار در دقیقه می زند و دارای چهار حفره عمیق است که هر حفره دارای مسیر ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج شدن خون است.

طول جنین حدود ۸ میلی متر (۱/۴ اینچ) است.

بخوانید :   ارتودنسی نامرئی چیست؟ مزایا و معایب آن

نخاع جنین که باز بوده شروع به بسته شدن می کند.

رشد سلول های خون و رگ های خونی آغاز می شود.

این رگ های خونی خون را به رحم می رسانند.

قلب لوله شکل تشکیل می شود و شروع به ضربان زدن می کند. قلب جنین ابتدا به شکل یک لوله ساده است که طی چند هفته رشد کرده و به یک عضو چهار حفره ای و دارای مسیرهای خروجی و مجرای بازگشت سیاهرگی تبدیل می شود.

142636 Gahar ir زمان تشکیل قلب جنین

قلب جنین در هفته ششم بارداری تشکیل می شود

قلب از سلول های اختصاصی واقع در حداقل دو قسمت از بدن جنین رشد می کند. این سلول ها با هم ترکیب می شوند تا قلب لوله ای شکل اولیه را تشکیل دهند. با گذشت زمان برخی از قسمت های آن رشد کرده و تحت فرآیندی بنام حلقه زنی قلب قرار می گیرند تا ساختار نهایی قلب را تشکیل دهند.

مغز به ۵ قسمت تقسیم می شود.

تشکیل چاله های نوری از چشم آغاز می گردد.

سلول های دست و پا در جای خود قرار می گیرند.

338877 Gahar ir زمان تشکیل قلب جنین

مراحل تشکیل و رشد قلب جنین

در چه مرحله ای از بارداری برای اولین بار صدای قلب جنین را می شنویم؟

در هفته های ابتدایی بارداری ، زنان باردار به علت تشکیل اندام های اصلی جنین خسته و بی حال هستند و برخی از آنان دچار ویار بارداری می شوند و به حالت تهوع و سردرد دچار می شوند. زنان باردار در این زمان برای کمک به رشد جنین، نیاز به استراحت زیاد، هوای آزاد، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم دارند.

بخوانید :   تبریک روز جهاد کشاورزی

در این زمان تمامی اندام ها تشکیل می شود اما هنوز کامل نشده است . یکی از اندام هایی که تشکیل شده قلب است که بعد از شش هفته بعد از آخرین پریودی شروع به تپش می کند. در این هنگام جنین از کشمش کوچکتر است و در دو طرف سرش گوش هایش تشکیل شده است .

 زمان تشکیل قلب جنین

اولین زمان شنیدن صدای قلب جنین در بارداری

در این زمان جنین از کشمش کوچکتر است. پایین در دو طرف سر دو بافت وجود دارد که گوش های او است. اگر چه اندام ها کامل نشده اند اما تمام آن ها تشکیل شده اند. قلب نیز تشکیل شده است و ۲۵ روز بعد از بارداری شروع به زدن می کند (شش هفته بعد از آخرین پریودی). ضربان قلب نیز در حال حاضر قابل تشخیص است.

نخاع و ستون فقرات در این مرحله رشد می کنند و ظاهر آن ها شبیه دم است که با رشد جنین این قسمت از بین می رود.لوله عصبی که شامل سه بخش است رشد می کند و مغز را تشکیل می دهد. جفت نیز اکسیژن و موادغذایی لازم رابه جنین می رساند.


آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي