دانلود فیلم خارجی رایگان

خانه تکانی دایی و ایجاد نسلی برای آینده پرسپولیس

دسته بندي : ⚽ ورزش,اخبار ورزشی
تاريخ : 25 دسامبر

با تغییراتی که سرمربی این فصل پرسپولیس در اساس تیم ایجاد کرد، گرد و غبار از چهره سرخپوشان پاک شد.

خانه تکانی دایی و ایجاد نسلی برای آینده پرسپولیس, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

علی دایی گرد و غبار و کهنگی را از سیمای پرسپولیس روفیده است تا چهره‌ای تازه و پرزرق و برق از این تیم عیان شود.

سال‌ها بود که پرسپولیس را اینگونه بانشاط و نو نوار ندیده بودیم. پرسپولیس در این سال‌ها همواره و به شیوه کهکشانی‌ها اداره می‌شد. مدیریت ناآشنا به فوتبال – از اکبر غمخوار و حجت‌ا… خطیبی تا حبیب کاشانی و حتی همین محمد رویانیان – برای ایجاد تحول هر سال سراغ بازیکنان اسم و رسم‌دار می‌رفتند و بی‌توجه به ریشه مشکلات این تیم، با خریدهای آنچنانی سعی در تقویت تیم خود داشتند.

شیوه‌ای که هرگز نتیجه نداد و پرسپولیس سال‌ها گرفتار گروهی از بازیکنان بود که نه خودشان رشدی داشتند و نه پرسپولیس را منتفع می‌کردند. از جواد کاظمیان و مهرزاد معدنچی گرفته تا علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا که در این سال‌های اخیر پیراهن پرسپولیس را پوشیدند هیچ موفقیتی را با این تیم کسب نکردند.

اما با آمدن علی دایی، شرایط برای بازیکنان فرق کرده است. بازیکنان زیادی در ابتدای فصل کنار گذاشته شدند تا فضایی برای نسلی تازه باز شود. تنبل‌ها هم وقتی دیدند در این تیم جایی ندارند، یا به خودشان آمدند و یا تصمیم به خداحافظی از پرسپولیس گرفتند. خداحافظی غلامرضا رضایی و هادی نوروزی به دلیل همین سیاست‌های علی دایی اتفاق افتاد.

با رفتن این گروه از بازیکنان، نفرات جدیدی به پرسپولیس آمدند که از پتانسیل بالاتری برخوردار بودند. حالا وقتی به ترکیب این تیم نگاهی گذرا می‌اندازیم، پیام صادقیان را جوانی جسور، پرانرژی و آینده‌دار می‌بینیم که اثرگذاری‌اش نه به خاطر پاس گلی که مقابل ملوان داد که در سراسر بازی‌های این فصل نمایش‌هایی تحسین‌برانگیز داشته است.

به غیر از او، مهرداد کفشگری و محسن مسلمان هم در پرسپولیس جا افتاده‌اند و حالا این گروه تازه‌وارد در کنار بازیکنانی که در این تیم جا افتاده و پای خود را سفت کرده‌اند، پرسپولیس را به صدر جدول برده‌اند.

اما این مهمترین تاثیر دایی نیست بلکه دایی با کنار گذاشتن معضلات پرسپولیس، بازیکنانی را جذب کرده که می‌توانند سال‌های سال پیراهن پرسپولیس را بپوشند و این تیم را در کورس قهرمانی نگه دارند؛ بازیکنانی که با تغییر نسل در تیم ملی پس از جام جهانی، کیفیت‌های پوشیدن پیراهن تیم ملی را هم دارند و با تبدیل شدن به بازیکنان ملی‌پوش، پرسپولیس را هم در موقعیت ممتازی نگه می‌دارند.

به نظر می‌رسد زمان خداحافظی گروهی دیگر از بازیکنان در پرسپولیس فرا رسیده است و شاید بیش از همه محمد نوری احساس خطر کرده باشد. علیرضا حقیقی خیلی زود فهمید که علی دایی با کسی تعارف ندارد و در این تیم جایگاهی نخواهد داشت. به همین دلیل راهش را کشید و رفت و اکنون محمد نوری یا باید تکانی به خودش بدهد و یا به سرنوشتی دچار می‌شود که پیش از او برای هادی نوروزی و غلامرضا رضایی رقم خورد.

این پرسپولیس همه را به یاد تغییر نسل در استقلال می‌اندازد. امیر قلعه‌نویی حدود ۱۰ سال قبل با کنار گذاشتن بازیکنان همیشگی استقلال به ناکامی‌های استقلال برای سال‌ها پایان داد.

محصول تغییرات در استقلال را می‌توان همچنان در این تیم دید. سیدمهدی رحمتی، خسرو حیدری، امیرحسین صادقی و سیاوش اکبرپور بازمانده‌های آن نسل طلایی هستند. به این مجموعه می‌توان مجتبی جباری را اضافه کرد که در اثر یک سوءتفاهم از استقلال جدا شد.

در آن سال‌ها قلعه‌نویی بازیکنان جوان و آینده‌دار را به خدمت گرفت. حسین کاظمی، پیروز قربانی و وحید طالب‌لو به همراه بازیکنانی که در بالا به آنها اشاره شد سال‌ها با استقلال در کورس قهرمانی بودند و اکنون با اصلاحات جدیدی که توسط قلعه‌نویی صورت گرفته، نکونام و تیموریان جای آنها را گرفته‌اند. در میان استقلالی‌ها، پژمان منتظری، حنیف عمران‌زاده و آرش برهانی حضور دارند که نتیجه نگاه درست قلعه‌نویی در استفاده از بازیکنان است.

موضوع بحث ما استقلال نیست بلکه برای شفاف‌تر شدن مساله از قلعه‌نویی و اصلاحاتی که در استقلال رقم زده بود به نمونه‌هایی اشاره شد. موضوع اصلی بحث ایجاد تحول در پرسپولیس است که توسط علی دایی صورت گرفته است.

حالا پرسپولیس به مانند استقلال به تغییرات اساسی دست زده و این تغییرات می‌تواند در آینده به دوران سراسر بحران پرسپولیس پایان دهد و فصل تازه‌ای را برای این تیم رقم بزند.

اگر دایی با این نفرات قهرمان شود، احتمال حفظ این بازیکنان برای سال‌های بعد بیشتر و بیشتر می‌شود و دایی هم به مانند قلعه‌نویی – چه بسا شدیدتر از قلعه‌نویی – به ادامه اصلاحات ادامه دهد و بازیکنان تنبل را کنار بگذارد و اشکالات این تیم را برطرف کند.

در ابتدای فصل از علی دایی بابت کنار گذاشتن تعدادی از بازیکنان انتقاد شد اما او نشان داد که تصمیماتش اغلب درست بود و پرسپولیس به این خانه‌تکانی اساسی نیاز مبرم داشته است.

شاید همه ما از بازی‌های ملال‌آور غلامرضا رضایی و هادی نوروزی خسته و کلافه بودیم و به دنبال جانشین‌هایی شایسته برای پوشیدن پیراهن پرسپولیس می‌گشتیم اما دایی به این کار جامه عمل پوشاند تا امروز نه از محمد نصرتی و شیث و علیرضا حقیقی خبری باشد و نه از غلامرضا رضایی، هادی نوروزی، جواد کاظمیان و مهرزاد معدنچی که در تمام کورس‌ها زمین می‌خوردند و نمایش‌های ضعیف آنها موجی از فوتبالزدگی را ایجاد کرده بود.

دایی با تصمیم‌هایش به تمام بازیکنان اولتیماتوم داده و شاید در انتهای فصل شاهد خانه‌تکانی دیگری باشیم که در آن محمد نوری و رضا نورمحمدی هم باید با پرسپولیس وداع کنند.

منبع:خبرپو

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي