ریزش مو در مردان چه عللی دارد؟ + روش درمان

⚡⚡⚡

در این بخش مطلب جدیدی برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده ایم که دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید.

عنوان مطلب جدیدی که در این قسمت از سایت گهر به آن می پردازیم:

ریزش مو در مردان چه عللی دارد؟ + روش درمان

ریزش مو در مردان چه عللی دارد؟ + روش درمان

علت و درمان ریزش مو در مردان

ریزش مو و نازک شدن مو در اغلب مردان، با افزایش سن دیده می شود که مانند چروک شدن پوست و سفید شدن مو، پدیده ای طبیعی و غیر قابل اجتناب است، با این حال، کارهایی را جهت تقویت رشد مو و جلوگیری از نازک شدن مو می تواند انجام داد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    تحریک رشد موهای جدید
•    کاهش ریزش مو
•    افزایش قطر مو

تقریبا در تمام مردان سفید پوست، درجه ای از نازک شدن مو اتفاق می افتد و ریزش مو با الگوی مردانه در این نژاد ، بالاترین احتمال را دارد. این ریزش مو می تواند از پس رفتن جزئی خط رشد مو ، نازک شدن موهای فرق سر ، کاهش کلی ضخامت ، پس رفتن گسترده مو از پیشانی و زیاد نازک شدن مو شروع شود و تا الگوی نعل اسبی مو ، که فقط موهای اطراف سر باقی می ماند ، ادامه یابد. ریزش مو با الگوی مردانه می تواند هم در مردان و هم در زنان اتفاق افتد ، اما در مردان این مسئله رایج تر و گسترده تر می باشد.

بلوغ مردان
ریزش مو با الگوی مردانه، قبل از بلوغ رخ نمی دهد مگر در موارد خاصی که استعداد ژنتیکی قوی وجود داشته باشد. این مسئله به این دلیل است که طاسی مردانه ، بدون داشتن هورمون های مردانه ( یا آندروژن ها که مهمترین آنها تستوسترون می باشد ) که قبل از بلوغ افزایش نمی یابد، اتفاق نمی افتد. اندروژنها همچنین موجب تغییر صدا ، بلوغ اندام های جنسی  و رشد مو در صورت، بدن و ناحیه تناسلی می شوند.

ارتباط موی فرق سر و موی بدن
شما ممکن است متوجه شده باشید که مردان طاس یا مردان نازک مو، موهای زیادی روی بدن مخصوصا در محدوده سینه و پشتشان دارند. دلیل این موضوع ، همان هورمون های مردانه ( آندروژن ها ) هستند که باعث می شوند از طرفی ، موهای صورت و بدن بلند تر و قوی تر گردد و از طرف دیگر در افراد دارای استعداد ژنتیکی و حساسیت پیاز مو ، منجر به ریزش موی بالای سر شود.

ریزش مو با الگوی مردانه و استعداد ژنتیکی
ریزش مو با الگوی مردانه ، فقط در افراد مستعد ژنتیکی اتفاق می افتد ، به این معنی که در این افراد ، پیاز مو به عملکرد آندروژن ها حساس می باشد. ریزش مو می تواند از سمت خانواده پدر و یا مادر منتقل شود. سطح طبیعی اندروژن خون و یا حتی میزان کمتر از طبیعی آن ، در افراد مستعد ژنتیکی ، می تواند منجر به ریزش مو گردد. هرچه پیاز مو حساس تر باشد ، احتمال تاثیر اندروژن ها بیشتر است. اما اگر پیاز مو به اندروژن ها حساس نباشد ، تنها مقادیر بیش از اندازه اندروژن ها به ریزش مو منجر می گردد.

ریزش مو با الگوی مردانه ( چرا نازک شدن مو اتفاق می افتد ؟! )
همه انسان ها به طور روزانه ریزش مو دارند که تا تعداد 70 تار مو ، عادی می باشد. ریزش مو و یا نازک شدن مو زمانی اتفاق می افتد که موهای ریخته شده به همان اندازه جایگرین نمی شوند و یا اینکه مو های جایگزین شده نازک تر رشد می کنند و یا اصلا رشد نمی کنند.

اگر شما نسبت به اندروژن ها حساس باشید ، اندروژن ها می توانند چرخه رشد موها را کوتاه تر کنند. به طور میانگین ، یک تار مو باید برای 4 سال قابلیت رشد روی سر داشته باشد که عمل اندروژن ها می تواند این زمان را کاهش دهد.

ریزش مو با الگوی مردانه، معمولا در طول زمان ، اتفاق می افتد و شما احتمالا ریزش بیش از اندازه موهایتان را احساس نمی کنید. چیزی که اتفاق می افتد این است که قطر موهایتان کمتر می شود و همچنین پس از هر چرخه رشد ، موهایتان کوتاه تر می گردد. کوچک تر شدن پیاز مو ، هم در مردان و هم در زنان اتفاق می افتد اما در مردان معمول تر و گسترده تر است.

موهای نازک تر فضای کمتری روی سر اشغال می کنند که در نتیجه آن حجم مو کمتر به نظر می رسد و پوست سر ، از بین مو ها آشکار می گردد. در موارد حاد ، موهای بالای سر ، آنچنان کوتاه و نازک می شوند که قابل دیدن نیستند. هرگاه قطر تار مو به 40 میکرون برسد ، به ندرت ، بیش از 8 سانتی متر رشد می کند و در این زمان سرعت ریزش مو زیاد به نظر می رسد. با این حال ، گاهی نازک شدن مو ، متوقف می شود و تعداد مو های سر ، برای ماه ها و یا سال ها ثابت می ماند.

درمان ریزش مو در مردان
هدف اولیه درمان ، کنترل تاثیر اندروژن ها بر پیاز مو می باشد که به دو روش سیستمی و موضعی انجام می گیرد.

درمان سیستمی برای طاسی مردان:
در درمان سیستمی تلاش می شود تا تولید ماده دی هیدرو تستوسترون ( هورمون مردانه که سبب کوچک شدن پیاز مو در افراد مستعد می شود ) کاهش یابد.

فیناستراید: جدیدترین داروی ریزش موی مردان می باشد که در اصل به عنوان درمانی برای بزرگی پروستات استفاده می شده است ، ولی در عمل نشان داده شد که ریزش مو در برخی بیماران را کاهش می دهد. از نظر تئوری ، فیناستراید باید در درمان ریزش موی مردان کمک کند. با این حال ، به دلایلی علمی در برخی از افراد ، این دارو اثر بخش نیست. اگر فردی مصرف فیناستراید را متوقف کند ، اثرات مفید دارو پس از 6 ماه شروع به کاهش می کند و تا 12 ماه پس از توقف مصرف دارو ، وضعیت مو ها به حالت قبل از درمان بر می گردد و اثر دارو کاملا از بین می رود.

اثرات جانبی فیناستراید :
میزان مصرف فیناستراید در درمان ریزش موی مردان روزانه 1 میلی گرم می باشد که نسبت به مصرف روزانه 5 میلی گرمی در درمان بزرگی پروستات ، اثرات جانبی نامطلوب زیادی ندارد. با این حال اثرات جانبی نا مطلوب ممکن است بروز کند. اثرات جانبی احتمالی شامل ناتوانی جنسی و کاهش میل جنسی می باشد.

درمان های موضعی
ماینوکسیدیل یا ( روگین ) درمان موضعی برای ریزش مو می باشد. در ابتدا این دارو به صورت خوراکی برای درمان فشار خون استفاده می شد ، ولی مشخص شد که این دارو موجب رشد مو در بدن ، صورت و بالای سر می شود. مینوکسیدیل ، مویرگ های خونی را گشاد می کند.
مینوکسیدیل روی اثر اندروژن ها بر پیاز مو ، تاثیری ندارد ولی محلول 2 تا 5 درصد آن ، می تواند ، به قطور شدن موهای نازک و ظریف کمک کند. همچنین این ماده روی سطح مو ها قرار می گیرد که نتیجه آن ، ضخیم تر به نظر رسیدن مو می باشد.

ضد آندروژن های موضعی
ضد آندروژن های موضعی می توانند برای درمان ریزش مو بسیار موثر و مفید باشند. ضد اندروژن ها داروهایی هستند که رسیدن تستوسترون به پیاز مو را کاهش می دهند و یا متوقف می کنند. در صورت مصرف خوراکی ، میزان لازم ضد اندروژن ها برای کمک به درمان ریزش مو ، ممکن است عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی ، کاهش تعداد اسپرم  و در زنان ، حساس شدن سینه ها را باعث شود. در برخی موارد حتی میزان بالای مصرف ضد اندروژن ها برای رسیدن دارو به سطح سر کافی نمی باشد.

ضد آندروژن ها در صورت استفاده موضعی با فرمول مناسب بر روی پوست سر ، می توانند بسیار موثر باشند. داروی مینوکسیدیل هم می تواند به این فراورده های موضعی افزوده گردد.
مینوکسیدیل با گشاد کردن مویرگ های سطح بالای سر ، جذب مواد ضد آندروژن را آسانتر می کند.

استفاده از ضد آندروژن های موضعی باید طولانی مدت باشد ، با این حال ، شکی در اثرات درمانی آنها وجود ندارد. حد اقل فایده ضد اندروژن های موضعی آهسته کردن سرعت ریزش مو می باشد. ولی در اغلب موارد موجب توقف ریزش مو و گاهی افزایش قطر مو ها می گردند.

اکثریت مردان مایلند ترکیبی از درمان ها را امتحان کنند:
•    داروی فیناستراید
•    مینوکسیدیل
•    و ضد اندروژن های موضعی
این ترکیب می تواند بسیار مفید و اثر گذار باشد ، البته نه به خاطر اثر ترکیبی این فراورده ها ، بلکه به خاطر احساس رضایت بخشی از اینکه همه امور ممکن دارد انجام می پذیرد.

درمان های غیر نسخه ای ( بدون مراجعه به پزشک ) :
هیچ درمان غیر نسخه ای نمی تواند پس از ریزش ، مو های شما را بازگرداند که اگر وجود داشت ، افراد طاس دیده نمی شدند. شما می توانید آنها را امتحان کنید ، ولی فقط صرف و هزینه پول و زمان است و می تواند بسیار دلسرد کننده باشد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه