نکات و راهنمای دختران در مورد همه چیز!

دختران سراسر جهان با هر نژاد و قومیتی یک سری نکات و مراقبت ها را باید بدانند و رعایت کنند. شاید آسیب پذیر بودن دختران یکی از علل این موضوع باشد. گهر در این بخش نکات و راهنمای دختران در مورد همه موضوعات زندگی را شرح می دهد.

نکات و راهنمای دختران در مورد همه چیز!

و نکات و راهنمای دختران در مورد همه چیز!

مراقبتهاى لازم دختران جوان

1 ـ دختر جوان بايد خود را از محيطها و موقعيتهاى تحريك آميز دور نگه دارد و از گوش دادن به موزيكهاى محرك و ديدن فيلمهاى فاسد اجتناب ورزد.

2 ـاز پوشيدن لباسهاى تنگ و چسبنده , حتى در مقابل برادر و خويشان محرم خود هم , خوددارى كند.

3 ـ خود را از محيطى كه مورد نگاه نامحرم است , دور نگاه دارد. لذا حضرت زهراى يكى از ويژگيهاى زن پارسا را اين مى داند كه او مردها را نبيند و خود نيز مورد ديد مردها قرار نگيرد.

4 ـ تـخـيـلات و تـفكرهاى خود را كنترل كند و بداند هر چه كه به ذهن و انديشه اش مى گذرد, خـداونـد بـر آن آگـاه است و او در اين زمينه مسووليت دارد و بايد تنها به آنچه كه عقل و قوانين شرعى تاييد مى كنند و مجاز مى دانند, بينديشد تا رستگار شود.تـخـيـل و تصور درباره مسائل جنسى و شهوت انگيز منجر به تحريكهاى مداوم گرديده و نيروى حيات را از بين برده و انسان را از مسائل حقيقى وواقعى زندگى باز مى دارد.

5 ـ بيكارى منشا تمام انحرافها و فسادهاست ,دختر جوان بايد با ياد گرفتن آشپزى , زمينه موفقيت آينده خود را فراهم سازد.

6 ـ در جـلـسه هاى فرهنگى و مذهبى شركت نمايد و سوالات و پرسشهايى كه برايش پيش مى آيد مطرح كرده و پاسخ آنها را بيابد.

7 ـ تـوجـه داشـتـه بـاشـد كه در ايام عادت ماهانه از ورزشهاى سخت و سنگين و كارهاى دشوار خوددارى نمايد و از آب سرد و شنا در آن بپرهيزد.همچنين از عدم تعادل و بى قواره شدن بدن ناراحت نباشد, زيرا كه پس از دوران بلوغ وضعش به تدريج عادى و متناسب خواهد شد.

8 ـ بـا دوستان مومن و خوب رفت و آمد و مجالست داشته باشد,حتى المقدور سعى كند نمازها را در اول وقت به جا آورد.اگر دوستدار سعادت آينده خود است بايد مطلقا از همنشينى و رفت و آمد با دوستان بى بندوبار و منحرف (ولو از نزديكان و خويشاوندان ) دورى گزيند.

9 ـ قـبـل از خـوابيدن حتما وضو بگيرد و در هنگامى كه به بستر مى رود سوره هاى قل اعوذ برب الـفـلـق و قل اعوذ برب الناس (معوذتين ) وآيه الكرسى را با توجه و حضور قلب بخواند و با ذكرخدا به خواب برود.

10 ـ حتى المقدور هفته اى يك بار روزه بگيرد. ايـن عمل در تقرب او به خدا و افزايش ايمان , بسيار مفيد بوده و در تقويت اراده اش نقش بسزايى دارد

11 ـ پـرخورى و تغذيه مداوم از مواد مقوى و گرم و محرك ,علاوه بر اختلالهاى جسمى , هميشه مـقـدارى انـرژى و نـيـروى مازاد بر احتياج , توليدخواهد كرد كه اين نيروى اضافى , محرك ميل جنسى است .افراط در پرخورى موجب حماقت و بروز خوى حيوانى در انسان است , لذا در تعاليم اسلامى توصيه شـده اسـت كـه مـسـتحب است سيرنشده ازسر سفره بر خيزيم و از پرخورى كه مكروه بوده و از طرفى حرص و طمع به غذا كه مذموم شمرده شده دورى جوييم .رعايت اعتدال در غذا نيز لازم است , همچنين در هنگام عادت ماهانه از غذاهايى كه اصطلاحا سرد است , بايد خوددارى شود.

12 ـ دختر جوان بايد حريم محرم و نامحرم را حفظ بنمايد و از توقف در محل خلوت با فرد نامحرم جـدا دورى گـزيـنـد, زيرا شيطان ونفس اماره قوى است , اگر شخص ثالثى نباشد, وسوسه هاى شيطانى بر عقل انسان , غلبه كرده و زمينه انحراف و گناه براى هردوطرف , فراهم خواهد شد.

13 ـ از شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى كرده و در صحبت كردن با آنان مراعات جدى بودن كـلام را بـنمايد و حالت و صدا را طورى نازك وظريف نكند كه موجب انحراف پسران جوان شود, چـنـانـكـه در قـرآن كـريـم مـى فـرمايد: درگفتارتان نرمى نشان ندهيد تا دلهاى بيمار بر شما طمع نورزند و سخن را درست ادا كنيد.

14 ـ جـوان بـايد تمايلات و افكار خود را از توجه به روابط نامشروع به روابط صحيح و مشروع و به سوى ازدواج و زندگى آينده معطوف سازد وبداند كه دير يا زود اين ايام سپرى خواهد شدو او در آيـنـده اى نـه چـنـدان دور بـايـد بـه انـتـخـاب هـمـسـرى پاك بپردازد و در خود, آمادگيها و شايستگيهاى لازم را براى چنين زندگى سعادتمندانه كه بيش از هر چيز, نياز به سلامتى جسمى و روانى دارد, فراهم سازد. همواره و در هر حال با ذكر و ياد خدا انس و الفت داشته باشد, زيرا در قرآن آمده است : آگاه باشيد كه تنها با ياد خدا قلبها آرامش مى يابد, همچنين هركس از ياد خدا فاصله گيرد, زندگانى بر او سخت و دشوار خواهد گشت .

دخـتـران جـوان بـايد قدر جوانى و پاكى خود را بدانند, در حفظ ونگهدارى آن , نهايت مراقبت را بنمايند و از معرض هرگونه تحريكها و وسوسه هاى شهوانى خود را دور كنند و به هيچ وجه حاضر نشوند در محيطهاى آلوده و با افراد منحرف و بى بندوبار مجالست و ارتباط داشته باشند.البته در اين راه گاهى ممكن است خللى در تصميم آنان پديد آيد,ولى بايد استقامت و پشتكار را از دست ندهند و با ايمانى كامل به يارى خدا اميدداشته باشند تا در حفظ اين پاكى موفق بمانند و عفت و نجابت خود را حفظ كنند.

۱۲نکته دختر خانم ها ی مجرد باید بدانند!

۱) تهیه یک فهرست بلند بالا از خصوصیات همسر مورد نظر با تمام جزئیات و ریزه کاری ها اشتباه است. درست است که باید فردی را انتخاب کنید که خصوصیات او به نظرات شما شبیه تر باشد اما اگر زیاده از حد محافظه کارانه عمل کنید و تمام زیر و بم او را مورد قضاوت قرار دهید، بالاخره مواردی پیش می آید که با فهرست شما همخوانی ندارد و همین موضوع باعث می شود به دلیل مسائل جزئی، فرد مورد نظر را قبول نکنید.

۲) اگر تا یک سنی ازدواج نکرده اید و حالا فکر می کنید دیر شده و دیگران شما را زیر ذره بین قرار داده اند و بعد فقط به همین دلیل، فورا به یک خواستگار بله می گویید، اشتباه می کنید.

۳) مقایسه همیشه کار را خراب می کند. اگر دائم خواستگارها را با هم یا با سایر افرادی که اطرافتان هستند و مورد تایید شما قرار گرفته اند، مقایسه کنید، مطمئنا نمی توانید تصمیم درستی بگیرید.

۴) اگر از آن دسته آدم هایی هستید که دو دستی به غم و غصه یا گذشته چسبیده اید، اشتباه می کنید. اگر به هر دلیل موقعیت هایی را در گذشته از دست داده اید، دیگر به آن فکر نکنید. پویا باشید و خودتان را برای آینده آماده کنید.

۵) بعضی ها به خودشان اجازه نمی دهند کسی را دوست داشته باشند و این مسا‡له برایشان مشکل ایجاد می کند. مثلا ممکن است فردی از بسیاری جهات مورد تایید شما و دوست داشتنی باشد اما به دلیل حرف و حدیث بی منطق و دور از عقل دیگران، مورد تایید خیلی ها قرار نگیرد. در این شرایط اگر فرصت دوست داشتن و بله گفتن را از خودتان بگیرید، خطای بزرگی مرتکب شده اید.

۶) گاهی بعضی دختر خانم ها اعتماد به نفس پایینی دارند و فکر می کنند پر از اشکال هستند و مورد تایید دیگران قرار نمی گیرند، در حالی که اگر به نکات مثبت خودشان توجه کنند، از خیلی ها بهتر به نظر می رسند.

۷) در مواردی، دختر خانم ها انتظار دارند فورا عشق و علاقه شدید و رویایی بین آنها و همسر آینده شان به وجود بیاید و به عبارتی طرف مقابل فورا یک دل نه صد دل عاشقشان بشود. وقتی چنین توقعی دارند و زلزله مورد نظر آنها اتفاق نمی افتد، فورا دلسرد شده، عقب می کشند. اگر انتظار دارید در همان برخورد اول یک رابطه شدید عاشقانه به وجود بیاید؛ جلوی این ازدواج، یک پرچم قرمز بزرگ نگه داشته اید. با این کار واقع بینی را کنار گذاشته اید، در حالی که دنیای ما کاملا واقعی است.

۸) مرد ایده آل زندگی شما با مردهای به اصطلاح ایده آل فیلم ها کاملا فرق می کند. به عبارتی منتظر چنین موجوداتی نباشید، چون فقط به فیلم ها تعلق دارند.

۹) گاهی دخترها سراغ فردی می روند که هیچ شباهتی به آنها ندارد و فقط به یک دلیل خاص مورد تایید آنهاست. یادتان باشد تنها با یک خصوصیت نمی توان زندگی کرد.

۱۰) تمرکز روی نکات منفی خطای بزرگی است. یادتان باشد اگر به هر دلیلی درباره مردها احساسات منفی در شما وجود داشته، آنها را کنار بگذارید و با دیدگاه مثبت، انتخابی مناسب داشته باشید.

۱۱) بعضی دختر خانم ها که تحصیل و شغل مناسبی دارند، فکر می کنند به دلیل رفع نیاز مالی می توانند از موضع بالا صحبت کنند و به کمک یک مرد احتیاج ندارند. این دختر خانم ها با این طرز تفکر سد بزرگی مقابل خودشان ایجاد می کنند و نمی توانند درست انتخاب کنند، چون مدام دیگران را از خود می رنجانند.

۱۲) ایثار و فداکاری بیش از حد، به دیگران بیش از خود فکر کردن و نیاز دیگران را به خود مقدم دانستن اشتباه بزرگی است که بعضی دخترها مرتکب می شوند. اگر به هر دلیل بار مسوولیتی به دوش شماست قبول؛ اما باید اول به خودتان، نیازهایتان و آینده شخصی تان فکر کنید و موقعیت ها را از دست ندهید.

واقعیت‌هایی که هر دختری در مورد ازدواج باید بداند

1- اگر فکر می‌کنید ازدواجتان دیر شده و دیگران شما را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند و فقط به همین دلیل، قصد دارید فورا به اولین خواستگارتان بله بگویید، بدانید که دارید دستی دستی خودتان را به بدبختی می کشانید. ازدواج در هر سنی باید سنجیده و درست باشد. قرار نیست به خاطر حرف مردم زندگی تان را خراب کنید. ازدواج تغییر موقعیتی است که باید مراقب باشید تعبیر از چاله به چاه افتادن نباشد.

2- مقایسه همیشه کار را خراب می‌کند. اگر دائم خواستگارها را با هم یا با سایر افرادی که اطرافتان هستند و مورد تایید شما قرار گرفته‌اند، مقایسه کنید، مطمئنا نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید. معیار مقایسه شما باید ویژگی های فردی خودتان و خواسته هایتان از شریک زندگی تان باشد.

3- اگر به هر دلیل موقعیت‌هایی را در گذشته از دست داده‌اید، دیگر به آن فکر نکنید. دو دستی به غم و غصه یا گذشته نچسبید. به جای آن پویا باشید و خود را برای آینده آماده سازید.

4- منتظر تایید همگان نباشید. همین که خانواده و نزدیکان شما که شما را به خوبی می شناسند انتخاب تان را تایید کردند، اطمینان پیدا کنید و پیش بروید. ممکن است فردی از بسیاری جهات مورد تایید شما و دوست‌داشتنی باشد اما به دلیل حرف و حدیث بی‌منطق و دور از عقل دیگران، مورد تایید خیلی‌ها قرار نگیرد. در این شرایط اگر فرصت دوست داشتن و بله گفتن را از خود بگیرید، خطای بزرگی مرتکب شده‌اید.

5- بعضی دخترخانم‌ها اعتماد به نفس پایینی دارند و فکر می‌کنند پر از اشکال هستند و مورد تایید دیگران قرار نمی‌گیرند، در حالی که اگر به نکات مثبت خودشان توجه کنند، از خیلی‌ها بهتر به نظر می‌رسند. خود را دست کم نگیرید و فکر نکنید بخت در خانه شما را نخواهد زد.

6- در مواردی، دخترخانم‌ها انتظار دارند فورا عشق و علاقه شدید و رویایی بین آنها و همسر آینده‌شان به وجود بیاید و به عبارتی طرف مقابل یک دل نه صد دل عاشقشان بشود. وقتی چنین توقعی دارند و توقعات مورد نظر آنها برآورده نمی‌شود، فورا دلسرد شده، عقب می‌کشند. اگر انتظار دارید در همان برخورد اول یک رابطه شدید عاشقانه به وجود بیاید؛ جلوی این ازدواج، یک پرچم قرمز بزرگ نگه داشته‌اید. با این کار واقع‌بینی را کنار گذاشته‌اید، در حالی که دنیای ما کاملا واقعی است.

7- مرد ایده‌آل زندگی شما با مردهای به اصطلاح ایده‌آل فیلم‌ها کاملا فرق می‌کند. به عبارتی منتظر چنین موجوداتی نباشید، چون فقط به فیلم‌ها تعلق دارند.

8- گاهی دخترها سراغ فردی می‌روند که هیچ شباهتی به آنها ندارد و فقط به یک دلیل خاص مورد تایید آنهاست. مثلا شغل دهان پرکنی دارد یا تحصیلات، وضعیت مالی یا تیپ اجتماعی اش چشم دیگران را پر می کند. یادتان باشد تنها با یک خصوصیت نمی‌توان زندگی کرد.

9- تمرکز روی نکات منفی خطای بزرگی است. اگر به هر دلیلی درباره مردها احساسات منفی در شما وجود داشته، آنها را کنار بگذارید و با دیدگاه مثبت، انتخابی مناسب داشته باشید.

10- بعضی دخترخانم‌ها که تحصیل و شغل مناسبی دارند، فکر می‌کنند به کمک یک مرد احتیاج ندارند. این دخترخانم‌ها با این طرز تفکر، سد بزرگی مقابل خود ایجاد می‌کنند و نمی‌توانند دست به انتخاب درست بزنند، چون با اتخاذ موضع بالا مدام دیگران را از خود می‌رنجانند.

11- ایثار و فداکاری بیش از حد، به دیگران بیش از خود فکر کردن و نیازشان را به خود مقدم دانستن اشتباه بزرگی است که بعضی دخترها مرتکب می‌شوند. اگر به هر دلیل بار مسئولیتی به دوش شماست قبول؛ اما باید اول به خودتان، نیازهایتان و آینده شخصی‌تان فکر کنید تا موقعیت‌های مناسب را از دست ندهید.

12- هیچ کس کامل نیست. دنبال این نباشید که همسرتان همه چیز تمام باشد. کمالات اخلاقی اگر در کنار کمالات مادی و دنیوی قرار گیرد ایده آل است اما به یاد داشته باشید نمی توان همه چیز را با هم داشت.

13- قبل از این که طرف مقابل را با ایده آل های خود بسنجید نگاهی به خودتان بیندازید. چقدر به این ایده آل ها نزدیک هستید؟ اگر تحصیلات کمی دارید نمی توانید انتظار داشته باشید یک پروفسور به خواستگاری تان بیاید. اگر خانواده تان به لحاظ مالی موقعیت ضعیفی دارند نمی توانید خواستگارانتان را در انتظار یک خواستگار پولدار همه چیز تمام رد کنید. همسرتان را متناسب با خودتان انتخاب کنید.

14- خواستگار شما، خواستگار شما است. پس آن را با شوهر خواهر، خواستگار همسایه یا نامزد دوستتان مقایسه نکنید. هر آدمی ویژگی های منحصر به فردی دارد و در شرایط خاص خانوادگی و  اجتماعی رشد کرده که باید با خودش سنجیده شود.

15- به خاطر رسیدن به آرزوهایتان به کسی بله نگویید. اگر خودتان نتوانید به آرزوهایتان برسید، هیچ کس دیگر نخواهد توانست شما را به آنها برساند. در زندگی مشترک اهداف و خواسته های مشترک موضوعیت دارد نه آرزوهای یک نفر. هیچ کس نمی تواند نردبان شما برای ترقی و رسیدن تان به خواسته هایتان باشد جز خود شما.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه