ارتودنسی نامرئی چیست؟ مزایا و معایب آن

تاريخ : 25 سپتامبر

ارتودنسی نامرئی نوعی پلاستیک شفاف است که بر حسب قالب دندان ها ساخته می شود و اطراف دندان را محکم نگاه می دارد. این قالب باعث می شود به دندان های کج شده فشار وارد شود و با گذشت زمان به جایگاه صحیح خود برگردد و دندان ها مرتب شوند. در این مطلب شما را با ارتودنسی نامرئی آشنا خواهیم کرد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟ مزایا و معایب آن

ارتودنسی نامرئی چیست؟ مزایا و معایب آن, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

ارتودنسی نامرئی

قبل از سال ۱۹۹۷ تنها راه صاف و مرتب کردن دندان ها بریس های ثابت بود. با اینکه کش های رنگی ارتودنسی می توانست باعث شادی کودکان شود، بزرگسالان تمایل چندانی حتی به ارتودنسی های سرامیکی و پشت دندانی نداشتند. در سال ۱۹۹۷ شرکتی به نام فناوری الاین (Align Technology) روشی را ابداع کرد که به وسیله ی الاینر های شفاف یا همان ارتودنسی نامرئی(invisalign) می  توان موقعیت دندان کج را اصلاح کرد.

بریس های نامرئی چطور ساخته می شوند؟

ارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که از جنس پلاستیک شفاف بوده و اطراف دندان را محکم دربر می گیرد. بسته بندی های پلاستیکی که در بازار بیشتر اجناس را در برگرفته اند، در نظر بگیرید. همانطور که می دانید اندازه و شکل محتوای بسته با خود بسته تناسب دارد ولی بیشتر اوقات به دلیل قابلیت دیده شدن محصول داخلی، بی رنگ و شفاف ساخته می شود. بیشتر این بسته بندی ها  از طریق حرارت دادن به ورقه های نازک پلاستیکی و قالب زدن آن ها در سایز ها و اندازه های گوناگون و سپس سرد کردن پلاستیک ساخته می شوند. این روشِ به صرفه ای برای خرید ها محسوب می شود، زیرا برای خرید های بعدی نیز می توان از آنها استفاده کرد.

متخصصان ارتودنسی برای سال ها از روشی شبیه به همان حرارت دادن ورقه پلاستیکی برای ساخت ریتینر ها استفاده کرده اند. یک قالب گچی از روی دندان شخص ساخته می شود و ورقه نازک پلاستیکی اطراف آن کشیده می شود. برخی مواقع که یک دندان با دندان های دیگر همتراز نیست، ممکن است قبل از ساخته شدن ریتینر، پزشک از تکنسین های آزمایشگاه بخواهد تا آن دندان را به صورت دستی از قالب خارج کنند.

سپس ریتینر در دهان قرار می گیرد و تمام دندان ها را به درستی در بر می گیرد در حالی که به دندان کج فشار لازم را برای بازگشت به حالت صحیحش وارد می کند. طی چندین روز، دندان کج به سمت جایگاه صحیح خود که توسط لایه پلاستیکی برایش تعیین شده  تغییر مکان می دهد. با این وجود این روش تنها برای دندان هایی با تغییر موقعیت های ساده استفاده می شود و تا قبل از گسترش استفاده از قالب سازی های سه بعدی و چاپ کردنشان، امکان ساخت چندین قالب که بتوان چند دندان را به طور همزمان جا به جا کرد، وجود نداشت.

مزایای ارتودنسی نامرئی

  • راحتی: بیمار با بودن الاینر های شفاف در دهان از لحاظ فیزیکی احساس راحتی بیشتری دارد زیرا بر خلاف بریس های فلزی هیچ براکت یا سیم ارتودنسی در دهان وجود ندارد که بیمار نگران ایجاد خراشی یا بریدگی در دهان باشد. بریس های نامرئی صاف بوده و باعث تحریک دهان شما نمی شوند. آنها در واقع بسیار شبیه به محافظ های دندانی هستند که هیچ لبه ی تیزی ندارند.
  • جذابیت بیشتر: از آنجایی که بریس های نامرئی ظاهری شفاف دارند، از بریس های فلزی که در اولین نظر قابل تشخیص هستند جذاب تر بوده و ممکن است بیشتر افراد حتی متوجه حضور آنها در دهانتان نشوند. این به این معناست که می توانید بدون ترس و نگرانی از ظاهر دندان ها به راحتی لبخند بزنید.
  • آسودگی: به دلیل اینکه ارتودنسی های نامرئی به روشی متداول برای صاف کردن دندان ها تبدیل شده اند، بیماران دیگر مجبور به استفاده از بریس های فلزی نیستند. این باعث می شود که این بریس ها به گزینه ای آسان تبدیل شوند که در مقیاس وسیعی نیز در دسترس می باشند.
  • متحرک بودن: بریس های نامرئی متحرک بوده و بر خلاف بریس های ثابت، می توان آنها را برای غذا خوردن ، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان از دهان خارج کرد. متحرک بودن این بریس ها به شما این امکان را می دهد تا غذای مورد علاقه تان را بخورید و بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کنید تا در طول دوره درمان ارتودنسی  خطر ابتلا به بیماری های لثه را نداشته باشید. همچنین برخلاف ارتودنسی های فلزی، لازم نیست نگران باقی ماندن خرده های غذا در لابه لای ارتودنسی نامرئی باشید.
  • نیازمند کمترین مراقبت: بریس های نامرئی نیازمند کمترین مراقبت از سوی بیمار می باشند. البته ممکن است به مرور زمان کدر شوند اما شما می توانید تنها با استفاده از یک مسواکارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که از جنس پلاستیک شفاف بوده و اطراف دندان را محکم دربر می گیرد و محلولی از کمی سفیده کننده و آب با شستشوی یک دقیقه ای، بدون اینکه هیچ لکه ای باقی بماند آنها را به حالت اول بازگردانید. کافیست این کار را یک روز در میان انجام دهید.

 معایب ارتودنسی نامرئی

  • قیمت بالا: یک از بزرگترین معایب بریس های نامرئی گران بودن آنهاست و به دلیل اینکه بیمه نیز این هزینه را تقبل نمی کند بیمار باید هزینه نسبتا بالایی برای آنها بپردازد. به عبارت دیگر در صورتی که در حال حاضر اوضاع اقتصادی مناسبی ندارید و یا نمی خواهید زیاد هزینه کنید باید در انتخاب بریس های نامرئی تجدید نظر کنید.
  • ضمایم: امروزه ضمایم متصل به بریس های نامرئی بیشتر و بیشتر شده است. این ضمایم معمولا برآمدگی هایی است که مانند براکت های بریس های دیگر، به مینای ارتودنسی نامرئیدندان می چسبد و باعث می شود تا بریس های نامرئی بیشتر به چشم بیایند و دیگر حالت نامرئی نداشته و شبیه با سایر ارتودنسی ها شوند. این ضمایم روی دندان نصب می شود تا به الاینر ها فشار وارد کند و دندان را سریعتر به جایگاه صحیحش بازگرداند.
  • الزاما باید ۲۲ ساعت در روز روی دندان قرار بگیرد: بریس های نامرئی باید حداقل ۲۲ ساعت در روز در دهان قرار داشته باشند و تنها برای غذا خوردن یا تمیز کردن دندان ها می توان آنها را از دهان خارج کرد. به عنوان مثال این بریس ها در قرارهای دوستانه و یا رفتن به مهمانی ها حتما باید در دهانتان قرار داشته باشد و به هیچ وجه اجازه در آوردن آنها را ندارید.
  • درد دندان ها: زمانی که بریس های نامرئی برای اولین بار روی دندان هایتان قرار می گیرد و یا زمانی که سِت جدیدی از این الاینر ها را روی دندان نصب می شود، ممکن است احساس درد و ناراحتی کنید. با وجود اینکه پزشک اغلب این حس را فشار تعبیر می کند، اما به هر حال عادت کردن به هر ارتودنسی برای بیمار دردناک خواهد بود. می توانید برای تسکین دردتان و تا زمانی که دندان ها به این الاینر ها عادت کنند با اجازه پزشک از مسکن استفاده کنید.
  • ناراحتی: بریس های نامرئی بسیار سنگین هستند. آنها باید حتما هنگام غذا خوردن درآورده شوند به همین دلیل ممکن است هنگامی که برای غذاخوردن به بیرون از خانه می روید برای در آوردن آنها خجالت زده شوید. همچنین لازم است پس از غذا خوردن و قبل از قراردادن دوباره آنها در دهان، مسواک بزنید که این به معنای چندین مرتبه مسواک زدن در روز است که کار دشواری است.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

بسیاری از مردم از شنیدن اینکه نگهداری از بریس های نامرئی بسیار  آسان است خوشنود می شوند. تنها تغییری که باید در زمان خوابتان ایجاد کنید این است که هر شب (یا یک شب در میان) قبل از خواب با مسواکی نرم و آب ولرم آنها را تمیز کنید. راه دیگر این است که بسته ی لوازم نظافتی بریس را تهیه کنید. به غیر از تمیز کردن بریس های نامرئی احتیاج به انجام کار دیگری ندارید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

بسیاری از افرادی که ارتودنسی دارند، در رعایت بهداشت دهان و دندان  دچار مشکل هستند. با این وجود در استفاده از این بریس ها رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار آسان بوده و به دلیل متحرک بودن این بریس ها، می توان به آسانی آنها را از دهان خارج کرد و سپس طبق معمول دندان ها را مسواک کرده یا از نخ دندان استفاده کرد.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي