تفاوت طلای 18 عیار و 24 عیار در چیست؟

تاريخ : 24 آوریل

در مطلب امروز سعی شده است اطلاعات بسیار مفید و مختصری راجع به طلا و عیار طلا به شما ارائه شود. همچنین تفاوت طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار در چیست ؟ را در مطلب زیر دنبال کنید.

تفاوت طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار در چیست؟

تفاوت طلای 18 عیار و 24 عیار در چیست؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

عیار طلا چیست؟

ریشه عیار چیست؟ 

این کلمه از دانه‌های کاروب (Carob) گرفته شده است. دانه‌هایی که در زمان باستان‌ توسط بازرگانان به منظور میزان ترازوها در سرتاسر بازارهای خاورمیانه استفاده می‌شد. خود شما از هم‌خانواده‌های این کلمه مثل «معیار» استفاده می‌کنید.

برای دانستنش نگاهی به گذشته طلا بیاندازیم؛ طلایی که از معدن استخراج می‌شود بسیار نرم و حالت‌ پذیر است. آن‌ قدر نرم که می‌توان با ناخن روی آن خط انداخت.

حتما در فیلم‌ها و کارتون‌هایی که داستانشان مرتبط با گذشته‌های دور است دیده‌اید که سکه طلا را گاز می‌گرفتند تا جای دندان بر آنها باقی بماند و مطمئن شوند که طلای خالص است؛ این به خاطر انعطاف‌ پذیری بالای طلای ناب است که سکه‌های طلا در گذشته از آن ساخته می‌شدند.

امروزه به دندان گرفتن سکه طلا به مدال‌آوران و قهرمانان ورزشی رسیده است و گاز زدن مدال، نماد قهرمانی شده گرچه مدال‌ها طلای کاملاً خالص نیست و مخلوطی است از طلا و نقره اما اگر مدال برنز هم باشد، باز ورزشکارانی که قهرمان می‌شوند آن را به دندان میگیرند.

تفاوت طلای 18 عیار و 24 عیار در چیست؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تفاوت میان طلاهای ۱۴ عیار، ۱۸ عیار و ۲۴ عیار چیست؟

شما هم هنگام خرید طلا حتما این اصطلاحات را از زبان فروشنده شنیده‌اید. باید بدانید که طلای ۲۴ عیار، طلای خالص است. پس شما با خریدن نمونه‌ای که از طلای ۲۴ عیار باشد،‌ یک نمونه ناب دارید.

در ۱۸ عیار ۷۵ درصد طلا وجود دارد که با یک فلز پایه مثل نیکل یا مس ترکیب شده است. در طلای ۱۴ عیار هم ۵/۵۸ طلا وجود دارد. معمولا هرقدر عیار طلا بالاتر باشد، فلز نیز نرم‌تر است.

اما یادتان باشد که داشتن طلای ۲۴ عیار، همیشه هم خوب نیست زیرا دوام کمتری دارد.

جالب است بدانید که طلای ۱۴ عیار دوام بالاتری نسبت بقیه طلاها دارد زیرا با فلز دیگری ترکیب شده که به آن مقاومت می‌بخشد. مثلا حلقه‌هایی که از طلای ۱۴ عیار ساخته شده باشند، از دوام بیشتری برخوردارند.

تفاوت طلای ۱۸ عیار

تفاوت طلای 18 عیار و 24 عیار در چیست؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي