لوون هفتوان کیست؟ بیوگرافی لوون هفتوان

لوون هفتوان یکی از بازیگران و کارگردانان توانمند و دوست داشتنی سینما و تئاتر بود که در روز ۱۹ اسفند ۹۶ بر اثر ایست قلبی فوت کرد.

بیوگرافی لوون هفتوان

لوون هفتوان کیست؟ بیوگرافی لوون هفتوان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

لوون هفتوان متولد ۶ فروردین ۱۳۴۵ بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر ایرانی-ارمنی بود. از کارهای او می‌توان به بازی در فیلم پرویز و دراکولا اشاره کرد.

زندگی

لوون خانکلدیان هفتوان ۶ فروردین ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله حشمتیه به دنیا آمد. دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ساهاکیان و متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراند. سال ۱۳۶۳ در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۹ نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان‌نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه‌های عشق ساخته خسرو سینایی از دیگر کارهای او در این دوران می‌باشد. وی وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می‌برد پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد. در پی این اتفاق به مسکو رفت و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت کرد. در سال ۱۳۷۴ به کانادا مهاجرت کرد و با تأسیس کمپانی تولیدات هنری”لماز” و گروه تئاتری”ریرا” در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه‌های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که از جمله آنها می‌توان به: «آهای کی اونجاست؟» (ویلیام سارویان)، «عاشق» (هارولد پینتر)، «دارم خواب می‌بینم. نمی‌بینم؟» (لوئیجی پیراندلو)، «مرغ دریایی» (آنتوان چخوف)، «شاید رؤیا» (لوئیجی پیراندلو) و «یکشنبه» (هارچ تارونیان) اشاره کرد. به عنوان بازیگر نیز علاوه بر ایفای نقش در چندین نمایش در برخی از آثار سینمایی همچون «صدای تاریک» ساخته بهروز افخمی نیز حضور داشته‌است. لوون در تابستان ۱۳۸۹ پس از ۱۹ سال دوری از وطن به ایران بازگشت. او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری‌هایی با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در زمینهٔ داوری و انتخاب نمایشنامه‌های ایرانی و غیر ایرانی را آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیت‌های او در ایران آغاز شد.

آثار سینمایی

سالفیلمکارگرداننقش
۱۳۶۹در کوچه‌های عشقخسرو سینایی
۱۳۹۰صدای تاریک
۱۳۹۱لرزاننده چربیمحمد شیروانی
۱۳۹۱پرویزمجید برزگرپرویز
۱۳۹۳مردی که اسب شدامیرحسین ثقفی
۱۳۹۴یک دزدی عاشقانهامیرشهاب رضویانناصر کانادا
۱۳۹۴غیرمجازحسن یکتاپناهخیاط
۱۳۹۴دراکولارضا عطارانمسعود
۱۳۹۵کوپالکاظم ملاییدکتر احمد کوپال
۱۳۹۵هجومشهرام مکری
۱۳۹۶کار کثیفخسرو معصومی

تئاتر

  • بازی یالتا (۱۳۹۵)
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي