دانلود فیلم خارجی رایگان

تله کابین چیست + تله کابین های ایران

تاريخ : 5 جولای

تله کابین یکی از وسایلی است که برای تفریح افراد و دیدن جاذبه های گردشگری مکان های مختلف از زاویه دیگر ساخته شده است. نحوه ساخت تله کابین بسیار پیچیده است. در ایران نیز تله کابین های مختلفی در شهرهای مختلف وجود دارد. برای آشنایی با تله کابین های ایران این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد تاریخچه تله کابین و تله کابین های شهرهای مختلف ایران می خوانید.

تله کابین چیست + تله کابین های ایران

تله کابین چیست + تله کابین های ایران, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

تله کابین های ایران

تله‌کابین از یک حلقه طولانی کابل فولادی تشکیل شده که میان دو ایستگاه تنیده شده و دکل‌هایی در میان آن دو ایستگاه، کابل را در طی فاصله نگه می‌دارند. در فواصل مساوی کابین‌هایی به کابل وصل می‌شوند و کابل توسط موتوری برقی در یکی از ایستگاه‌ها به حرکت در می‌آید.

کاربرد تله کابین چیست؟

تله‌کابین در پیست‌های اسکی کاربرد زیادی دارد. واژه تله‌کابین از زبان فرانسوی به فارسی وارد شده است.

واژه تله کابین از ریشه زبان فرانسوی گرفته شده است و اولین بارنیز در کشور فرانسه ساخته گردیده است. تله کابین نوعی بالابر یا آسانسورهوایی است که بیشتر در مناطق کوهستانی برای جابجایی مردم و ورزشکاران و یا حمل کالا استفاده می گردد. این وسیله از مجموعه کابین یا نیمکت های فلزی و حلقه های طولانی کابل فولادی با دکل ها و موتورهای برقی تشکیل شده است، به طوری که حلقه های طولانی کابل فولادی که بین ایستگاه های قرار دارند به وسیله دکل هایی که در میان این ایستگاه به عنوان نگهدارنده کابل هستند، مردم و یا کالاها را  از ایستگاهی به ایستگاه دیگر جابجا می کند. کابل های حد فاصل بین ایستگاه ها توسط موتورهای برقی که در ایستگاه مستقرند، حرکت می کنند.

احداث تله کابین

احداث تله کابین از نظر نوع کاربری در مناطق مختلف، متفاوت می باشد و این کاربری ها می توانند: ورزشی، توریستی، حمل و نقل کالا یا انسان باشد. امروزه تفریح از طریق تله کابین در زمینه گردشگری در سراسر دنیا و از جمله در ایران نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. با استفاده از این وسیله می توانیم از بالای کوه ها به تماشای مناظر و بخش های از ارتفاعات کوه ها بپردازیم و از این که طبیعت زیر پایمان است، لذت ببریم.

انواع تله کابین در ایران

تله کابین هایی که در ایران احداث شده اند عبارتند از: تله کابین حیران در آستارا، تله کابین نمک آبرود، تله کابین لاهیجان، تله کابین صفه اصفهان، تله کابین بام سبز رامسر، تله کابین توچال، تله کابین گنج نامه درهمدان، تله کابین عون بن علی در تبریز.

انواع تله کابین

تله کابین حیران

تله کابین نمک آبرود

تله کابین لاهیجان

تله کابین صفه اصفهان

تله کابین بام سبز رامسر

تله کابین توچال

تله کابین گنجنامه همدان

تله کابین عون بن علی تبریز

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي