Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

تاريخ : ۲۲ آذر
بازديد : 1488

در زمان قدیم هیچگاه همه با کبریت آتش درست نمی کردند چیزی که ما می دانیم که خیلی معمول بوده درست کردن آتس با سنگ چخماخ بوده اما این تنها راه درست کردن آتش بدون کبریت نیست ، با ما همراه باشید شاید روزی به دردتون خورد!

آتشی که با اصطکاک درست می‌شود

این روش یکی از سخت‌ترین راه‌های درست کردن آتش بدون کبریت است. روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید از طریق اصطکاک آتش درست کنید، اما نکته‌ی مهم در این روش‌ها نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید، تا از اصطکاک ایجاد شده میان آنها آتش درست کنید. اگر اصطکاک میان آن دو به اندازه‌ی کافی باشد، خاکسترداغ ایجاد می‌شود که می‌توانید از آن برای درست کردن آتش استفاده کنید.  سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند

البته قبل از آنکه از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید مطمئن شوید که خشک است.

۱.روش مته دستی

روش مته دستی یکی از اولین روش‌های درست کردن آتش است. یک راه قدیمی و البته سخت، که تمام چیزی که برای آن نیاز دارید چوب، دستانی خستگی‌ناپذیر و موادی است که به راحتی آتش بگیرند.

dorost kardan kebrit 1 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

ابتدا مقداری خارو خاشاک، برگ و پوست درختان یا علف خشک جمع‌آوری کنید، در واقع چیزهایی که به راحتی آتش می‌گیرند.

یک شکاف v شکل روی تخته آتش خود ایجاد کرده و کمی آن‌را گود کنید. برگ یا علف خشک را در زیر این شکاف قراردهید. این کار برای این است که از طریق اصطکاک ایجاد شده بین چوب باریک و بلندمان تخته آتش، خاکستر داغ تولید کنید.

dorost kardan kebrit 2 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

چوب باریک و سخت خود را در شکاف قراردهید. طول آن حداقل باید ۲۵ سانتی متر و قطرش ۲ سانتی متر باشد تا بتوانید به‌راحتی در این روش از آن استفاده کنید. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن‌را بین دستانتان بچرخانید. این کار را با سرعت ادامه دهید تا چیزی شبیه به خاکستر داغ ایجاد شود. زمانی که این خاکسترداغ و درخشان را مشاهده کردید، تکه‌ای کوچکی از آن را جدا کرده و به برگ‌های خشک، پوست درختان و چیزهایی از قبیل که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید منتقل کنید.

۲.fire plough (روش شخم زدن)

dorost kardan kebrit 3 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

تخته آتش خود را آماده کنید، یک شیار روی آن ایجاد کرده ( این شیار مسیر حرکت چوب باریک و بلند شما خواهد بود)، سپس چوب باریک را درآن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتهای تخته آتش خود نیز همان برگ خشک و چیزهایی از این قبیل را قراردهید. دراثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکسترداغی ایجاد می‌شود. زمانی که کمی از این خاکستر را مشاهده کردید به آرامی در آن‌ها بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

بخوانید :   ایرانیان کاشف قاره آمریکا بودند ؟!

۳.مته کمانی

روش مته کمانی یکی از کارآمدترین روش‌های درست کردن آتش از طریق اصطکاک است، زیرا دراین روش شما می‌توانید درطول انجام آن سرعت و فشار لازم برای درست کردن آتش را حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند، یک کمان و یک تکه سنگ یا چوب کوچک است.

این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و اینکه اگر چوبی با عصاره درخت باشد انتخاب مناسبی است زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

ساختن کمان: طول این کمان باید اندازه‌ی بازوی شما باشد. یک تکه چوب قابل انعطاف که کمی هم منحنی شکل است را پیدا کنید. بند مورد استفاده در کمان می‌تواند از هرچیزی باشد بند کفش، طناب یا چیزی شبیه به این‌ها. فقط چیزی را انتخاب کنید که پاره نشود. سپس آن‌را به دوسر چوب خود ببندید. کمان شما آماده است.

dorost kardan kebrit 4 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

تخته آتش خود را آماده کنید، یک گودی بهشکل v درآن ایجاد کنید، و در زیرآن برگ‌های خشک یا علف یا خاروخاشاک خود را قراردهید. چوب باریک و بلند خود را در وسط طناب کمان (زه کمان) قراردهید و طناب را به دور آن بپیچید. اکنون یک سمت چوب باریک خود را در شیار قرار دهید و تکه سنگ را روی سر دیگر آن گذاشته و فشار دهید. حال کمان را به سمت جلو و عقب بکشید، شما در واقع یک دریل مکانیکی ابتدایی ساخته‌اید. در این حالت باید چوب بلند و باریک شما به سرعت حرکت کند. حرکت خود را تا جایی ادامه دهید که یک خاکستر داغ نمایان شود. سپس این خاکستر را به محل درست کردن آتش خود( مشتی از پوست یا برگ درختان یا چوب‌‌هایی که برای درست کردن آتش اصلی جمع‌آوری کردید) منتقل کنید و باآرامی در آن بدمید تا آتش درست شود.

۴. سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

این روش نیز قدیمی است . ایده‌ی بسیار خوبی است که همیشه هنگام رفتن به پیک نیک یک سنگ چخماق و فولاد همراه داشته باشید. کبریت‌ها ممکن است در اثر رطوبت کاملا بدون استفاده شوند اما با زدن فولاد به یک سنگ چخماق خوب می‌توانید برای درست کردن آتش جرقه ایجاد کنید.

حتی اگر در شرایطی بودید که سنگ چخماق و فولاد نداشتید می‌توانید از کوارتز (سنگ شنی محتوی کوارتز) و فولاد چاقوی جیبی  استفاده کنید. همچنین شما به کمی زغال که از پارچه درست شده نیاز دارید. این زغال جرقه را می‌گیرد و بدون آتش گرفتن می‌سوزد. اگر زغال پارچه نداشتید. یک تکه گیاه قارچی یا گیاه توس نیز مناسب است.

بخوانید :   فهرست کتاب های ترامپ در مورد موفقیت

dorost kardan kebrit 5 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

تکه سنگ را بین انگشت شصت و اشاره خود بگیرید، مطمئن شوید در حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر از لبه آن پیدا باشد. زغال پارچه را نیز بین شصت و سنگ قرار دهید. اکنون با استفاده از فولادی که دارید مثلا انتهای چاقوی جیبی خود چندین بار به سنگ ضربه بزنید تا جرقه ایجاد شده و به زغال پارچه منتقل و درخشان شود، سپس این زغال را میان موادی که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید قرار دهید. به آرامی در آن بدمید تا شعله ور شود.

روش‌های درست کردن آتش با عدسی

روش‌‌های درست کردن آتش با استفاده از عدسی به مراتب آسان‌تر از روش‌های اصطکاکی هستند که در ادامه تعدادی را برایتان بیان می‌کنیم:

۵. روش سنتی استفاده از ذره‌بین

برای درست کردن آتش در این روش تمام چیزی که نیاز دارید یک نوع عدسی است، برای متمرکز کردن نورخورشید در یک نقطه. ذره‌بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری همگی مناسب هستند. اگر کمی آب هم به این شیشه‌ها اضافه کنید، می‌توانید پرتو نور را افزایش دهید. گوشه‌ی عدسی را به منظور متمرکزکردن نورخورشید در یک نقطه در مقابل آن بگیرید، و برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید. شما به زودی یک آتش خواهید داشت.

dorost kardan kebrit 6 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

تنها ایراد این روش این است که فقط زمانی کاربرد دارد که شما نورخورشید دارید. در هوای ابری و در هنگام شب هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

اما علاوه بر این روش معمول، ۳ روش غیر معمولی و شاید عجیب را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

۶. بادکنکdorost kardan kebrit 7 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

با پرکردن بادکنک بوسیله‌ی آب می‌توانید این وسیله‌ی معمولی را به یک عدسی تولید آتش تبدیل کنید.

بادکنک را از آب پرکرده و سر آن را محکم ببندید. البته تا حد امکان بادکنک به فرم دایره باشد، همچنین از باد کردن بیش از حد آن بپرهیزید که سبب انحراف نقطه‌ی کانونی اشعه‌ی خورشید می‌شود ( درواقع فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد و در محل مورد نظر شما ایجاد نمی‌شود). بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسید که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته مدنظر داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کوتاهتری نسبت به عدسی است پس آنها را خیلی دورتر از مواد اشتعال‌زای خود نگیرید ۳ تا ۴ سانتی‌متر کافی است.

۷. آتش از یخdorost kardan kebrit 8 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

درست کردن آتش از یخ فقط در حد آزمایشات و تئوری‌های کلیشه‌ای مدرسه نیست، بلکه شما می‌توانید از یخ آتش درست کنید. تمام چیزی که نیاز دارید یک تکه یخ به فرم عدسی است. این روش برای پیک نیک‌های زمستانی مناسب است.

بخوانید :   جوک خنده دار / اس ام اس خنده دار

dorost kardan kebrit 9 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

برای انجام آن شما به یک یخ شفاف و تمیز نیاز دارید، اگر تکه یخ شما تیره یا دارای ناخالصی‌هایی باشد برای این روش مناسب نیست. بهترین راه برای تهیه یک تکه یخ شفاف و تمیز این است که یک کاسه، فنجان یا ظرفی  ساخته شده از فویل را ازآب تمیز دریاچه یا چشمه یا برف آب شده پر کنید و اجازه دهید تا یخ بزند. البته برای این روش یخ شما باید حداقل ۴ سانتی‌متر ضخامت داشته باشد. پس از آماده شدن یخ باچاقو آن‌را به فرم عدسی دربیاورید. به خاطر داشته باشید عدسی‌ها درمرکز دارای ضخامت بیشتری نسبت به لبه‌ها هستند.

بعد ازفرم دادن یخ آن را با دستان خود جلا دهید، حرارت دست‌ها برای صاف شدن سطح یخ مناسب هستند. سپس لبه یخ خود را در مقابل نورخورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می کند و نور در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ هایی می شود که در زیر آن هستند.

۸. قوطی نوشابه و شکلات

تمامی چیزی که در این روش نیاز دارید یک قوطی نوشابه و یک تخته شکلات و یک روز آفتابی است. بسته‌ی شکلات را باز کرده و به ته قوطی نوشابه بمالید. شکلات مانند جلادهنده عمل کرده و ته قوطی را مانند آینه درخشان می‌کند. اگر شکلات به همراه ندارید خمیردندان نیز همین کار را می‌کند.

dorost kardan kebrit 10 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

پس از جلا دادن انتهای قوطی، چیزی که شما دارید که آینه سهمی شکل است که نورخورشید با برخورد به آن منعکس می شود و شما باید در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک یا چیزی شبیه به این را بگیرید، پس از چند ثانیه شما یه شعله آتش خواهید داشت.

dorost kardan kebrit 11 500x333 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

البته شاید اینکه شما در یک ناکجاآباد یا در یک شرایط اضطراری یک قوطی نوشابه و یک بسته شکلات داشته باشید کمی دور از ذهن باشد، اما به هرحال روش جالبی است.

۹. باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی

مانند روش قوطی نوشابه تصور اینکه شما در موقعیتی کبریت ندارید اما سیم طرفشویی و باتری همراهتان است کمی دشوار است، با این وجود دانستن این روش نیز جالب و شاید هم کارآمد باشد.

dorost kardan kebrit 12 500x267 روشهایی برای درست کردن آتش بدون کبریت در مواقع ضروری

شما به سیم ظرفشویی با حدود ۱۳ سانتی متر درازا و یک و نیم سانتی متر عرض نیاز دارید. سیم را در یک دست گرفته و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید ( باتری ۹ ولتی مناسب‌تر است)، سر دارای contacts آن‌را به سیم ظرفشویی بمالید. سیم  شروع به درخشان شدن و سوختن می‌کند سپس به آرامی در آن بدمید. این مشعل را به برگ‌های خشک، چوب‌ها و مواداشتعال‌زای خود منتقل کنید. اما به یاد داشته باشید که شعله‌ی ایجاد شده از سیم ظرفشویی خیلی زود خاموش می‌شود پس زمان را از دست ندهید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي