آیا می دانید کارتوگرافی چیست ؟

تاريخ : 15 جولای

کارتوگرافی یکی از روش هایی است که می توان با استفاده از آن، صحنه های بزرگ در سطح کره زمین را با تهیه نقشه از آن صحنه ها کوچک و در نتیجه قابل مشاهده کرد. اگر می خواهید بدانید کارتوگرافی چیست این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد کارتوگرافی و تاریخچه کارتوگرافی و انواع کارتوگرافی می خوانید.

آیا می دانید کارتوگرافی چیست ؟

آیا می دانید کارتوگرافی چیست ؟, جدید 1401 -❤️ گهر

کارتوگرافی چیست

کارتوگرافی تکنیکی است که با کوچک کردن خصوصیات فضایی (ابعاد) انواع مختلف اجسام و سطوح بزرگ مثل زمینهای وسیع قسمتی و با تمام کره زمین، و یا یک کره آسمانی سر و کار دارد، این تکنیک پهنه‌های وسیع را کوچک می‌کند تا قابل مشاهده شود.

واژه کارتوگرافی از دو کلمه Cart graphy تشکیل یافته است که Car یا Cartogram به معنی نقشه (آماری جغرافیایی) و graphy به معنی ترسیم کردن است.

بنابراین کارتوگرافی دانش تهیه نقشه است و از آنجا که نمی‌توان قسمتی از سطح کره زمین را به اندازه واقعی خود بر روی صفحه‌ای تصویر کرد باید عوارض و پدیده‌های مختلف زمین را به نسبت معینی کوچک نمود و این عمل براساس مبانی و اصول کارتوگرافی به نحوی انجام می‌گیرد که کاربران با توجه به نسبت کوچک شده و مشخصات فنی آن بتوانند به مقدار اصلی کمیت پی‌ببرند.

کارتوگرافی هنر، علم و فن تهیه انواع نقشه است که طی مراحل مختلف اندازه‌گیری و محاسبه و ترسیم بخشی یا تمام سطح کره زمین را بر سطحی مستوی با تکیه بر اصول ریاضی و تناسب هندسی به نمایش درمی آورد. تا در ساختار اقتصادی ،‌فرهنگی ،‌دفاع ملی ،‌روابط بین الملل ، تعلیم و تربیت ،‌جهانگردی و موارد متنوع دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

کارتوگرافی بیشتر یک هنر است تا علم ؛ چون وظیفه یک کارتوگراف تنها نشان دادن اطلاعاتی خاص بر روی یک صفحه نیست بلکه باید این اطلاعات را به صورت سمبلیک و یا یک سری خطوط که موجودتیشان از ریاضی نشأت می‌گیرد ،‌نشان بدهدو برای این کار ، یک کارتوگراف باید به گونه‌ای عمل کند که بیننده ضمن درک مفاهیم ، به دیدن نقشه علاقه‌مند گردد . یعنی در انتخاب سمبل‌ها ، طراحی و رنگ آمیزی باید از اصول زیبا سازی استفاده بکند.

برای کارتوگرافی چند تعریف علمی وجود دارد که قبول هر یک از تعاریف و دامنه فعالیت آن متاثر از وضعیت نقشه برداری و نقشه های هر یک از کشورهای دنیاست . با وجود تمام اختلاف نظرها در تعریف کارتوگرافی به طورکلی دومعنا از کارتوگرافی مستقل می گردد.

کارتوگرافی عام ، علم ، هنر و فن ساختن نقشه است که کلیه مراحل تهیه نقشه یعنی ژئودزی ، عملیات زمینی ،‌فتوگرامتری ، ترسیم و چاپ را شامل می شود.

اما کارتوگرافی خاص مراحل بعد از برداشت زمینی ، فتوگرامتری و یا کلاً اطلاعات اولیه برای تهیه نقشه را شامل می شود و در حقیقت قسمت اعظم کار تهیه نقشه محسوب می‌گردد. کارهایی از قبیل تنظیم پیش نویس ، ترکیب اطلاعات و استفاده از نقشه‌ها و مدارک مربوطه ، انتخاب شبکه ، تعیین علائم و نوشته‌ها ، هماهنگی اطلاعات موجود در نقشه ، طراحی اطلاعات حاشیه نقشه ، انتخاب روش ترسیم و چاپ و تکثیر مراحل مختلف کارتوگرافی خاص را تشکیل می دهد . در ایران چون سازمانها و مؤسسات دولتی و خصوصی ، نقشه های مختلف در سطوح گوناگون تهیه می‌کنند هر دو مفهوم کارتوگرافی را می‌توان در مورد آنها بکار برد . به عنوان مثال یکی از بزرگترین ارگانهای تهیه نقشه در ایران سازمان نقشه برداری کشور National Cartographic Center است . به طور کلی گردآوری اطلاعات اولیه و پروراندن و ارائه آن به صورت مطلوب و یا به عبارت دیگر عملیات مربوط به تهیه نقشه بر عهده کارتوگرافی است .

حاصل کار کارتوگراف و یا به عبارتی زبان کارتوگراف نقشه است و هدف یک کارتوگراف همواره استفاده از امکانات مختلف برای انتقال این پیام به بهترین وجه است و یک کارتوگراف باید به این زبان یعنی ( زبان تصویر) تسلط داشته باشد تا بتواند بااستفاده کننده ارتباط منطقی داشته باشد . امروزه کارتوگرافی به طور عمده کلیه فعالیتهای مربوط به آماده سازی نقشه و بهره‌گیری از نقشه را شامل می شود یعنی کارتوگرافی موضوعاتی نظیر آموزش ، نحوه استفاده از نقشه ، مطالعه سیر تکاملی کارتوگرافی ، جمع آوری و بایگانی نقشه ، تهیه کاتالوگ و فعالیتهای مربوط به تهیه فهرست و بالاخره طراحی و ساختن نقشه ، چارت ، پلان و اطلس را در بر می گیرد. مراحل تهیه نقشه در رابطه با نوع نقشه بسیار متنوع و متفاوت است . گر چه روشهای بهتر نقشه در جزئیات با هم اختلاف دارند لیکن دراصل از کلیت ویژه پیروی می نمایند و دارای وجوه مشترکی هستند که می توان آنها را اصول روش کارتوگرافی فرض کرد.

هرکارتوگرافی در تهیه نقشه باید از ۵ اصل پیروی کند

۱ – مقیاس ۲- سیستم تصویر ۳ – جنرالیزه ۴ – طراحی ۵ – ترسیم و تولید

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي