قرص سیمیوال ، نحوه مصرف و عوارض سیمیوال

تاريخ : 14 نوامبر

صرع یک بیماری شایع است که بر روی مغز انسان تاثیر می گذارد و باعث تشنج های مکرر می شود. در این قسمت قصد داریم به بررسی نحوه مصرف قرص سیمیوال و عوارض آن به عنوان یک داروی ضد صرع بپردازیم. به یاد داشته باشید صرع می تواند از هر سنی شروع شود، اما معمولا در دوران کودکی یا در افراد بالای ۶۰ سال شروع می گردد. البته قرص سیمیوال برای درمان برخی از بیماری دیگر نیز استفاده می شود که در ادامه مطلب به بررسی آن ها نیز خواهیم پرداخت.

نحوه مصرف قرص سیمیوال و عوارض آن

قرص سیمیوال ، نحوه مصرف و عوارض سیمیوال, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

سدیم والپروات چیست؟

سدیم والپروات از دسته ی داروهای ضد صرع می باشد و یکی از مهم ترین و موثرترین داروها در کنترل حملات تشنجی بیماری صرع در کودکان و بزرگسالان است با این وجود مصرف این دارو تنها به این مورد محدود نمی شود و در موارد متنوعی مانند پیشگیری از میگرن، بیماری های اعصاب روان مانند افسردگی و دردهای عصبی ناشی از دیابت نیز تجویز می شود.
تشنج یک حمله ی عصبی ناشی از اختلال در فعالیت الکتریکی مغز می باشد.سدیم والپروات با کاهش فعالیت های الکتریکی غیرطبیعی مغز حملات تشنجی را کنترل می نماید.

تفاوت در برندهای مختلف سدیم والپروات

سدیم والپروات توسط شرکت های مختلف و با نام های تجاری متفاوت تولید می شود و باید بدانید که مقدار و نوع دارو در این محصولات می تواند متفاوت باشد.از این رو اگر این دارو توسط پزشک با نام تجاری خاصی برای شما تجویز شده است و به هردلیلی موفق به تهیه ی آن نشدید حتما با پزشک خود در مورد تغییر دارو و جایگزینی داروی مناسب صحبت کنید و بدون مشورت پزشک از تغییر برند داروی خود خودداری کنید.در برخی موارد با تعویض دارو نیاز به تغییر مقدار مصرف دارو نیز می باشد.

پیش از مصرف سدیم والپروات

در صورت بارداری یا شیردهی،سابقه ی مشکلات کبدی و کلیوی،خونی و در صورتی که مبتلا به بیماری لوپوس می باشید حتما پیش از شروع مصرف این دارو پزشک خود را مطلع سازید.

توصیه ها

از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ی تشنجی برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع این دارو بایدبصورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام شود.
از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
در ابتدای شروع درمان بیماری صرع با والپرووات سدیم ممکن است تعداد یا نوع حملات تشنج کمی تغییر کند اما نگران نباشید زیرا به مرور این مشکل برطرف می شود.لذا احتیاطات لازم را رعایت کنید و با پزشک خود در تماس باشید.
به دلیل عوارض ناشی از این دارو برای جنین ،درصورتی که قصد بارداری یا شک به بارداری دارید حتما پزشک خود را جهت تغییر دارو مطلع سازید و در زمان مصرف این دارو از روش مناسب جهت پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

نحوه ی مصرف والپروات سدیم 

نحوه ی مصرف این دارو باتوجه به شرکت سازنده و نام برند دارو متفاوت است . بطور مثال قرص های آهسته رهش باید بصورت کامل بلعیده شوند و از خرد کردن یا نصف کردن آن ها خودداری شود. بعضی از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضی را باید قبل از غذا مصرف کنید به همین دلیل دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید و همچنین پیش از مصرف بروشور دارویی موجود درجعبه ی دارو را به دقت مطالعه کرده و سوالات خود را از داروسازتان بپرسید.
در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت دارو بلافاصله پس از یادآوری مصرف کنید مگر آنکه زمان یاد آوری به نوبت مصرف بعدی دارو نزدیک باشد.در این شرایط نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و نوبت بعدی را در زمان خودش مصرف کنید اما به هیچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نکنید.

عوارض شایع والپروات و راهکار مقابله با آنها چیست؟

-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-احساس خستگی و معده درداز عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
-احساس لرزش و ضعف در مدت مصرف این دارو از عوارض شایع می باشد که می توانید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.
-ریزش مو یکی از عوارض این دارو می باشد که بسیار بیماران را نگران می کند اما باید بدانید که این عارضه موقتی می باشد و پس از مدتی موها مجددا شروع به رشد می کنند (تنها ممکن است نسبت به قبل حالت دارتر شوند.)
-سردرد نیز از عوارض این دارو می باشد که برای برطرف کردن آن می توانید از پزشک یا داروساز خود در مورد معرفی داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
-برای اسهال ناشی از این دارو در ابتدای درمان نیز مصرف به مقدار کافی مایعات می تواند کمک کننده باشد.
-بدلیل اینکه این دارو خواب آور می باشد،تا زمانی که اثر خواب آوری آن را احساس می کنید از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
-افزایش وزن نیز از عوارضی می باشد که ذهن بیماران مصرف کننده را مشغول می کند.اما در صورت رعایت یک رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی متناسب با وزنتان جای نگرانی در این مورد وجود ندارد.
-در صورت مشکل در شنوایی،حرکات ناخواسته ی عضلات،کاهش تمرکز و واکنش های حساسیتی به پزشک خود اطلاع دهید.
بخاطر داشته باشید که مصرف این دارو فواید بسیاری برای شما دارد و بیماری شما را کنترل می کند و هیچ گاه بدون مشورت پزشک اقدام به قطع آن نکنید.
مصرف طولانی مدت والپرووات نیاز به پیگیری دقیق دارد
-در مورد این دارو پیگیری وضعیت سلامت و درمان بیمار در دراز مدت بسیار حائز اهمیت می باشد لذا معاینات و آزمایشات دوره ای را بطور منظم جهت بررسی وضعیت کبدی وخونی انجام دهید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
-در صورت احساس خستگی شدید توام با درد شدید شکمی ،تیره شدن رنگ ادرار و زردی پوست یا چشم به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

موارد مصرف سدیم والپروات

این دارو در درمان صرع ساده و پیچیده غائب مصرف می شود.

مکانیسم اثر سدیم والپروات

-تثبیت غشا نورونی و ممانعت از تحریکات مکرر عصبی (با افزایش سطح نوروترانسمیتر مهاری گابا در مغز، تقویت/ تقلید فعالیت گابا در گیرنده های پس سیناپسی، مهار کانال های سدیمی وابسته به ولتاژ در نورون ها)

فارماکوکینتیک سدیم والپروات

 • فراهمی زیستی: پیوسته رهش ۹۰%
 • پیک سرمی: سریع رهش ۴ ساعت، پیوسته رهش ۱۷-۴ ساعت
 • نیمه عمر: نوزادان ۶۷-۱۰ ساعت، کودکان بالای ۲ ماه ۱۳-۷ ساعت، کودکان ۱۴-۲سال ۱۳- ۷ ساعت، بزرگسالان ۱۹- ۹ ساعت
 • اتصال به پروتئین : ۹۰- ۸۰%
 • متابولیسم : کبدی (۵۰-۳۰% گلوکورانیداسیون، ۴۰% بتا اکسیداسیون)
 • دفع : ادرار

منع مصرف سدیم والپروات

در بیماری های فعال کبدی وسابقه فامیلی نارسایی شدید کبد نباید مصرف شود .

عوارض جانبی سدیم والپروات

عوارض شایع (%۱۰)
سیستم اعصاب مرکزی: سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، بی خوابی، درد، عصبانیت
پوستی: ریزش مو
گوارشی: تهوع، استفراغ، درد شکمی، اسهال، سوء هاضمه، بی اشتهایی
هماتولوژی و اونکولوژی: ترومبوسایتوپنی
عفونی: عفونت
عصبی، عضلانی و اسکلتی: لرزش، سستی
چشمی: دوبینی، اختلالات بینایی (تنبلی چشم، تاری دید)
تنفسی: علائم شبه آنفولانزا
متفرقه: صدمات غیرمترقبهعوارض کمتر شایع (%۱۰-۱):
قلبی عروقی: ادم محیطی، ادم، ورم صورت، افزایش فشارخون، افت فشار خون، افت فشار خون وضعیتی، تپش قلب، گشادی عروق، تاکی کاردی، درد قفسه سینه
سیستم اعصاب مرکزی: آتاکسی، فراموشی، خواب رفتگی اندام، تفکرات نامعقول، احساسات ناپایدار، خواب آشفته، راه رفتن غیرطبیعی، گیجی، افسردگی، توهم، هایپرتونی، اختلال تکلم، دیسکنزی تاردیو (حرکات مکرر غیرارادی)، آژیتاسیون، کاتاتونی، لرز، هایپررفلکسی، سرگیجه، اضطراب، کسالت، ضعف عضلانی، زوال شخصیت، پرش عضلانی، اختلال خواب
پوستی: راش، راش ماکولوپاپولار، خارش، خشکی پوست، افزایش تعریق، اریتم گرهی(نودوزم)، درماتیت وزیکولوبولوز، کورک پوستی، شوره
غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش وزن، کاهش وزن، آمنوره، اختلالات قاعدگی
گوارشی: افزایش اشتها، یبوست، نفخ، آبسه دندانی، بی اختیاری مدفوع، گاستروانتریت، التهاب زبان، التهاب دهان، خشکی دهان، باد گلو، استفراغ خونی، پانکراتیت، اختلال چشایی، اختلال در بلع، خونریزی لثه، سکسکه، زخم دهانی
ادراری تناسلی: التهاب مثانه، قاعدگی دردناک، سوزش ادرار، بی اختیاری ادرار، خونریزی واژینال، تکرر ادرار، واژینیت
هماتولوژی و اونکولوژی: کبودی، پتشی، هایپوپروتئینمی، افزایش مدت زمان خونریزی
کبدی: افزایش غلظت سرمی آلانین آمینوترنسفراز، افزایش غلظت سرمی آسپارتات آمینوترنسفراز
عفونی: عفونت ویروسی، عفونت قارچی
موضعی: درد در محل تزریق، واکنش محل تزریق
عصبی، عضلانی و اسکلتی: کمردرد، درد مفاصل، لوپوس اریتماتوز جلدی، گرفتگی ساق پا، هیپوکینزی، گردن درد، سفتی گردن، استئوآرتریت، دیس آرتری (گفتارفلجی)، درد عضلانی
چشمی: نیستاگموس (حرکت غیرارادی چشم)، کونژنکتیویت، خشکی چشم، درد چشم، هراس از نور
گوشی: وزوز گوش، ناشنوایی، عفونت گوش میانی
تنفسی: فارنژیت، برونشیت، رینیت، تنگی نفس، خون دماغ، پنومونی، سینوزیت
متفرقه: تب

تداخلات دارویی سدیم والپروات

مشخصات کلی تداخلات:
– سوبسترای UGT1A4
– مهارکننده UGT2B7
– القا کننده CYP1A2 (خفیف)
– داروهای ضد صرع
– اثرات ضد پلاکتی
– سرکوب کننده هایCNS
-هایپرآمونمی
-هایپوناترمیتداخلات رده X (پرهیز):
آزلاستین(بینی)، برم پریدول، اکسوممازین، اورفنادرین، پارالدهید، تالیدوماید
،کاسینتروپین، لزینوراد، لوماتپرون، پیومسیلینامکاهش اثرات داروها توسط سدیم والپروات:
الانزاپین، اکس کاربازپین، ساپروپترین، عوامل مختل کننده ی چرخه ی اوره

کاهش اثرات سدیم والپروات:
باربیتورات ها، کاربامازپین، کارباپنم ها، کلسترامین، مشتقات استروژن (ضدبارداری)، اتوسوکسیمید، فوس فنی توئین، فنی توئین، مفلوکین، متیل فولات، میانسرین، ارلیستات، مهارکننده های پروتئاز، ریفامپین

افزایش اثرات داروها توسط سدیم والپروات:
باربیتورات ها، کانابیدیول، کاربامازپین، اتوسوکسیمید، فوس فنی توئین، فنی توئین، فوتموستین، لاموتریژین، لزینوراد، لورازپام، لوماتپرون، ماینوکسیدیل(سیستمیک)، پالی پریدون، پیومسیلینام، پریمیدون، پروپوفل، ریسپریدون، روفینامید، سدیم اکسیبات، تموزولامید، ضدافسردگی های سه حلقه ای، ورینوستات، وارفارین، زیدوودین

افزایش اثرات سدیم والپروات:
کلرپرومازین، کاسینتروپین، فلبامات، گوانفاسین، پریمیدون، سالیسیلات ها، توپیرامات

تداخلات با غذا:
غذا باعث تاخیر در جذب می شود اما بر میزان جذب اثری ندارد. راهکار: در صورت بروز ناراحتی گوارشی با غذا مصرف شود.

هشدار ها سدیم والپروات

۱- پایش سطح آنزیم های کبدی، CBC و سطح پلاکت ها در ابتدای درمان و به صورت دوره ای (به ویژه در شش ماه ابتدایی درمان)
۲- پایش سطح سرمی دارو
۳- پایش PT/PTT به ویژه قبل از عمل جراحی
۴- پایش سطح آمونیاک خون و بررسی از نظر علائمی چون لتارژی و تغییر وضعیت ذهنی
۵- بررسی از نظر علائم پانکراتیت و یا سمیت کبدی ( ضعف، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، درد در سمت راست شکم، زردی)
بررسی عملکرد حرکتی و شناختی بیمار از نظر احتمال آتروفی مغزی
۶- بررسی پاسخ درمانی برای مثال بررسی نوع تشنج، دفعات، شدت و فاصله حملات
۷- بررسی وضعیت قاعدگی بیمار برای ارزیابی سندرم تخمدان پلی کیستیک (هر ۶-۳ ماه در اولین سال درمان و سپس به صورت سالانه)
۸- پایش از نظر وجود علائم افسردگی، افکار خودکشی و تغییرات خلقی
۹- اطمینان از عدم بارداری خانم ها در ابتدای درمان و تاکید بر استفاده از روش های پیشگیری از بارداری درطول درمان با سدیم والپروات

توصیه های دارویی سدیم والپروات

۱٫ قبل از شروع درمان با این دارو از عدم وجود زمینه یا عوامل مستعد کننده خونریزی در بیمار باید اطمینان حاصل شود.
۲٫ از قطع ناگهانی مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
۳٫ به بیمار یا اطرافیان او علائم بروز اختلالات خونی یا کبدی باید توضیح داده شود و توصیه می‌گردد که در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه شود.
۴٫ در صورتیکه با مصرف این دارو، استفراغ بی‌اشتهایی، یرقان، خواب‌آلودگی یا عدم کنترا تشنج آن بروز کرد، بلافاصله درمان با این دارو باید متوقف گردد.
۵٫ دوره درمان باید کامل شود.
۶٫ در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی یکبار در روز باشد، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود و از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری گردد. درصورتی که رژیم درمانی چند نوبت مصرف دارو در روز باشد، اگر طی ۶ساعت به یاد آورده شود، آن نوبت باید مصرف گردد. نوبت‌های مصرف بعدی در همان روز باید در فواصل مساوی از یکدیگر مصرف شوند. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.
۷٫ به منظور بررسی پیشرفت، درمان مراجعه به پزشک ضروری است.
۸٫ از مصرف سایر داروهای مضعف CNS باید خودداری گردد.
۹٫ هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.

دارو های هم گروه سدیم والپروات

 •  منیزیوم سولفات
 •  کاربامازپین
 •  فلبامات
 •  گاباپنتین
 •  لاموتریژین
 •  لوتیراستام
 •  اکس کاربازپین
 •  پرگابالین
 •  روفینامید 
 • تیاگابین
 •  توپیرامات
 •  ویگاباترین
 •  زونیساماید
 •  لاکوزامید
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي