مطالب پيشنهادي

ادرس فرهنگسرای اشراق / آدرس فرهنگ سرای اشراق تهران

تاريخ : ۱۵ اردیبهشت
بازديد : 2777

ادرس فرهنگسرای اشراق / آدرس فرهنگ سرای اشراق تهران

اگر قصد رفتن به فرهنگسرای اشراق را دارید این بخش گهر را تا پایان دنبال نمایید چرا که به معرفی فرهنگسرای اشراق و همچنین آدرس فرهنگسرای اشراق تهران می پردازیم.

60065600 fe03 4b61 b789 58649355068d ادرس فرهنگسرای اشراق / آدرس فرهنگ سرای اشراق تهران

آدرس فرهنگ سرای اشراق تهران

فرهنگسرای اشراق کجاست؟ امروز سری به فرهنگسرای اشراق زده‌ایم که در طول سال میزبان رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌های گوناگونی است. با گهر همراه باشید تا با هم راه‌های دسترسی به این فرهنگسرا را بررسی کنیم.

فرهنگسرای اشراق یکی از مکان‌های فرهنگی شرق تهران است که در طول سال جشنواره‌های مختلفی مثل «جشنواره اقوام» و «جشنواره صد دانه یاقوت» در آن برگزار می‌شود. این فرهنگسرا یکی از فعال‌ترین فرهنگسراهای تهران است. در ادامه می‌توانید تاریخچه این فرهنگسرا را بخوانید.

ساختمان اصلی فرهنگسرای اشراق حدود ۱۰۰ سال و باغ بزرگ آن بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد. نقل است که ساختمان قدیمی توسط یکی از دامادهای ناصرالدین شاه بنا شده است که بادگیر آن یکی از بزرگترین و زیباترین بادگیرهای ایران محسوب می‌شود. قسمت اعظم باغ، محوطه فرهنگسرا و ساختمان قدیمی به همان زمان قاجار برمی‌گردد. بعد از سقوط قاجاریه یکی از خوانین همین منطقه به نام «مهدی ارباب یزدی» – معروف به ارباب مهدی – که از وکلای مجلس آن زمان بوده این باغ را از امام جمعه داماد ناصرالدین شاه خریداری می‌کند.

بخوانید :   عکسهای فرشته حسینی در جشنواره جهانی فیلم فجر 98

مهدی ارباب در دوره پهلوی و بر اساس معماری آن دوره بناهای موجود را تغییر داد و بناهای دیگری هم به باغ اضافه کرده، مثل استخر مرکزی و مجسمه «اسب و تمساح».

شاید مشهورترین قسمت باغ همان حوض‌های هفتگانه باشد که به صورت پله مانند با هم ارتباط دارند؛ برای همین به باغ «هفت حوض» هم گفته‌اند.

در گذشته، باغ دو دهنه قنات هم داشته که از «سرخه حصار» و «تلو» سرچشمه می‌گرفتند. متأسفانه اولی به علت عدم لایروبی خشکیده ، ولی هنوز سرسبزی و صفای این باغ زیبا از آب جاری تلو است.

در سال ۱۳۴۸ پس از مرگ مهدی ارباب مجموعه باغ و ساختمانهای آن به دربار پهلوی دوم واگذار شد. در همان زمان این باغ ملی اعلام شده و به دو قسمت پارک جوادیه و باشگاه شهرداری تقسیم می‌شود. پس از پیروزی انقلاب این باغ به شهرداری منطقه تبدیل شد. در سال ۱۳۷۴ با تاسیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تحت پوشش سازمان در می‌آید و با عنوان فرهنگسرای اشراق به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بخوانید :   عکسهای بازیگران در اکران فیلم لیلاج

وقتی وارد این مجموعه فرهنگی می‌شوید، قبل از اینکه بخواهید از خدمات متنوع آن استفاده کنید، در مسیر رسیدن به مراکز مختلف، دیدنی‌هایی خواهید یافت؛ چیزهایی که اینجا را به یکی از منحصربه‌فردترین مراکز فرهنگی تهران تبدیل می‌کند.

آدرس فرهنگسرای اشراق

فرهنگسرای اشراق در فلکه دوم تهرانپارس، انتهای خیابان جشنواره قرار دارد.

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به فرهنگسرای اشراق استفاده از مترو است. کافی است به خط ۲ مترو بروید و در آخرین ایستگاه شرقی، یعنی ایستگاه فرهنگسرا از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه و عبور از پل هوایی روی خیابان جشنواره به فرهنگسرای اشراق برسید.

همچنین می‌توانید با بی‌آرتی‌های مسیر آزادی – تهرانپارس به تهرانپارس رفته و از آن‌جا با تاکسی به خیابان جشنواره رفته و به فرهنگسرای اشراق برسید.

بزرگراه‌های یاسینی و رسالت هم مسیرهایی هستند که می‌توانید در صورت استفاده از خودروی شخصی به فرهنگسرای اشراق برسید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+