هزینه آزمون تافل سال 2022 + زمان و نحوه ثبت نام

اگر قصد دارید به زودی در آزمون تافل شرکت کنید و می خواهید در مورد هزینه، زمان و نحوه ثبت نام آزمون تافل سال 2022 اطلاعات لازم را کسب کنید ادامه ی مطلب را دنبال کنید.

هزینه آزمون تافل سال 2022 به همراه زمان و نحوه ثبت نام

هزینه آزمون تافل سال 2022 + زمان و نحوه ثبت نام

هزینه آزمون تافل سال 2022

در سال ۲۰۲۲ که بخشی از سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را شامل می‌شود هزینه آزمون تافل در ایران ۲۴۵ دلار آمریکا است. با توجه به اینکه نرخ دلار در زمان‌های مختلف متفاوت خواهد بود در حال حاضر این مبلغ به ریال حدود ۷۱۵۰۰۰۰۰ ریال خواهد بود.

هزینه تافل اینترنتی در سال ۱۴۰۰ در ایران ۲۴۵$ می باشد.

با توجه به آخرین قیمت دلار امروز، هزینه تافل ۶۷,۵۲۰,۰۰۰ ریال (شش میلیون و هفتصد و پنجاه و دو هزار تومان) است.

ممکن است شما تصمیم داشته باشید آزمون تافل خود را در یکی از کشورهای اطراف مانند امارات، ترکیه، ارمنستان یا آذربایجان بدهید. باید در نظر داشته باشید ممکن است هزینه آزمون در برخی از کشورهای همسایه ارزان‌تر باشد اما هزینه رفت‌وآمد و اقامت در این کشورها را هم باید به مبلغ آزمون اضافه کنید.

در سال ۲۰۲۲ هزینه آزمون تافل در کشورهای همسایه به شرح زیر است:

نام کشورقیمت تافل iBT به دلار آمریکا در سال ۲۰۲۲
ترکیه۱۸۵
آذربایجان۱۹۵
امارات۲۵۵

این هزینه‌ها مربوط به ثبت نام آزمون تا هفت روز قبل از آن است. اما اگر بخواهید دیرتر از این موعد ثبت نام خود را انجام دهید ناچارید مبلغ ۴۰ دلار بیشتر پرداخت کنید این مبلغ باعنوان ثبت نام دیرهنگام یا Late Registration از شما دریافت می‌شود. در نظر داشته باشید دیرترین موعد ثبت نام آزمون دو روز مانده به امتحان است.

هزینه آزمون تافل سال 2022 + زمان و نحوه ثبت نام

زمان و نحوه ثبت نام آزمون تافل 2022

برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ ابتدا باید وارد سایت ETS شده و برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. در حساب کاربری که ایجاد کردید می‌توانید تاریخ آزمون و مرکز آزمون خود را انتخاب کنید. برای انتخاب این موارد ابتدا کشور و شهر مورد نظر خود را پیدا کنید. برای مثال با انتخاب شهر تهران مراکز آزمون این شهر و تاریخ‌های آزمون موجود به شما نمایش داده می‌شود.

در این مرحله از شما می‌خواهند تا اطلاعات هویتی را از روی پاسپورت خود وارد کنید و سپس اطلاعاتی درباره دلیل شرکت در آزمون و سابقه زبان شما را ازتان می‌پرسند. بعد از پاسخ به تمام این موارد نوبت به پرداخت هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ می‌رسد. یکی از راه‌های پرداخت را انتخاب می‌کنید و کار ثبت نام شما تمام می‌شود.

علت گرانی آزمون تافل 2022

قبل از هرچیز باید بدانید هزینه ثبت نام تافل در کشورهای مختلف متفاوت است. شما ممکن است در کشورهای مختلف از ۱۵۰ تا نزدیک به ۳۰۰ دلار آمریکا را صرف ثبت نام در آزمون تافل کنید. این هزینه برای یک آزمون هزینه بالایی محسوب می‌شود. اما چرا قیمت تافل انقدر گران است؟ برای دانستن دلیل این موضوع باید بدانید این هزینه را برای چه چیزی پرداخت می‌کنید.

بخشی از هزینه آزمون صرف طراحی سوالات آزمون می‌شود. آزمون تافل در طی سال‌های طولانی تغییرات بسیاری داشته تا بتواند سنجه بهتری برای سطح زبان انگلیسی افراد باشد. سوالات هر آزمون منحصربه‌فرد هستند و تیمی از افراد دانشگاهی و متخصص در طراحی آن نقش دارند. بخش دیگر هزینه مربوط به تصحیح آزمون است. درست است که سوالات چهارگزینه‌ای به صورت خودکار تصحیح می‌شوند اما تصحیح بخش رایتینگ و اسپیکینگ به افراد حرفه‌ای و کارآزموده نیاز دارد.

البته این تمام هزینه‌ای که می‌کنید نیست. مراکز آزمون هم هزینه‌های خودشان را دارند. نگهداری از این مراکز و پرداخت حقوق پرسنل آن هم از هزینه آزمون تامین می‌شود. به‌علاوه آزمون بزرگی مانند تافل نیاز به بازاریابی فراوان دارد تا دانشگاه‌های مختلف و مراکز گوناگون آن را بپذیرند. این بازاریابی هم مخارج خودش را دارد. اما در نهایت شما دارید در یک امتحان بسیار معتبر شرکت می‌کنید. این امتحان متقاضیان بسیاری دارد. بنابراین هزینه‌ای که می‌پردازید به دلیل اعتبار آزمون و تقاضای بسیاری که برای آن وجود دارد، بالاتر از آزمون‌های دیگر خواهد بود.

راه‌های پرداخت هزینه آزمون تافل سال 2022

راه‌های مختلفی برای پرداخت هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ وجود دارد. اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید می‌توانید هزینه تافل را از طریف کارت‌های اعتباری،  PayPal، ویزا کارت یا مستر کارت پرداخت کنید. برای کسانی که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند، امکان پرداخت هزینه از طریق چک‌های الکترونیکی هم وجود دارد.

اما اگر در ایران زندگی می‌کنید احتمالا ساده‌ترین راه پرداخت هزینه برای شما استفاده از ووچر تافل است. ووچر تافل درواقع یک کد ثبت نام است که برای آزمون TOEFL iBT کاربرد دارد. شما می‌توانید هزینه ووچر تافل را به پول محلی خود، مثلا ریال، به مرکز آزمون تافل در شهر خود پرداخت کرده و ووچر را دریافت کنید. دقت داشته باشید که ووچر تافل برای هر شخص منحصر به فرد است و قابل انتقال به شخص دیگری نیست. در ضمن هر ووچر تاریخ انقضای مشخصی دارد و قبل از رسیدن تاریخ انقضا باید از آن استفاده کنید.

تغییر زمان مرکز آزمون تافل سال 2022

ممکن است شما هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ را پرداخت کرده باشید اما بعد از مدتی به این نتیجه برسید که مرکز آزمون را به‌درستی انتخاب نکرده‌اید یا به دلیلی مجبور باشید مرکز آزمون خود را تغییر دهید. همچنین ممکن است مجبور باشید به دلیلی زمان آزمون را تغییر دهید. تغییر زمان یا مکان آزمون یا reschedule هزینه‌ای برابر ۶۰ دلار آمریکا دارد و باید حداقل چهار روز مانده به آزمون انجام شود. شما می‌توانید هرچند بار که می‌خواهید زمان آزمون را تغییر دهید اما تاریخ جدید حداقل باید ۱۲ روز با تاریخ قبلی آزمون تفاوت داشته باشد.

هزینه کنسل کردن آزمون تافل سال 2022

شما تا چهار روز قبل از آزمون فرصت دارید امتحان خود را کنسل کنید. بعد از کنسل کردن آزمون ۵۰ درصد از پولی که پرداخت کرده‌اید به شما بازگردانده می‌شود. ۵۰ درصد باقی به دلیل صندلی که رزرو کرده‌اید و هزینه‌های ثبت نام شما دیگر به شما بر نخواهد گشت.

می‌توانید یا به صورت آنلاین و از طریق حساب خود در سایت ETS برای کنسل کردن آزمون خود اقدام کنید و یا با مرکز آزمون خود تماس تلفنی بگیرید و برای کنسل کردن آزمون خود اقدام کنید. مبلغی که به شما برگشت داده می‌شود به همان حسابی برمی‌گردد که با آن ثبت نام خود را انجام داده‌اید.

هزینه اعتراض به نمره آزمون تافل سال 2022

متقاضیان آزمون تافل iBT این امکان را دارند که تا ۳۰ روز بعد از آزمون نسبت به نمره اسپیکینگ و رایتینگ هود اعتراض کنند. البته اعتراض نسبت به نمره ریدینگ و لیسنینگ ممکن نیست؛ زیرا سوالات این دو بخش چهارگزینه‌ای هستند و جواب و نمره آنها کاملا مشخص است. برای اعتراض نسبت که هر مهارت باید ۸۰ دلار پرداخت کنید. یعنی اگر نسبت به هر دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ معترض هستید باید ۱۶۰ دلار بپردازید. اگر نتیجه اعتراض شما در نمره‌ای که بدست آورده‌اید تغییری ایجاد کرد، چه نمره شما بیشتر شده باشد و چه کمتر مبلغی که پرداخته‌اید به شما بازگردانده می‌شود.

هزینه‌های جانبی شرکت در آزمون تافل سال 2022

ثبت نام در آزمون تنها بخشی از هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ برای متقاضیان این امتحان است. شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون، شرکت در آزمون‌های آزمایشی، خرید کتاب‌ها و منابع معتبر از جمله هزینه‌های دیگری هستند که معمولا بر دوش متقاضیان تافل قرار می‌گیرد. برخی از زبان‌آموزان تصمیم می‌گیرند برای کم کردن هزینه‌ها به سراغ منابع رایگان بروند یا حتی زبان را در خانه و به صورت خودآموز یاد بگیرند. استفاده از کتاب‌های دست دوم و یا قرض گرفتن کتاب از کتابخانه هم یکی دیگر از راه‌های کم کردن هزینه‌هاست.

اگر می‌خواهید برآورد دقیق‌تری از مجموع مخارج مربوط به آزمون آیلتس داشته باشید بد نیست درباره هزینه کلاس‌ها و دوره‌های مختلف و آزمون‌های آزمایشی در موسسات گوناگون تحقیق کنید و تمام هزینه‌ها را یادداشت کنید تا بتوانید بهتر برای مسیر آموزشی خود تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنید.

تافل یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین آزمون‌های سنجش زبان انگلیسی است. بسیاری از دانشجوهایی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند یا کسانی که می‌خواهند مهاجرت کنند به مدرک تافل احتیاج پیدا می‌کنند. اما در ابتدای کار بسیاری از افراد درباره هزینه‌های مربوط به تافل و نحوه پرداخت آن کمی گیج می‌شوند. در این مقاله به جزئیات هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ و نحوه پرداخت آن می‌پردازیم.

نکات تکمیلی هزینه آزمون تافل سال 2022

  • هزینه آزمون تافل ۲۰۲۲ در ایران ۲۴۵ دلار آمریکا است.
  • تا دو روز قبل از امتحان امکان ثبت نام وجود دارد اما اگر زمانی که کمتر از هفت روز به آزمون مانده ثبت نام کنید باید ۴۰ دلار بابت ثبت نام دیرهنگام پرداخت کنید.
  • استفاده از کارت اعتباری، چک الکترونیکی، چک کاغذی و ووچر تافل راه‌های پرداخت هزینه آزمون تافل هستند.
  • برای کنسل کردن آزمون، تا چهار روز قبل از امتحان فرصت دارید و ۵۰ درصد پول شما به شما بازگردانده می‌شود.
  • برای تغییر روز و مرکز آزمون تا چهار روز قبل از آزمون فرصت دارید و باید ۶۰ دلار اضافه پرداخت کنید.
  • هزینه اعتراض به آزمون برای هر مهارت ۸۰ دلار است و اگر نمره شما تغییر کند این مبلغ به شما بازگردانده می‌شود.
  • اگر به هر دلیل دیر به جلسه برسید امکانی برای بازگشت پولی که پرداخت کردید به شما وجود ندارد.

حتما قبل از ثبت نام در امتحان تافل جزئیات آزمون و هزینه‌های آن را از سایت ETS مطالعه کنید. همچنین می‌توانید از مراکز آزمون اطلاعات بیشتری بگیرید. اگر این مقاله برای شما مناسب بود آن را با دوستانتان که قصد شرکت در آزمون تافل را دارند به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه