ویتامینی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

بر اساس گفته های دکتر زهرا عبدالهی ، برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ، بزرگسالان بایست هر ماه یک عدد قرص 50 هزار واحدی و کودکان زیر 12 سال هر دو ماه قرص ویتامین دی (D) مصرف کنند. در ادامه جزئیات کامل خبر را بخوانید

ویتامینی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

ویتامینی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

دکتر زهرا عبدالهی روز یکشنبه در جریان بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت مشهد طی گفتگویی کمبود “ویتامین دی” را در بدن انسانها یک مشکل جهانی ذکر و بیان کرد: کمبود همین ویتامین در بین شهروندان ایرانی همانند سایر کشورها شیوع به نسبت بالایی دارد.

وی افزود: توصیه می‌شود برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا افراد بزرگسال هر ماه یک عدد قرص ۵۰ هزار واحدی “ویتامین دی” و کودکان زیر ۱۲ سال هر دو ماه یک عدد از همین قرص را مصرف کنند. برای کودکان با سن زیر دو سال نیز قطره “ویتامین دی” تجویر می‌شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ادامه داد: میزان کنونی کمبود “ویتامین دی” در بین زنان باردار ایرانی ۸۰ درصد، در بین کودکان کشورمان ۲۲ درصد و در دیگر گروههای سنی شهروندان ایرانی ۶۰ تا ۷۰ درصد است. وی گفت:  وزارت بهداشت “طرح مکمل‌یاری ویتامین دی” را برای کودکان، زنان باردار، میانسالان و جوانان در دست اجرا دارد.

دکتر عبدالهی افزود: با این وجود به عموم مردم توصیه می‌شود با مراجعه به داروخانه‌ها “قرص ویتامین دی” را تهیه و بطور منظم برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس همه‌گیر کرونا مصرف کنند.

وی ادامه داد: رعایت برنامه غذایی مناسب و صحیح نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ویروسی کووید ۱۹ دارد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مصرف “ویتامین دی” حتی در دوران ابتلا به ویروس کرونا نیز از اهمیت و تاثیر زیادی بر کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ و بهبودی سریع فرد بیمار برخوردار است.

وی افزود: “الگوی مناسب غذایی” به معنای مصرف بالای گوشت، میوه و غذاهای گران قیمت نیست بلکه رعایت تعادل و تنوع در مصرف مواد خوراکی بر اساس هرم غذایی و از همه گروههای غذایی مانند سبزیها، میوه‌ها، لبنیات، مواد پروتئینی، حبوبات و ریز مغزیها توصیه می‌شود.

دکتر عبدالهی بر اهمیت “تعادل در مصرف مواد غذایی” تاکید و بیان کرد: هر دو حالت چاقی، اضافه وزن و یا لاغری و کم‌وزنی در انسان، در ضعف دستگاه ایمنی بدن و ابتلا به ویروس کرونا نقش دارند.

وی به مشاوره‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به ویروس در قالب “سامانه ۴۰۳۰” نیز اشاره و بیان کرد: هم‌اینک در چارچوب فعالیت این سامانه ۴۰۰ کارشناس و متخصص تغذیه به همه پرسشهای مردم پیرامون تغذیه در دوران ابتلاء به ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ پاسخ داده و راهنمایی لازم را ارائه می‌کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: “برنامه شناسایی مادران باردار و کودکان زیر پنج سال نیازمند حمایت تغذیه‌ای” از سوی این وزارتخانه با همکاری کمیته امداد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیکوکاران سلامت در حال اجرا است.

وی افزود: تاکنون در همین چارچوب ۴۰ هزار مادر باردار و ۳۷ هزار کودک نیازمند بسته‌های غذایی در سطح کشور شناسایی و زیر پوشش این برنامه حمایتی قرار گرفته‌اند.

منبع
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه